TP SA udostępni bezprzewodowy dostęp do Sieci

Niedawno pojawiły się przecieki na temat bezprzewodowej łączności z Siecią. Takie rozwiązani szykuje TP SA wspólnie z Radomską Wytwórnią Telefonów Telefony Polskie.

W połowie maja pojawiły się przecieki na temat nowej usługi dostępu do Internetu, jaką szykuje TP SA. Nasz narodowy telekom wspólnie z Radomską Wytwórnią Telefonów Telefony Polskie przygotował rozwiązanie bezprzewodowej łączności z Siecią. Od innych usług ta będzie się wyróżniała całkowitym brakiem kabli. Jej podstawą ma być z jednej strony urządzenie FCT-NMT (Fixed Cellular Terminal – Nordic Mobile Telephone), wykorzystujące infrastrukturę zanikającej już sieci analogowej telefonii komórkowej (tzw. Centertel), a z drugiej antena satelitarna skierowana w kierunku południowo-zachodnim. Niezbędna będzie także satelitarna karta DVB lub zewnętrzne urządzenie o takiej samej funkcjonalności.

Użytkownik systemu będzie mógł sam decydować, z jakiej prędkości kanału satelitarnego chce korzystać – od 128 kbit/s do 8 Mbit/s. Piętą achillesową takich rozwiązań jest zwykle kanał zwrotny. Urządzenie FCT-NMT będzie zapewniało przepustowość 16,8 kbit/s, co w zupełności wystarczy, jeśli będziemy chcieli wykorzystywać komputer do pobierania danych. Jeżeli zechcemy na przykład wysłać duży plik na serwer FTP albo udostępnić pliki MP3, to okaże się, że nasze łącze jest wolniejsze od modemowego. Dodatkiem będzie możliwość offline’owego przeglądania niektórych stron WWW, e-maili, wiadomości z grup dyskusyjnych.

Teraz najważniejsze pytania: kiedy i po ile? Na razie trwają badania i kalkulacje opłacalności. Ich zakończenie przewidziane jest na początek lipca i – jeśli nic się nie opóźni – wtedy możemy się spodziewać dalszych informacji.

info: www.rwttp.pl

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.