Równaj krok!

Niezsynchronizowane napisy i obraz w filmach bardzo denerwują. Można jednak dopasować jedno do drugiego - wystarczy skorzystać z Excela.

Słyszymy kwestię wypowiadaną przez aktora, ale dopiero po sekundzie pojawia się napis. Albo jest na odwrót. Taka sytuacja drażni i bardzo przeszkadza w odbiorze filmu.

Na szczęście w obrazach zapisanych w formacie DivX;) możemy na własną rękę stosunkowo prosto dokonać synchronizacji. Potrzebne nam będą tylko plik tekstowy z napisami oraz specjalnie przygotowany skoroszyt MS Excel. Ten ostatni będzie zawierał zestaw instrukcji dopasowujących tekst do obrazu. Przeskalowanie polega na proporcjonalnym przesunięciu „do przodu” albo „do tyłu” momentu pojawienia się napisu.

Ważne jest, aby plik z napisami zawierał informację o czasie pojawiania się tekstu. W sytuacji, w której mamy napisy synchronizowane do klatek, musimy je przekonwertować do postaci „czasowej”. Taką operację bardzo łatwo jest przeprowadzić – robimy to np. za pomocą Vplayera.

Odpowiednio spreparowany skoroszyt Excela zamieszczamy na CHIP-CD w dziale Porady | Synchronizacja. Pora na opis procedury postępowania.

Krok 1:

Najpierw otwieramy zbiór PRZERÓBKA NAPISÓW.XLS. Klikamy przycisk Włącz makra .

Krok 2:

Importujemy zbiór zawierający pojawiające się w filmie napisy. Wydajemy polecenie Plik | Otwórz i wskazujemy właściwy zbiór tekstowy. Podczas ustalania opcji importu wybieramy pozycję Stała szerokość. W tym momencie uruchamia się kreator importu. Naciskamy przycisk Dalej, a następnie zaznaczamy miejsca podziału poszczególnych wierszy pliku. Musimy utworzyć trzy kolumny: pierwsza będzie zawierała liczbę określającą liczbę sekund od początku filmu, w drugiej znajdzie się znak :, w trzeciej – same napisy. Zawartość utworzonych kolumn kopiujemy do arkusza Napisy_oryginalne .

Krok 3:

Wybieramy jeden napis pochodzący z początku filmu i sprawdzamy czas, w którym powinien się on pojawić na ekranie. Wpisujemy tę wartość do odpowiadającej jej komórki arkusza kalkulacyjnego. Taką operację musimy przeprowadzić jeszcze raz – ale wpisujemy czas pojawienia się jednego z napisów pochodzących z końca filmu.

Krok 4:

Przechodzimy do arkusza Obliczenia i naciskamy przycisk Kopiuj współczynniki. Teraz w arkuszu Napisy_po_zmianie znajdziemy takie wartości czasów, które odpowiadają „właściwym” obrazom.

Krok 5:

W arkuszu Napisy_po_zmianie zaznaczamy komórki zawierające tekst. Następnie kopiujemy je i wklejamy do nowego pliku tekstowego. Skorzystamy z niego podczas odtwarzania zbioru DivX;).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.