Śladami młotka

Mimo tego, że Tajwańskie targi Computex kojarzą się przede wszystkim z dalekowschodnimi producentami, to w tym roku zdominowane zostały przez amerykańską firmę AMD.

Chyba nie ma lepszego na świecie miejsca do zaprezentowania pionierskich chipsetów przeznaczonych dla procesorów najnowszej generacji niż tajwańskie targi Computex. Wszak właśnie na Tajwanie skoncentrowana jest produkcja ponad połowy sprzętu komputerowego dostarczanego na globalny rynek.

Skrzynka na narzędzia

Cóż warty byłby procesor, gdyby nie było go gdzie zamontować! Aby nie popełnić podobnego błędu, jaki kilka lat temu miał miejsce podczas premiery Athlonów (kości znalazły się w sprzedaży, ale nie było płyt głównych, na których można by je było zamontować) firma AMD już kilka miesięcy temu przekazała prototypy SledgeHammera i ClawHammera największym wytwórcom chipsetow.

Na efekty takiej polityki nie trzeba było długo czekać – firmy VIA, SiS i ALi na tegorocznym Computeksie zaprezentowały odpowiednie zestawy układów sterujących. Co więcej, prawie każdy większy wytwórca płyt głównych na swoim targowym stoisku pokazywał gotowe urządzenie współpracujące przynajmniej z „mniejszym” Hammerem – ClawHammerem, będącym następcą Athlona.

HyperTransport – nie, dziękuję

W konstrukcji chipsetów firm VIA (VIA K8HTA) i SiS (SiS 755) interesujące jest to, że ich producenci postanowili zachować własne, dotychczasowe rozwiązania techniczne, zamiast wykorzystać możliwości oferowane przez zintegrowany z procesorem interfejs komunikacyjny HyperTransport (patrz: CHIP 4/2002, str. 74). W przypadku kości VIA K8HTA pozostawiono zmodyfikowane 16-bitowe łącze międzyukładowe V-Link 8x, a konstruktorzy z SiS-a wykorzystali znany z wcześniejszych układów port MuTIOL. Trzeci z producentów – korporacja ALi – w swoim chipsecie dla Hammera (ALi M1687) skorzystał z zalet HyperTransportu, gdyż w dotychczasowych konstrukcjach w roli interfejsu międzyukładowego stosował zbyt wolną szynę PCI.

Falstart?

Na Computeksie, za sprawą firmy AMD, można było również zobaczyć serwerową platformę zbudowaną na czterech najsilniejszych procesorach z rodziny Hammer – SledgeHammerach, które nosić będą handlową nazwę Opteron. Najważniejsza nie była tu maszyna, lecz system operacyjny. Dotychczas stosowano 64-bitową wersję SuSE Linuksa, w Tajpei wykorzystano zaś system Microsoft Windows.NET. Nowy produkt AMD zyskał zatem oficjalne poparcie giganta z Redmond.

Po zakończeniu Computeksu komputerowy świat obiegła wiadomość o przesunięciu premiery procesorów Hammer. Początkowo układy te miały znaleźć się na rynku w październiku, a obecnie jako termin debiutu podaje się grudzień. Spowodowane jest to zmianą typu obsługiwanej pamięci – zamiast modułów DDR333 Hammery współpracować będą z kośćmi DDR II. Czyżby więc cała tajwańska impreza była jedynie fortelem mającym zmusić Intela do jakiejś reakcji?

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.