Tux rządzi!

Czy Windows to narzędzie amerykańskiego imperializmu? Wielu polityków południowoamerykańskich właśnie tak uważa i dlatego kraje Ameryki Łacińskiej coraz częściej wybierają Linuksa jako system dla administracji rządowej i lokalnej.

Linux robi olbrzymią karierę w Ameryce Łacińskiej. W ostatnich miesiącach staje się tam coraz bardziej popularny wśród administracji rządowej. Do Meksyku, Brazylii i Argentyny dołączyło także Peru. Zamiast wydawać miliony dolarów na aplikacje, których nie można modyfikować, latynoamerykańscy decydenci wolą za darmo wziąć oprogramowanie o otwartym kodzie, nad którego dostosowaniem do lokalnych potrzeb mogą pracować miejscowi informatycy. W ten sposób zaoszczędza się pieniądze, a przy okazji tworzy miejsca pracy. Argumentami, które skłoniły południowoamerykańskie rządy do zwrotu w stronę Open Source, są, oprócz kosztów niższych nawet o 80%, także zapowiedzi wprowadzenia przez Microsoft licencji subskrypcyjnych oraz postrzeganie ochrony praw autorskich jako formy „jankeskiego imperializmu”.

Miękka inwazja 

Czy Windows i MS Office są rzeczywiście narzędziem amerykanizacji i służą uzależnianiu krajów od Wuja Sama? Takie postrzeganie produktów Microsoftu mimowolnie poparł Jim Allchin – dyrektor giganta z Redmond odpowiedzialny za linię systemów operacyjnych – który kilkanaście miesięcy temu zasugerował publicznie, że Wolne Oprogramowanie nie jest „amerykańskie”. Tony Stanco, analityk Cyberspace Policy Institute, potwierdza, że jednym z argumentów przeciwko stosowaniu w administracji aplikacji o zamkniętym kodzie jest obawa przed „tylnymi drzwiami”. Takie ukryte funkcje mogłyby służyć amerykańskim służbom specjalnym do zdobywania poufnych informacji gromadzonych na dyskach komputerów rządów korzystających z MS Windows.

Kolejny podnoszony argument za Linuksem jest natury strategicznej – opracowywanie własnego oprogramowania jest krokiem na drodze w kierunku rozwoju technologicznego, podczas gdy kupowanie software’u za granicą sprowadza kraj do rangi konsumenta.

Linux też kosztuje

Microsoft broni się, wskazując nieudane próby wprowadzenia Linuksa na masową skalę, takie jak próba rezygnacji z Windows przez władze miejskie Meksyku. Poczynione oszczędności miały być przeznaczone na pomoc społeczną, jak się jednak okazało, zwyciężyła inercja – większość urzędów opóźniała wymianę oprogramowania, jak tylko mogła. Przyczyną problemów w większości tego rodzaju przypadków jest… brak pieniędzy. Politycy byli przekonani, że darmowość Free Software pozwala zamknąć budżety na informatyzację. Tymczasem w początkowej fazie niezbędne są szkolenia dla użytkowników, administratorów oraz programistów. Tego błędu nie popełnił rząd Korei Południowej, który kupił w ostatnich dniach 120 tysięcy pakietów lokalnej dystrybucji Linuksa

razem z usługami polegającymi na serwisowaniu systemów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.