„Gro i bucy”

Czy Twój tuner TV działa poprawnie? Jeśli nie, sprawdź, czy nie mamy gotowej odpowiedzi rozwiązującej Twój problem.

Po zainstalowaniu tunera okazało się, że są z nim same problemy. Najpierw nic nie działało, później nie było fonii, a obraz był czarno-biały i cały zaszumiony. Parę poprawek… i oto uruchomiliśmy kolejne urządzenia, za które należy zapłacić abonament (a może nie należy?). Poniżej prezentujemy garść porad przydatnych przy instalowaniu sprzętu do odbioru telewizji.

1. Jakie są minimalne wymagania sprzętowe dla tunera TV?

Obecnie praktycznie każdy komputer pozwala na zainstalowanie i poprawną pracę tunera TV. By spełnić minimalne wymagania sprzętowe, potrzebujemy: jednego wolnego gniazda PCI, procesora klasy Pentium 133 MHz lub szybszego, karty dźwiękowej kompatybilnej z DirectX, karty graficznej obsługującej DirectDraw i tryb Overlay oraz wolnego przerwania (IRQ).

2. Nie mam wolnego gniazda PCI, czy można temu zaradzić?

Można użyć zewnętrznego tunera TV współpracującego z magistralą USB. Na rynku dostępnych jest kilka produktów tego typu. Niestety, jakość obrazu uzyskiwana za pomocą tunerów USB jest znacznie gorsza od tej, którą oferują urządzenia PCI.

3. Czy można podłączyć dekoder Cyfry+ do tunera TV?

Tak, trzeba się jedynie liczyć z tym, że wyboru programów będziemy mogli dokonać tylko i wyłącznie za pomocą dekodera. Dekodery Cyfry+ i Polsatu można podłączyć na dwa sposoby. Pierwszy: doprowadzamy sygnał wysokiej częstotliwości z wyjścia antenowego dekodera do wejścia antenowego w karcie TV. Drugi: sygnały niskiej częstotliwości wyjść video out i audio out dekodera doprowadzamy do wejść video in i audio in na karcie tunera. W przypadku korzystania ze złącza SCART (EURO) konieczne może się okazać wykonanie odpowiedniego kabla podłączeniowego.

4. Czy są tunery telewizyjne oferujące wyjście TV?

Niestety, nie ma kart TV z wyjściami antenowymi. Karta tunera TV służy z założenia do wyświetlania obrazu z różnych źródeł, a nie do wysyłania sygnału do innych urządzeń. Wyjścia wideo można spotkać w kartach wideo i kartach graficznych.

5. Po uruchomieniu karty TV system jest niestabilny. Co robić?

Spróbuj kolejno zmieniać ustawienia w opcjach setupu BIOS-u (o ile są dostępne):

– Assign IRQ to VGA – ma być włączone.

– PCI Master 0 Wait State – można wyłączyć tę opcję, co nieco spowolni magistralę PCI, ale może pomóc w uzyskaniu stabilności.

– IRQ Activated by – w przypadku kart TV powinno być ustawione na „level” (czyli przerwanie aktywowane poziomem).

– PCI Peer Concurency – spróbuj wyłączyć.

– CPU to PCI Write Buffer – spróbuj wyłączyć.

6. Widzę tylko niebieski ekran. Czy dzieje się coś złego?

Niekoniecznie. Prawdopodobnie w aplikacji obsługującej kartę wybrałeś inne źródło sygnału (S-Video, Composite) od tunera TV. Sprawdź w ustawieniach, jakie jest aktualne źródło sygnału wideo.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.