Galimatias biurowy

Pakiet biurowy mieć trzeba - nie tylko w pracy, ale również w domu. Na co się zdecydować - na Office'a XP? Zobaczmy, czy alternatywę dla zestawu Microsoftu stanowi darmowy OpenOffice.

Nie sposób dyskutować z faktami: MS Office jest najpowszechniej używanym pakietem biurowym na świecie. Jakie są tego przyczyny, to temat na osobny artykuł. Od lat różni ludzie próbują zmienić ten stan rzeczy. Starają się producenci konkurencyjnych zestawów, usiłujący uszczknąć choć kilka procent z lukratywnego rynku. Ale „kombinują” także zwykli użytkownicy, dla których cena Office’a jest po prostu za wysoka, lub też ci, którzy nie potrzebują jego zaawansowanych funkcji. Czy pojawienie się darmowego OpenOffice’a zmienia coś w opisanym powyżej krajobrazie?

Taniej (i prościej?)

Przyjrzyjmy się zatem tanim konkurentom MS Office. Pod uwagę wzięliśmy trzy pakiety: Works Microsoftu, StarOffice Suna oraz jego darmowego potomka – OpenOffice.org. Najwięcej uwagi poświęciliśmy zastosowaniom domowym, a więc ze szczególną dokładnością przyjrzeliśmy się najczęściej używanym składnikom pakietów: edytorom tekstu oraz arkuszom kalkulacyjnym. Skąd takie podejście? Odpowiedź jest prosta: ucieczka przed ceną Office’a XP interesuje przede wszystkim użytkowników indywidualnych i małe, kilkuosobowe firmy. Duże przedsiębiorstwa wydatki poniesione na zakup pakietu z Redmond często „wpuszczają w koszty”, które i tak przy kupnie większej liczby zestawów (nierzadko nabywanych na zasadach OEM wraz z komputerami lub z licencją MOLP) są znacząco niższe niż ceny „pudełek” w sklepie.

Zwróćmy także uwagę na pochodzenie poszczególnych pakietów. Office XP z założenia przeznaczony jest dla przedsiębiorstw. To specyfika polskiego rynku (choć nie tylko) powoduje, że traktuje się ten zestaw jako obowiązkowy w zaciszu domowym. Niestety, spory wpływ na ten stan rzeczy ma piractwo komputerowe. W efekcie dominuje następujący sposób myślenia: „po co mam sobie zawracać głowę jakimiś alternatywami, skoro Office’a mogę za 15 złotych kupić od pirata?”. Na szczęście takie podejście powoli przemija: wzrasta świadomość naszego społeczeństwa oraz rośnie presja organizacji zwalczających nielegalne kopiowanie, np. BSA. W tej sytuacji coraz więcej osób zaczyna się głośno zastanawiać – czy jest tańsza alternatywa?

Jeśli nie Office…?

Pierwszą odpowiedź podsuwa Microsoft. To pakiet Works, przeznaczony właśnie dla domowego, początkującego użytkownika. Nader przystępna jest jego cena: niecałe 300 zł przy koszcie całego komputera to stosunkowo niewiele. Dla wielu osób zestaw ten ma jeszcze jedną, niepoślednią zaletę: jest prosty w obsłudze.

Drugie rozwiązanie to StarOffice 6.0 firmy Sun. Jego koszt zamyka się w podobnej kwocie – około 300 zł. Jest przy tym o niebo bardziej zaawansowany – to prawie równoprawny konkurent Office’a. Programowi słonecznego przedsiębiorstwa trudno jednak wróżyć świetlaną przyszłość, a to za sprawą jego bliźniaka, zestawu OpenOffice. Jak można się domyślać, jest on bezpłatny. A ponieważ powstał na podstawie kodu źródłowego StarOffice’a, jest z nim prawie identyczny. Podstawowa różnica polega na braku narzędzia do tworzenia baz danych Adabas, co nie jest wielką wadą, jako że to aplikacja niewygodna i dość łatwo ją zastąpić darmowymi programami. Magnesem przyciągającym użytkowników do pakietu Suna może być wsparcie techniczne oraz brak odium darmowego oprogramowania, co dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza za Wielką Wodą, może być istotnym argumentem.

Na pewno OpenOffice.org może liczyć na sukces w środowisku linuksowym – tam już niedoskonały StarOffice 5.2 był, nomen omen, gwiazdą. Ulepszona edycja 6.0 ma jeszcze większe szanse na zdobycie serc zwolenników Linuksa. Spójrzmy zatem, jak prezentują się poszczególne pakiety w jednej z najważniejszych dziedzin – edycji tekstu.

ProgramMS Works 6.0 PLOpenOffice.org 1.0 PLStarOffice 6.0Microsoft Office XP Professional
ProducentMicrosoft, USAOpenOffice.orgSun MicrosystemMicrosoft
http://www.microsoft.com/openoffice.org/sun.com.pl/microsoft.com/
PlatformaWindows 9x / Me / 2000 / XPWindows 9x / Me / 2000 / XP, Linux, SolarisWindows 9x / Me / 2000 / XP, Linux, SolarisWindows 9x / Me / 2000 / XP
Cena255 zł1)freeware79,95 USD3384 zł1)
EDYTOR TEKSTU
Korekta polskiej pisowni++2)3)+
Numerowanie stron++++
Nagłówek / stopka+/++/++/++/+
Przypisy końcowe / dolne+/++/-+/++/+
Tworzenie spisu treści+++
Pisanie w dowolnym miejscuczęściowo+
Dowolne rozmieszczenie tabelczęściowo+
Zagnieżdżanie tabel+
Wstawianie grafiki w tabelach++++
Zaznaczanie wyrazu / wiersza / akapitu / „blokowe”+/+/+/-+/+/-/-+/+/-/-+/+/+/+
Tezaurus (synonimy)++ (bez PL)+
Dzielenie wyrazów+
Rejestracja zmian+++
Korespondencja seryjna / etykiety / koperty+/+/++/+/++/+/++/+/+
Operacje matematyczne w tabelach+
Autokorektaczęściowo++4)+
Szablony dokumentów++++
Wieloschowek+
Rysowanie / formatowanie tabel-/częściowo5)-/+-/++/+
ARKUSZ KALKULACYJNY
Łącza do danych w innych tabelach / plikach-/-+/++/++/+
Funkcje / formuły+/++/++/++/+
Tabele przestawne+
Wykresy++++
Formatowanie warunkowe+++
Wklejanie specjalneczęściowo+++
Arkusze w zeszycie+++
Komentarze+++
Blokowanie okienek / podział+/++/++/++/+
Scalanie komórek+++
Pozycjonowanie tekstu w komórceczęściowo+++
Sortowanie danych++++
Sprawdzanie poprawności danych+++
Definiowanie list+++
Ochrona komórek hasłem+++
Szukanie wyniku+++
Kolorowanie zakładek+
Podświetlanie aktywnych komórek (tworzenie / edycja)-/--/+-/++/+
Grupowanie wierszy/kolumn-/-+/++/++/+
Rejestracja zmian+++
Autokorekta++4)+
Sprawdzanie polskiej pisowni++2)+
Wielopoziomowe „undo”+++
Zawijanie wierszy++++
INNE
Program do tworzenia grafiki prezentacyjnej+++
Edytor równań++++
Baza danych+++
Program do zarządzania informacją osobistączęściowo+
Klient poczty elektronicznej / grup dyskusyjnych-/--/--/-+/-
Program do tworzenia stron WWW++
Obróbka grafiki rastrowej / wektorowej-/--/+-/++/-
Program do tworzenia prostych publikacji (DTP)
Wysyłanie listów elektronicznych z poziomu aplikacji+5)+6)+
Języki skryptowe (makropolecenia)+++
+ – jest, – – nie ma, 1) wg APN Promise z 22 czerwca 2002, 2) wymaga dodatkowego modułu, 3) wersja PL we wrześniu, obecnie wymaga dodatkowego modułu, 4) dla kilku języków, bez polskiego, 5) – tylko Autoformatowanie, 6) domyślny klient w systemie
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.