Palmowo-kolorowo

Palm pokazał niedawno światu dwa kolejne modele palmtopów. Spróbujmy się przekonać, czy w modelach m130 i m515 pojawiły się jakieś cenne udoskonalenia.

Amerykańska firma Palm kontynuuje produkcję palmtopów z cieszącej się dużą popularnością serii „m”. W najnowszych „emkach” – m130 i m515 – zaimplementowano kilka nowych opcji i zwiększono możliwości i tak już funkcjonalnych urządzeń.

Palm m130 jest następcą modelu m125, wyposażonym w kolorowy, podświetlany wyświetlacz ciekłokrystaliczny o standardowej w Palmach rozdzielczości 160×160 pikseli. Model m125 wyposażono w monochromatyczny ekran LCD. Praca z Palmem m130 jest o wiele przyjemniejsza ze względu na cieszące oko kolory, wyświetlane w ponad 65 tysiącach odcieni. Projektanci zdecydowali się również na zmianę sposobu zasilania Palma m130. Baterie typu AAA, dostarczające energii w modelach m105 i m125, zostały zastąpione wbudowanym akumulatorem litowo-jonowym. Naładowane do pełna ogniwo wystarcza na prawie tydzień normalnej pracy. Dzięki temu nie musimy już tracić pieniędzy na zakup baterii, choć jednak – z innej strony – „podpięcie się” do gniazdka sieciowego na plaży czy w górach może być kłopotliwe.

Palm m130
Procesor: Motorola Dragonball VZ 33 MHz
System operacyjny: Palm OS 4.1
Rozmiar pamięci ROM/RAM: 2/8 MB
Gniazdo rozszerzeń: SD/MMC do 128 MB
Interfejs: USB, IrDA
Wymiary: 122x78x22 mm
Ciężar z bateriami: 153 g
Wyświetlacz: kolorowy 160×160
Zasilanie: wbudowany akumulator litowo-jonowo-polimerowy
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: ok. 1750 zł
+ odchylana klapka zabezpieczająca ekran
+ kolorowy wyświetlacz z regulacją kontrastu
– brak możliwości aktualizacji systemu operacyjnego
Palm m515
Procesor: Motorola Dragonball VZ 33 MHz
System operacyjny: Palm OS 4.1
Rozmiar pamięci FlashROM/RAM: 4/16 MB
Gniazdo rozszerzeń: SD/MMC do 128 MB
Interfejs: USB, IrDA
Wymiary: 114x79x13 mm
Ciężar z bateriami: 139 g
Wyświetlacz: kolorowy 160×160
Zasilanie: wbudowany akumulator litowo-jonowo-polimerowy
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: ok. 2550 zł
+ kolorowy wyświetlacz z regulacją kontrastu
+ bardzo duża pamięć RAM
+ pamięć FlashROM umożliwiająca aktualizację systemu operacyjnego
Producent: Palm, USA,
http://www.palm.com/
Dostarczył: Scientific, Warszawa,
tel: (22) 644 85 58,
http://www.scientific.com.pl/

Palm m515 jest bliźniaczo podobny do poprzedniego urządzenia ze swojej serii – Palma m505. Różni się od poprzednika m.in. większą pojemnością wbudowanej pamięci RAM. Na przechowywanie danych i programów przeznaczono w m515 aż 16 MB – to dwa razy więcej niż w m505, gdzie pamięć ma rozmiar 8 MB. Palm m515 ma także ulepszony, kolorowy wyświetlacz z regulacją kontrastu obrazu.

W obu opisywanych palmtopach zaimplementowano nową wersję systemu operacyjnego – Palm OS 4.1, w której dodano m.in. opcję sporządzania odręcznych notatek i przenoszenia ich w postaci graficznej do peceta.

W nowych Palmach zwiększono poziom bezpieczeństwa danych – teraz można ukryć ważne dane i informacje z bazy adresów. Są one zabezpieczone przed wzrokiem osób postronnych za pomocą hasła dostępu. Ciekawą nowością jest też opcja jednoczesnego korzystania podczas edycji tekstu z wirtualnej klawiatury i systemu Graffiti.

Obsługa obu urządzeń jest łatwa i intuicyjna dzięki systemowi Palm OS. Podświetlany ekran zachowuje bardzo dobrą czytelność praktycznie przy każdym oświetleniu zewnętrznym. Ze względu na niewielkie rozmiary i wagę Palmy można nosić w kieszeni marynarki lub torebce zamiast ciężkich i nieporęcznych tradycyjnych notatników. Dołączone oprogramowanie pozwala łatwo przenieść do pamięci Palma bazę kontaktów zapisaną w programie MS Outlook. Synchronizacja dokumentów i archiwizacja danych odbywają się ze średnią prędkością około 30 KB/s przez złącze USB.

W każdym z obu zestawów oprócz komputerka znajduje się stacja dokująca podłączana do portu USB peceta, za pomocą której można naładować akumulator w palmtopie, a także zsynchronizować dane z programami Palm Desktop lub MS Outlook. Dużą zaletą obu Palmów jest zainstalowana polska nakładka na Palm OS, spolszczająca menu użytkownika oraz pozwalająca na wprowadzanie do notatek i tekstu polskich znaków diakrytycznych. Na uwagę zasługuje również bogate oprogramowanie, dołączone na płycie CD. Znajdziemy tam m.in. aplikacje do wymiany danych z MS Wordem i Excelem, do przeglądania plików graficznych i multimedialnych, pakiet aplikacji internetowych oraz zestaw kilku gier.

Ceny obu urządzeń w porównaniu z kosztami zakupu konkurencyjnych palmtopów z systemem operacyjnym MS Pocket PC 2002 nie wydają się wygórowane. Palm m130 jest najtańszym palmtopem z kolorowym wyświetlaczem, jaki można znaleźć na polskim rynku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.