Szybciej niż SDI

Uważasz, że SDI jest za wolne, a Neostrada za droga? W ofercie TP SA pojawią się wreszcie dwie nowe usługi, które Cię zainteresują - Neostrada+ oraz Dostęp do Internetu DSL.

Co ma do wyboru klient TP SA, który chce uzyskać dostęp do Internetu? Oczywiście nieśmiertelny numer 0-20 21 22 – połączenie łatwo dostępne, ale wolne i gdzieniegdzie zawodne. Jeśli ma większe wymagania i głębszą kieszeń, może zakupić SDI, ale musi się liczyć z tym, że „z powodów technicznych” może się obejść smakiem. I wreszcie na samym końcu usług, przynajmniej teoretycznie dostępnych dla indywidualnych odbiorców, jest Neostrada – szybka, ale droga i oferowana tylko w największych miastach. Istnieje jeszcze ISDN, ale cyfrowe linie wolno zdobywają uznanie polskich internautów.

Szybkość dla każdego

Dlaczego napisałem, że Neostrada jest dostępna osobom prywatnym teoretycznie? Po prostu ma wysoką cenę. Nasz największy telekom uznał jednak, że skoro istnieją klienci chcący mieć łącze szybsze niż 115 kbit/s oferowane przez SDI, to czemu nie? Prawdopodobnie z początkiem czerwca w ofercie TP SA pojawią się dwie nowe usługi: Neostrada+ dla klientów indywidualnych oraz Dostęp do Internetu DSL skierowany do firm.

Neostrada+ będzie oferowana w jednej wersji. Dane z Internetu popłyną z prędkością 512 kbit/s, a w przeciwnym kierunku – 128 kbit/s. Najciekawsza jest jednak cena nowej usługi. Ma ona być niższa od 427 zł płaconych za Neostradę 512. Nie znamy dokładnej kwoty, ale nawet połowa 427 zł to sporo dla mniej zasobnych osób. Z drugiej strony, jeśli porównać Neostradę+ z SDI (139 zł i ponad cztery razy niższa prędkość), to cena tej oferty może się okazać skalkulowana rozsądnie. Neostrada+ ma szansę być hitem sieci sąsiedzkich.

Dostęp do Internetu DSL naszych Czytelników zainteresuje z pewnością mniej – chyba że mają własne firmy. Usługa będzie miała dwie wersje: 512 kbit/s (128 kbit/s od internauty) oraz 1 Mbit/s (256 kbit/s). Cena tych usług będzie niższa niż odpowiadających im wersji obecnej Neostrady, ale wyższa od Neostrady+. Dodatkowo otrzymamy stały adres IP, a za jednorazową opłatą nasz modem DSL-owy stanie się routerem, co pozwoli na takim łączu zapewnić dostęp nawet średniej firmie.

Nic na siłę

Co z Neostradą oraz SDI? Ta pierwsza nie będzie dalej oferowana, ale osoby, które już z niej korzystają, mogą robić to nadal lub przejść za drobną opłatą na Dostęp do Internetu DSL. SDI pozostanie w ofercie, ale TP SA ma nadzieję, że w miastach Neostrada+ wyprze SDI. Ja bym na to do końca nie liczył – dla niektórych osób kilkadziesiąt złotych może stanowić dużą barierę. Inna sprawa, że następczyni Neostrady pojawi się tylko w większych miastach, a poza nimi pozostanie wyłącznie SDI. Tak czy inaczej – nowa oferta TP SA wygląda obiecująco i jest szansa, że spotka się z dobrym przyjęciem internautów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.