W co się bawić?

Coraz częściej przychodzi nam do głowy pomysł, by w prezencie kupić dziecku program komputerowy. Ponieważ wybór tego typu aplikacji jest już dość duży, zaczynamy się zastanawiać, który z nich będzie najlepszy. Przedstawiamy zbiór rad, który ułatwi podjęcie tego typu decyzji.

Wczoraj zadzwoniła Agata. To znak, że zbliżają się jakieś święta, z okazji których trzeba obdarować wszystkie znane małolaty czymś, co nie przyprawi ich rodziców o ból głowy. No tak – niedługo Dzień Dziecka. Agata jest moją koleżanką jeszcze ze studiów oraz mamą sześcioletniej Oli i trzyletniego Adasia. Poza tym ma dwóch chrześniaków, kilka pociech wśród licznej rodziny i małą sąsiadkę Małgosię (najlepszą przyjaciółkę córki). Wyznaje przy tym zasadę, że prezenty dla dzieci powinny być przede wszystkim praktyczne, niezniszczalne i takie, których nie da się łatwo połknąć (od cudownych niepraktycznych prezentów, takich jak kolejka na pół pokoju, jest Marcin – mąż Agaty). Idealnie spełniają te kryteria komputerowe programy. Dlatego moja koleżanka, która komputera używa jako maszyny do pisania, dzwoni do mnie przed prawie każdą Gwiazdką, urodzinami, Zajączkiem czy pierwszym czerwca i pyta: „Co kupić?”.

Osiołkowi w żłoby dano…

Zazwyczaj po prostu zaglądałam do dwóch czy trzech ostatnich CHIP-ów – zawsze znalazła się tam jakaś recenzja programu dla dzieci. Tym razem postanowiłam podejść do sprawy kompleksowo. Powiedziałam, że oddzwonię za dwa dni. Wybrałam się do kilku księgarni, żeby zobaczyć, jakie aplikacje są obecnie w sprzedaży. Obejrzałam kilkanaście stron internetowych. Oczywiście zajrzałam też do archiwum CHIP-a. Jaki był wynik moich poszukiwań? Okazuje się, że w sklepach ciągle można kupić programy napisane w 1997 roku, a wśród nich takie hity, jak np. Multimedialny Świat Juliana Tuwima (Bologna New Media Prize i nominacja do Ikara ’98). Jest też bardzo dużo nowszych aplikacji dla dzieci od trzech do stu trzech lat. Całe regały oznaczone są etykietą „Dla dzieci”. Na pewno jest więc w czym wybierać. I jak tu się nie poczuć niczym osiołek ze starego wierszyka?

Złote rady

Zanim Agata wybierze między nauką angielskiego z Cliffordem a zwiedzaniem świata z Bolkiem i Lolkiem, warto, żeby poznała kilka złotych zasad, jakimi dobrze się kierować, kupując program dla dziecka. Po pierwsze, powinna poświęcić co najmniej kilka minut na dokładne przeczytanie opisu aplikacji na pudełku. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, dla ilulatków przeznaczony jest program. Przecież niejednokrotnie dumna ze swojej pociechy mama pomyśli sobie – moja Kasia ma dopiero cztery lata, ale jest nad wiek rozwinięta, kupię jej program dla siedmiolatków. Czasem to pułapka. Na przykład instrukcje albo tekst bajki są wyświetlane na ekranie, a nie czytane przez lektora. Wtedy biedna mama, zamiast spokojnie oglądać ulubiony serial, musi spędzać wieczory na czytaniu historii Jasia i Małgosi wędrujących w 80 dni dookoła świata.

Agata powinna też sprawdzić, jakiego komputera wymaga program. Jej Pentium 166 może nie podołać kilku nowym aplikacjom, chociaż większość malowanek, gier i „czytanek” dla dzieci nie ma wysokich wymagań. Warto też zwrócić uwagę na obrazek na okładce. Zazwyczaj tak właśnie przedstawia się grafika w aplikacji. Jeśli okładka jest kolorowa, wygląda ciepło i przyjemnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki sam będzie cały program. Najważniejsza jednak rada dla każdego rodzica to – poznać zainteresowania swojej pociechy, jej pasje i „słabe punkty”. Dopiero z takim rozeznaniem uda się znaleźć aplikacje, które rozbawią, a także czegoś nauczą maluchy. Na przykład mając pewność, że rysowanie nie jest ulubioną rozrywką dziecka, warto zwrócić uwagę, jakiego rodzaju gry i zabawy szczególnie wyróżnia producent w opisie programu.

Programy dla dzieci
Lp.ProgramProducenthttp://CenaOpis
1Angielski dla dzieci. Siedem diamentówEdgard Multimediawww.edgard.com.pl/59 złW kolorowym miasteczku znajdziemy wiele miejsc, które warto odwiedzić – to właśnie tutaj zaczyna się przygoda z językiem.
2Bolek, Lolek i przyjacieleAidem Mediawww.aidemmedia.pl/20 złKlasyczna kolorowanka z bohaterami jednej z ulubionych dziecięcych bajek w roli głównej.
3Dzieciaki kochają zwierzakiOnet.plwww.opm.pl/59 złUczy dzieci wrażliwości. Zapoznaje z fascynującym światem zwierząt. Świetne gry i zabawy oraz malowanka.
4English with the Little MoleGratex Internationalwww.gratex.com/99 złDla małych poliglotów. Nauka aż ośmiu języków z sympatycznym krecikiem. Och, jo…
5Euro Plus+ – Angielski dla dzieciYoung Digital Polandwww.ydp.pl/129 złNauka przez zabawę. Dodatkowo ubarwiona przez angielskie rymowanki i łamigłówki.
6Gry TygryskaMarkSoftwww.marksoft.com.pl/49 złZestaw różnorodnych gier i zabaw.
7Koziołek wynalazcaAidem Mediawww.aidemmedia.pl/49 złOkazja do zabawy połączonej z nauką. Zestaw ciekawych zadań i gra fabularna. Dla pięciolatków.
8Liczę z ReksiemAidem Mediawww.aidemmedia.pl/49 złW przystępnej formie przedstawione tajniki budowy i działania komputera – dla najmłodszych.
9Małe dziecię w InternecieMarkSoftwww.marksoft.com.pl/49 złPrzyśpieszony kurs obsługi Internetu dla najmłodszych. Jednocześnie doskonała zabawa.
10Moja pierwsza BibliaOnet.plwww.opm.pl/59 złSiedem biblijnych opowieści w wersji dla najmłodszych. Dodatkowo kolorowanki, gry i quiz.
11Moje pierwsze spotkanie z komputeremOnet.plwww.opm.pl/59 złTajniki budowy i działania komputera dla najmłodszych, przedstawione w bardzo przyjaznej formie.
12Moje pierwsze spotkanie z mediami – ReporterOnet.plwww.opm.pl/59 złZapoznaje dzieci nie tylko ze współczesnymi mediami i etapami procesu wydawniczego, lecz także uczy angielskiej terminologii z zakresu tzw. dziennikarki.
13Moje pierwsze żeglowanie w InternecieOnet.plwww.opm.pl/59 złNetykieta dla dzieci, zasady działania Internetu i pierwsze żeglowanie po WWW.
14Multimedialny Świat Juliana TuwimaYoung Digital Polandwww.ydp.pl/69 złWspaniałe aranżacje wierszy Juliana Tuwima w wykonaniu czołówki polskiej sceny.
15Przygody prosiaczka Kwika – Tajemnice ludzkiego ciałaMarkSoftwww.marksoft.com.pl/59 złFascynująca wycieczka po różnych częściach ludzkiego ciała w towarzystwie sympatycznego prosiaczka.
16Przygody prosiaczka Kwika – ZwierzętaMarkSoftwww.marksoft.com.pl/59 złProsiaczek Kwik i świat zwierząt. Misja programu – zaprzyjaźnienie się dzieci z naszym „inwentarzem”.
17Słownik obrazkowy dla dzieciOnet.plwww.opm.pl/45 złObrazkowy słownik języka angielskiego i „elektroniczny autoportret”, czyli możliwość zapisu interesujących informacji na temat małego użytkownika.
18Szkoła Przyszłości – Matematyka DziałaniaAlbionwww.albion.pl/39 złNiekonwencjonalne podejście do zadań matematycznych. Program jest bardzo kolorowy i wesoły.
19Szkoła Przyszłości – Poznaję literkiAlbionwww.albion.pl/39 złNieoceniona pomoc w nauce pisania dla najmłodszych.
20Świat pełen zagadekOnet.plwww.opm.pl/79 złMnóstwo zagadek, łamigłówek i wierszyków, czekających na małych graczy w kolorowych skrzynkach.
21Tajemnice domu strachówOnet.plwww.opm.pl/89 złFascynujący świat duchów i upiorów, wspaniałe zagadki i zestaw ciekawych zadań do wykonania.
22Tell me More KidsTechlandwww.techland.com.pl/99 złTrzy pakiety do nauki języka dla dzieci w różnym wieku. Naszym zdaniem najlepszy tego typu program na rynku.
23Wielki Teleturniej Smoka WawelskiegoAidem Mediawww.aidemmedia.pl/49 złDoskonała zabawa dla dzieci i rodziców. Edytor pytań pozwala tworzyć własne quizy – zabawa nigdy się nie znudzi.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.