Banery na cel

Zwyczajne banery już nikogo nie denerwują. Gorzej działają na nas reklamy wyskakujące, tzw. pop-up. Przedstawiamy sześć programów do ich blokowania.

Nieustannie rosnąca liczba produktów reklamowanych za pośrednictwem witryn internetowych jest dla internautów prawdziwym utrapieniem. Miejsce po prawej stronie witryny często okupuje pasek reklamowy, ekran jest nieraz zasłaniany w całości przez przejeżdżający samochód albo butelkę piwa (oczywiście bezalkoholowego). Do tego trzeba dodać mniejsze i większe banery reklamowe oraz okienka wyskakujące nam na powitanie. Te ostatnie są bardzo natrętne, bo często po ich zamknięciu pojawiają się kolejne. Nierzadko trzeba się wykazać nie lada sprytem, by zdążyć je pozamykać, nim załadują swoją zawartość.

Wszystko to razem nie jest miłe, zwłaszcza gdy z Siecią łączymy się za pomocą modemu. Wydłuża się czas ładowania stron, a tym samym rośnie nasz rachunek. Właściciele portali nie prowadzą ich bezinteresownie i muszą jakoś zarabiać. Skoro więc nie ma się co łudzić, że reklamy znikną z Internetu, skorzystajmy z narzędzi, które pozwolą pozbyć się chyba najbardziej uciążliwej formy reklamy – tzw. okien pop-up. Jednak jak to się dzieje, że gdy otwieramy witrynę, w mgnieniu oka na ekran „wyskakuje” kilka kolejnych reklam?

Jak królik z kapelusza

Okienka reklamowe występują w dwóch odmianach. W zależności od umiejscowienia w stosunku do głównego okna przeglądarki nazywane są pop-up lub pop-under. Do ich wywoływania wykorzystuje się funkcję JavaScriptu – window.open(). Pozwala ona nie tylko na otwarcie dokumentu w osobnym oknie, ale umożliwia również określanie jego wyglądu czy też rozmiaru.

Ogólna postać wywołania opisywanej funkcji wygląda następująco: open(’url', 'nazwa_okna', 'opcje'). Parametr 'url' zawiera adres strony, która ma być umieszczona w wyskakującym oknie, a w 'opcje' określają cechy okna. Argument ten pozwala określić m.in., czy w nowo otwartym oknie widoczne będą standardowe przyciski nawigacyjne (directories), pasek przewijania (scrollbar), czy użytkownik będzie mógł modyfikowć wielkość okienka (resizable) lub czy widoczny będzie pasek adresu (location).

Skoro wiemy już, skąd bierze się na ekranie niechciane przez nas okienko, warto się dowiedzieć, w jakich sytuacjach funkcja open() może być uruchamiana. Odpowiedzialne za to są tzw. zdarzenia, czyli specjalne funkcje JavaScriptu wywoływane w określonych okolicznościach. Zdarzeniem może być np. przesunięcie wskaźnika myszy nad element albo poza niego (onMouseOver, onMouseOut), a także zmiana zawartości pola formularza (onChange). Do wywoływania funkcji open() najczęściej wykorzystywane są jednak kliknięcie elementu (onClick), zakończenie ładowania strony (onLoad) i próba opuszczenia okna wyświetlającego dokument (onUnload). Jeśli więc programista chce, byśmy nie mogli pozbyć się okienka, umieszcza w kodzie strony linijkę podobną do tej:

onUnLoad='open('plik.html', '',
   'toolbar=0, location=0, width=150,
   height=150')'

.

Dane techniczne
ProgramAD Killer 1.0Exit Killer 3.1Popup Ad Filter 1.1Pop-Up Stopper 3.0 CompanionPopUpCop 1.2Smasher 2.7
ProducentSoftCowsDream ToolsMeaya SoftwarePanicwareEdenSoftPopupstop
http://www.softcows.com/exitkiller.net/meaya.com/popupstopper.net/popupcop.com/popupstop.com/
Systemy operacyjneWindows 9x / Me / NT / 2000 / XPWindows 9x / Me / NT / 2000 / XPWindows 9x / Me / NT / 2000Windows 9x / Me / NT / 2000 / XPWindows 9x / Me / NT / 2000 / XPWindows 9x / Me / NT / 2000 / XP
Rejestracja20 USD30 USD25 USD40 USD20 USD19 USD
Wybrane funkcje
Współpraca z IE / Netscape’m / Operą+/-1/-+/+/-+/-1/-1+/+2/-+/+/-+/-/-
Różny poziom czułości działania+++
Kontrola aktywnych składników (ActiveX, JavaScript, „ciastka” itp.)+częściowo
Usuwanie dużych grafik, banerów++
Lista zaufanych stron +++++
Gorący klawisz zezwolenia na okno pop-up++++++
Czyszczenie historii, „ciastek”, katalogu cache+++
Integracja programu z przeglądarką WWWczęściowo++
Ilość zajmowanej pamięci632 KB1056 KB688 KBb.d.b.d.940 KB
Możliwość dezaktywacji programu (disable)++++++
Logi/statystyki działania+/--/-+/--/++/--/-
Opcja uaktualnienia programu+++
+ – jest; – – nie ma; 1) – w planach; 2) – tylko wersja Free; b.d. – brak danych
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.