Jak Flip i Flap

Niewiele jest osób, które nie próbują personalizować telefonów komórkowych. Dzięki specjalnym programom można nie tylko wymienić logo albo dzwonek, ale także zarchiwizować.

Jeszcze nie tak dawno telefony komórkowe miały rozmiary i wagę cegły. Kosztowały pół pensji, więc korzystali z nich głównie biznesmeni w garniturach, którym bogata firma kupiła służbowe aparaty. Wszystko się zmieniło w ciągu kilku lat. „Komórka” nie jest już luksusem – co drugi Polak nosi ją w kieszeni. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych funkcji i udoskonalaniu aparatów.

Człowiek postąpiłby jednak wbrew swojej naturze, gdyby nie próbował telefonów jeszcze ulepszyć. Programiści tworzą więc coraz to nowe aplikacje, które za pośrednictwem specjalnego kabelka zamieniają logo operatora na zabawną grafikę, archiwizują książkę telefoniczną i zmieniają numer IMEI. Pozwalają też umieścić w pamięci telefonu oryginalny dzwonek – odczytają nuty zapisane w odpowiednim formacie i prześlą je do aparatu. Dzięki podobnym aplikacjom wczytamy do naszego aparatu pliki w formacie MIDI. Za pomocą kabelka możemy też zsynchronizować z odpowiednim programem książkę telefoniczną albo wpisać na komputerowej klawiaturze treść SMS-a, który następnie wyślemy. To samo zrobimy, korzystając z portu podczerwieni, oczywiście, jeśli mamy takowy w komputerze i „komórce”.

Po nitce do…

Do synchronizacji danych między komputerem a telefonem potrzebny jest nam kabelek. Jaki? Niestety, przedłużacz od żelazka nie zda tu egzaminu. Specjalny przewód, który podłączamy z jednej strony do „komórki”, a z drugiej do portu komunikacyjnego naszego peceta, kupimy w sklepach firmowych producentów telefonów za kilkadziesiąt złotych. Każdy model telefonu wymaga innego kabla z powodu różnych gniazdek w „komórkach”. Na przykład dla aparatów firmy Nokia odpowiedni jest DLR-3P Adapter Cable, a dla Siemensa – Data Cable. Pamiętajmy też, że wtyczka musi pasować do konkretnego modelu. Po podłączeniu przewodu zwykle nie musimy instalować na naszym pececie dodatkowych sterowników. Uważajmy na co prawda tanie, ale niekoniecznie dobre przewody. Naprawdę, szkoda byłoby popsuć telefon.

Kiedy staniemy się szczęśliwymi posiadaczami odpowiedniego kabelka, wystarczy pobrać z Internetu właściwy program i… do dzieła. Większość aplikacji to wersje darmowe albo shareware’owe. Najwięcej znajdziemy w Sieci programów dla telefonów marki Nokia, ale wytrwale goni ją Siemens. Pozostałe marki pozostają daleko w tyle. Ważne jest też, że poza nielicznymi wyjątkami aplikacje dla Nokii są przeznaczone dla właściwie wszystkich modeli telefonów. W przypadku telefonów Siemensa tak nie jest.

Aplikacje do zarządzania telefonami komórkowymi
Lp.ProgramDla aparatówProducentCena / rejestracjawgrywanie logo operatoraedycja logo operatorawgrywanie dzwonkówedycja książki adresowejwysyłanie migających SMS-ówwyświetlanie informacji o aparaciewyświetlanie informacji o siecizarządzanie SMS-amiaktywacja monitora siecizapisywanie migających kontaktów
1Bosch PC EditorBoschBosch, http://www.bosch-telecom.dk/freeware++
2Ericsson Music BOXEricssonCosmos Software, http://www.neutralzone.org/ cosmos/freeware+
3Motorola RingerMotorolaMotorola, http://www.motorola.com/freeware+
4Logo ManagerNokiaMike Bradley, http://www.logomanager.co.uk/25 USD+++++++++
5Oxygen Phone ManagerNokiaOxygen Software, http://www.oxygensoftware.com/39 USD++++++++
6Nokia Logo ExpressNokiaJeremy Wu., http://memsu1.iam.ntu.edu.tw/ ~jrywu/freeware++++
7FlashMSGNokiaPanu Touminen, http://www.iki.fi/pat/freeware++
8Siemens ExplorerSiemensM. Barth, http://www.s25explorer.com/20 USD++++++++
9MyPhoneSiemensCollin R. Mulliner, http://www.mulliner.org/freeware++
10Visual C35SiemensLuca Cecchetti, http://www.gsm-soft.com/24 EUR+++++++
+ – jest; – – nie ma
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.