Szczepionka w 5 minut

Eugeniusz Kasperski w wywiadzie dla CHIP-a twierdzi, że wirusy będą wszędzie.

CHIP: Jakich tendencji w rozwoju wirusów powinniśmy się spodziewać w najbliższych latach?
Eugeniusz Kaspersky:

Wirusy będą wszędzie. Istnieją trzy reguły, zgodnie z którymi rozwijają się wirusy komputerowe. Po pierwsze, dane środowisko musi być dostatecznie popularne. Po drugie – dobrze udokumentowane. Po trzecie – niezabezpieczone. Przykładowo: Windows spełnia wszystkie trzy warunki, stąd mamy tyle wirusów dla tego systemu.

CHIP: A co z wirusami dla Linuksa? To podobno lepiej zabezpieczony system operacyjny niż Windows.
EK:

To nieprawda. Linux jest po prostu mniej popularny.

CHIP: Autor najbardziej znanego polskiego programu antywirusowego – Marek Sell – twierdzi, że liczba wirusów dla Linuksa rośnie.
EK:

Raczej nie. Autorzy piszą wirusy tylko dla popularnych systemów i środowisk. Ostatnio powstał np. wirus dla KaZaA.

CHIP: Jak wiele czasu zajmuje przygotowanie szczepionki?
EK:

To zależy od rodzaju wirusa. Proste „bakcyle” rozpracowujemy w 5-10 minut. Przykładowo szczepionkę na popularną Melissę dołączyliśmy do bazy w ok. 30 sekund! Było to możliwe dzięki naszym bardzo wygodnym i skutecznym narzędziom służącym do analizy działania wirusów i przygotowywania szczepionek. Czasem to naprawdę przyjemne pracować z wirusami… Ale na przykład rozpracowanie „bakcyla” dla KaZaA zajęło nam więcej niż 24 godziny, bo był to pierwszy wirus dla tego środowiska.

CHIP: A czy kiedykolwiek napisał Pan wirusa samodzielnie?
EK:

Właściwie nie, chociaż… Żeby poznać generatory wirusów, które pojawiły się kiedyś, musiałem samodzielnie stworzyć za ich pomocą ok. 20 wirusów. Zdarzyło się, że na jednej z konferencji antywirusowych powstał teoretyczny problem realizacji możliwie najkrótszego wirusa; udało mi się wtedy napisać „szkodnika”, który miał zaledwie 11 bajtów. Byłem też kiedyś atakowany przez rosyjskich dziennikarzy, którzy nie chcieli mi uwierzyć, że nigdy nie zajmowałem się tworzeniem wirusów. Żeby dali mi spokój, napisałem im na miejscu wirusa na… tablicy, która wisiała obok.

CHIP: Marek Sell w wywiadzie dla „Computerworlda” stwierdził, że liczba nowych wirusów jest obecnie mniejsza niż jakiś czas temu.
EK:

I tak, i nie. Obecnie powstaje znacznie więcej „backdoorów”, „trojanów”, programów typu spyware itp. niż tradycyjnych wirusów. Jeśli się weźmie to pod uwagę, to liczba cotygodniowo rozpoznawanych „bakcyli” rzeczywiście się zmniejszyła. Niemniej objętość plików z opisami najnowszych wirusów, które co miesiąc wymieniamy z innymi producentami szczepionek, wynosi obecnie ok. 50 MB, czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej…

CHIP: Czy współpraca producentów antywirusów to oficjalny proces?
EK:

Raczej półoficjalny, ale faktycznie ma miejsce.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.