Krosna, igły, nożyczki…

Tworzenie stron WWW to nie tylko pisanie w HTML-u i przygotowywanie grafik. Wiele czynności wymaga specyficznych programów. Które z nich wybrać?

Wśród osób zainteresowanych nauką projektowania stron internetowych panuje często błędne przekonanie, iż stworzenie profesjonalnego serwisu WWW możliwe jest jedynie przy użyciu drogich narzędzi programistycznych, przeznaczonych dla zawodowców. W środowisku osób nieco bardziej zaznajomionych z tematem pokutuje równie popularny, co fałszywy pogląd, iż odpowiedni, rozbudowany edytor HTML typu „wszystko w jednym” potrafi wyręczyć webmastera w niemal każdej czynności. Wbrew temu twierdzeniu zawodowi kreatorzy witryn sieciowych używają najczęściej wielu różnych narzędzi, oferujących odpowiednie dla każdego etapu tworzenia funkcje. Najbardziej doświadczeni projektanci potrafią skutecznie czerpać z zasobów Sieci, wykorzystując ogromne możliwości drzemiące w ogólnie dostępnych, darmowych aplikacjach, z pozoru tylko uboższych od markowych pakietów oprogramowania.

Niniejszy artykuł ma za

zadanie przybliżyć niektóre z wykorzystywanych przez mistrzów fachu narzędzia i wskazać, na jakim etapie nauki projektowania mogą one znaleźć swoje zastosowanie. Stare buddyjskie powiedzenie, głoszące, iż nawet najdłuższa podróż zaczyna się od wykonania pierwszego kroku, odnosi się w tym przypadku zarówno do kwestii tworzenia pojedynczego serwisu WWW, jak i całego procesu nauki.

Na dobry początek

Pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia mistrzostwa w trudnej sztuce projektowania witryn sieciowych, a zarazem warunkiem kontynuowania nauki, powinno być bez wątpienia przyswojenie minimum teorii. Wiedza ta, niezbędna w praktyce webmasterskiej, obejmuje przede wszystkim zrozumienie podstaw funkcjonowania fundamentu Internetu – mechanizmu klient-serwer (patrz: ramka „Info”).

Następny etap szkolenia przyszłych adeptów webmasteringu stanowi przeważnie faza eksperymentów z kodem HTML, polegająca na dodawaniu do dokumentu WWW kolejnych par znacznikowych i obserwowaniu w przeglądarce rezultatu tej czynności. Jest to najprostsza i najlepsza metoda szybkiego i skutecznego przyswojenia sobie reguł języka HTML, a także poznania sposobu przetwarzania jego kodu przez przeglądarkę i zrozumienia najważniejszych zasad jej działania.

Najodpowiedniejsze dla eksperymentatorów narzędzie to… najprostszy edytor tekstu, obecny w każdym systemie operacyjnym. Rozpoczynający swoją przygodę z tworzeniem stron WWW użytkownicy Windows mogą użyć w tym celu popularnego Notatnika, warto go jednak przedtem uzbroić w mechanizmy szczególnie przydatne webmasterom. Dokonać tego możemy, odwiedzając Polską Stronę Windowsową (windows.online.pl), gdzie znajdziemy Notatnik+, czyli usprawnioną wersję Notatnika. Aplikacja ta przysłużyć się może także zaawansowanym projektantom jako idealne narzędzie do wprowadzania szybkich poprawek w kodzie dokumentu WWW.

Notatnik+ wyróżnia się poprawną reakcją na skrót klawiaturowy [Ctr]+[S] (Zapisz) oraz możliwoścą ponownego otwierania raz edytowanych dokumentów. Twórcom witryn WWW oferuje także automatyczną konwersję tekstu napisanego w formacie Windows 1250 na standard ISO-8859-2, czyli ogólnie przyjęty w naszej części kontynentu sposób kodowania stron internetowych. Cecha ta zwalnia początkujących projektantów od konieczności pobrania i instalacji w systemie specjalnego sterownika klawiatury ISO, pozwalającego na pisanie tekstu bezpośrednio w tym formacie. Z czasem warto jednak wzbogacić Windows o tego typu możliwość. Wśród programowych konwerterów prym na rodzimym rynku wiodą już od dawna nieocenione Ogonki autorstwa Michała Jaskólskiego, dostępne do darmowego pobrania z Polskiej Strony Ogonkowej. Nieco innego typu, ale niewątpliwie bardzo przydatne narzędzie stanowi niewielki, uruchamiany z linii poleceń program Web2Text. Pozwala on wydobyć spomiędzy znaczników HTML informacje tekstowe i zapisać je w osobnym pliku.

Główne etapy pracy nad serwisem internetowym
Opis czynności Nazwa narzędzia Adres
Podstawowe kodowanie HTML Amaya http://www.w3.org/amaya/
Weaverslave + polska nakładka http://www.weaverslave.de/
Stworzenie arkusza stylów Amaya http://www.w3.org/amaya
TopStyle Lite http://www.bradsoft.com/
Wprowadzanie szybkich poprawek w kodzie Notatnik+http://windows.online.pl/
Edycja tekstów i konwersja do standardu ISO-8859-2 Notatnik+ http://windows.online.pl/
Ogonki 97 http://www.agh.edu.pl/ogonki/
Sterownik klawiatury ISO http://windows.online.pl/
Przygotowanie grafiki sieciowej GIMPhttp://www.gimp.org/
Tworzenie animowanych GIF-ów   Ulead GIF Animator1 http://www.ulead.com/
Przygotowanie interaktywnych elementów w języku JavaScript AAScripter http://www.cyberiapc.com/
Alladyn http://alladyn.art.pl/
Tworzenie apletów Javy Anfyhttp://www.anfyteam.com/
1) – program jako jedyny rozprowadzany jest na licencji shareware, rejestracja – 45 USD
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.