Płaska wizja szczęścia

Coraz intesnywniejsza kampania reklamowa nakłania nas do kupna monitora LCD. Na przykładzie kilkunastu nowych modeli sprawdźmy czy technologia ta dojrzała by zastąpić urządzenia z tradycyjnym kineskompem.

Wyświetlacze LCD z funkcji futurystycznego gadżetu awansowały w końcu do roli użytkowej i coraz częściej są brane pod uwagę przy zakupie komputera lub uaktualnianiu jego konfiguracji. Zdecydował o tym przede wszystkim spadek cen, bo wykorzystywana w konstrukcji urządzeń technologia zmieniła się na razie tak naprawdę niewiele. Niestety, proces obniżania cen został ostatnio nieco przystopowany, gdyż duży popyt na matryce TFT dał ich producentom sposobność do podwyżki cen. Miejmy nadzieję, że nie odbije się to na cenach wyświetlaczy, bo oferta rynku stawała się coraz ciekawsza i stworzyła wreszcie możliwość wyboru użytkownikom o różnych preferencjach.

Lepsze małe okno niż żadne

Ze względu na ceny zdecydowanie najbardziej atrakcyjne są modele o 15-calowej przekątnej, choć i tutaj znaleźć można niezwykle kosztowne, za to unikatowe rozwiązania. Dobrym przykładem tego typu urządzeń jest Sony SDM-N50R, który ze względu na budowę jest prawdziwym majstersztykiem. Aby w jak największym stopniu odchudzić konstrukcję, elektronikę sterującą przeniesiono w nim do oddzielnego, wolno stojącego modułu. Sam wyświetlacz, dzięki wąskiemu obramowaniu, wydaje się przez to znacznie większy niż w rzeczywistości. Na dodatek jest on niewątpliwie jednym z najcieńszych na rynku, co dodatkowo poprawia i tak już wyjątkową estetykę. W urządzenie wbudowano sensor ruchu oraz czujnik natężenia światła, dzięki któremu może ono automatycznie ustawić jasność wyświetlania. Dlatego powrót do stanu aktywności, w wypadku wykrycia obecności człowieka, następuje automatycznie. Ciekawie rozwiązano również kwestię umiejscowienia głośników, które zamontowano w stopce wyświetlacza. Szkoda tylko, że w parze z oryginalną konstrukcją urządzenia nie idzie równie wyjątkowa jakość wyświetlania. Sony SDM-N50R był pod tym względem raczej przeciętny: przy niewielkich poruszeniach głowy górna i dolna część ekranu różniły się odcieniami wyświetlanych barw. Pochodzący z tej samej firmy, niemal o połowę tańszy model SDM-S51 prezentował się w tej kwestii nieco lepiej, a przecież według dokumentacji wykorzystany w jego konstrukcji panel ma mniejszy kąt widzenia.

Dane techniczne i wyniki testu**
ModelFlexScan L685LT565SB17XAFP175150MTSDM-M81SDM-N50RSDM-S51SDM-S81Highscreen MS 1565THighscreen MS 1765Tx
ProducentEizo, JaponiaMag, TajwanMarvin, Korea Płd.Miro, NiemcyPhilips, HolandiaSony, JaponiaSony, JaponiaSony, JaponiaSony, Japonia Vobis, NiemcyVobis, Niemcy
serwis WWWwww.eizo.com.pl/www.maginnovision.com/www.marvin.com.pl/www.mirodisplays.de/www.philips.com/www.sonystyle.com/vaio/www.sonystyle.com/vaio/www.sonystyle.com/vaio/www.sonystyle.com/vaio/www.vobis.com/www.vobis.com/
DostawcaITP, WarszawaVeracomp, KrakówRubikon, ŁódźRubikon, ŁódźPhilips Polska, WarszawaVeracomp, KrakówVeracomp, KrakówVeracomp, KrakówVeracomp, KrakówVobis, SzczecinVobis, Szczecin
serwis WWW [http://]www.itp.com.pl/www.veracomp.com.pl/www.rubikon.com.pl/www.rubikon.com.pl/www.philips.com.pl/www.veracomp.com.pl/www.veracomp.com.pl/www.veracomp.com.pl/www.veracomp.com.pl/www.vobis.pl/www.vobis.pl/
Cena (z VAT-em)*8380 zł2500 zł3460 zł3350 zł4500 zł6630 zł4300 zł2565 zł6070 zł2000 zł3000 zł
Gwarancja36 miesięcy36 miesięcy36 miesięcy36 miesięcy36 miesięcy36 miesięcy36 miesięcy36 miesięcy36 miesięcy24 miesiące24 miesiące
Budowa i obsługa100,073,573,272,780,174,472,270,975,683,671,2
Wyposażenie 92,939,744,656,468,681,675,750,754,735,821,6
Funkcjonalność i ergonomia100,065,789,765,674,571,371,562,363,263,863,2
Jakość obrazu100,069,370,668,676,193,565,673,188,471,158,6
Możliwości (POWER) 98,964,671,966,675,283,369,666,775,165,956,1
Możliwości / cena (ECONO) 40,658,051,946,143,636,439,160,332,375,436,4
Dane techniczne
Nominalna (maksymalna) rozdzielczość1280×1024 piksele1024×768 pikseli1280×1024 piksele1280×1024 piksele1024×768 pikseli1280×1024 pikseli1024×768 pikseli1024×768 pikseli1280×1024 pikseli1024×768 pikseli1280×1024 pikseli
Przekątna ekranu18,1 cala15 cali17 cali17 cali15 cali18,1 cala15 cali15 cali18 cali15 cali17 cali
Efektywna przekątna ekranu pod Windows460 mm381 mm433 mm433 mm381 mm459 mm381 mm379 mm456 mm381 mm432 mm
Wielkość plamki0,28 mm0,297 mm0,264 mm0,264 mm0,297 mm0,2805 mm0,297 mm0,297 mm0,279 mm0,297 mm0,264 mm
Czas odpowiedzi matrycy40 ms35 ms35 ms50 ms25 ms50 ms45 ms30 ms30 ms30 ms45 ms
Kontrast1:4001:3501:3001:3001:5001:3001:3001:3001:4001:3001:400
Jasność250 cd/m2200 cd/m2200 cd/m2230 cd/m2300 cd/m2200 cd/m2250 cd/m2250 cd/m2200 cd/m2200 cd/m2250 cd/m2
Maksymalny kąt widzenia w poziomie / w pionie170 st./170 st.150 st./140 st.160 st./160 st.120 st./100 st.150 st./130 st.160 st./160 st.140 st./120 st.120 st./90 st.160 st./160 st.120 st./100 st.160 st./110 st.
Złącza D-Sub / DVI-/++/-+/-+/-+/-+/++/-+/-+/-+/-+/-
+ – jest; – – nie ma; * – ceny z 4 czerwca 2002; ** – opis procedury testowej do monitorów LCD znajduje się na CHIP-CD w dziale Hardware
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.