Krosna, igły, nożyczki…

Przegląd narzędzi dla webmasterów

Wśród osób zainteresowanych nauką projektowania stron internetowych panuje często błędne przekonanie, iż stworzenie profesjonalnego serwisu WWW możliwe jest jedynie przy użyciu drogich narzędzi programistycznych, przeznaczonych dla zawodowców. W środowisku osób nieco bardziej zaznajomionych z tematem pokutuje równie popularny, co fałszywy pogląd, iż odpowiedni, rozbudowany edytor HTML typu „wszystko w jednym” potrafi wyręczyć webmastera w niemal każdej czynności. Wbrew temu twierdzeniu zawodowi kreatorzy witryn sieciowych używają najczęściej wielu różnych narzędzi, oferujących odpowiednie dla każdego etapu tworzenia funkcje. Najbardziej doświadczeni projektanci potrafią skutecznie czerpać z zasobów Sieci, wykorzystując ogromne możliwości drzemiące w ogólnie dostępnych, darmowych aplikacjach, z pozoru tylko uboższych od markowych pakietów oprogramowania.

Niniejszy artykuł ma za

zadanie przybliżyć niektóre z wykorzystywanych przez mistrzów fachu narzędzia i wskazać, na jakim etapie nauki projektowania mogą one znaleźć swoje zastosowanie. Stare buddyjskie powiedzenie, głoszące, iż nawet najdłuższa podróż zaczyna się od wykonania pierwszego kroku, odnosi się w tym przypadku zarówno do kwestii tworzenia pojedynczego serwisu WWW, jak i całego procesu nauki.

Na dobry początek

Pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia mistrzostwa w trudnej sztuce projektowania witryn sieciowych, a zarazem warunkiem kontynuowania nauki, powinno być bez wątpienia przyswojenie minimum teorii. Wiedza ta, niezbędna w praktyce webmasterskiej, obejmuje przede wszystkim zrozumienie podstaw funkcjonowania fundamentu Internetu – mechanizmu klient-serwer (patrz: ramka „Info”).

Następny etap szkolenia przyszłych adeptów webmasteringu stanowi przeważnie faza eksperymentów z kodem HTML, polegająca na dodawaniu do dokumentu WWW kolejnych par znacznikowych i obserwowaniu w przeglądarce rezultatu tej czynności. Jest to najprostsza i najlepsza metoda szybkiego i skutecznego przyswojenia sobie reguł języka HTML, a także poznania sposobu przetwarzania jego kodu przez przeglądarkę i zrozumienia najważniejszych zasad jej działania.

Najodpowiedniejsze dla eksperymentatorów narzędzie to… najprostszy edytor tekstu, obecny w każdym systemie operacyjnym. Rozpoczynający swoją przygodę z tworzeniem stron WWW użytkownicy Windows mogą użyć w tym celu popularnego Notatnika, warto go jednak przedtem uzbroić w mechanizmy szczególnie przydatne webmasterom. Dokonać tego możemy, odwiedzając Polską Stronę Windowsową (windows.online.pl), gdzie znajdziemy Notatnik+, czyli usprawnioną wersję Notatnika. Aplikacja ta przysłużyć się może także zaawansowanym projektantom jako idealne narzędzie do wprowadzania szybkich poprawek w kodzie dokumentu WWW.

Notatnik+ wyróżnia się poprawną reakcją na skrót klawiaturowy [Ctr]+[S] (Zapisz) oraz możliwoścą ponownego otwierania raz edytowanych dokumentów. Twórcom witryn WWW oferuje także automatyczną konwersję tekstu napisanego w formacie Windows 1250 na standard ISO-8859-2, czyli ogólnie przyjęty w naszej części kontynentu sposób kodowania stron internetowych. Cecha ta zwalnia początkujących projektantów od konieczności pobrania i instalacji w systemie specjalnego sterownika klawiatury ISO, pozwalającego na pisanie tekstu bezpośrednio w tym formacie. Z czasem warto jednak wzbogacić Windows o tego typu możliwość. Wśród programowych konwerterów prym na rodzimym rynku wiodą już od dawna nieocenione Ogonki autorstwa Michała Jaskólskiego, dostępne do darmowego pobrania z Polskiej Strony Ogonkowej. Nieco innego typu, ale niewątpliwie bardzo przydatne narzędzie stanowi niewielki, uruchamiany z linii poleceń program Web2Text. Pozwala on wydobyć spomiędzy znaczników HTML informacje tekstowe i zapisać je w osobnym pliku.

Główne etapy pracy nad serwisem internetowym
Opis czynności Nazwa narzędzia Adres
Podstawowe kodowanie HTML Amaya http://www.w3.org/amaya/
Weaverslave + polska nakładka http://www.weaverslave.de/
Stworzenie arkusza stylów Amaya http://www.w3.org/amaya
TopStyle Lite http://www.bradsoft.com/
Wprowadzanie szybkich poprawek w kodzie Notatnik+ http://windows.online.pl/
Edycja tekstów i konwersja do standardu ISO-8859-2 Notatnik+ http://windows.online.pl/
Ogonki 97 http://www.agh.edu.pl/ogonki/
Sterownik klawiatury ISO http://windows.online.pl/
Przygotowanie grafiki sieciowej GIMP http://www.gimp.org/
Tworzenie animowanych GIF-ów   Ulead GIF Animator1 http://www.ulead.com/
Przygotowanie interaktywnych elementów w języku JavaScript AAScripter http://www.cyberiapc.com/
Alladyn http://alladyn.art.pl/
Tworzenie apletów Javy Anfy http://www.anfyteam.com/
1) – program jako jedyny rozprowadzany jest na licencji shareware, rejestracja – 45 USD