Pęd ku szybkości

Test nagrywarek CD-RW Teac CD-W540E, Sony CRX185E1, LG GCE-8400B

Od pewnego czasu w coraz to nowszych modelach nagrywarek CD-RW można jedynie zaobserwować przyrost wydajności, podczas gdy inne parametry urządzeń właściwie się nie zmieniają. Jeszcze nie tak dawno powszechne „szesnastki” zostały zastąpione „dwudziestkami czwórkami”, a ostatnio te – „czterdziestkami”. Pęd ku szybkości ma oczywiście swoje dobre strony, ponieważ to dzięki niemu płyta wypala się w trzy minuty, a opracowane na potrzeby tak dużych prędkości technologie gwarantowanego zapisu sprawiają, że w koszu ląduje mniej „spalonych” nośników. Czy zatem producenci mogą nam zaoferować coś więcej poza rosnącymi numerkami, opisującymi prędkość urządzeń? Okazuje się, że tak, chociaż nie wszyscy.

>

Teac CD-W540E
Maks. prędk. zapisu CD-R/RW: 40x/12x
Maks. prędkość odczytu CD: 48x
Bufor/techn. gwarantowanego zapisu: 8 MB/BURN-Proof
Średni czas dostępu: 72 ms
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 495 zł
POWER: 92,1
ECONO: 61,8
+ krótkie czasy dostępu
+ pojemny bufor danych
– wolny odczyt płyt zabezpieczonych
Producent: Teac, Stany Zjednoczone
http://www.teac.com/
Dostawca: AB SA, Wrocław
tel.: (71) 324 05 00
http://www.ab.pl/
Sony CRX185
Maks. prędk. zapisu CD-R/RW: 32x/10x
Maks. prędkość odczytu CD: 40x
Bufor/techn. gwarantowanego zapisu: 2 MB/PowerBurn
Średni czas dostępu: 150 ms
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 440 zł
POWER: 83,4
ECONO: 62,9
+ szybki odczyt płyt zabezpieczonych
+ dobra korekcja błędów
Producent: Sony, Japonia
http://www.sony-cp.com/
Dostawca: AB SA, Wrocław
tel.: (71) 324 05 00
http://www.ab.pl/
LG GCE-8400B
Maks. prędk. zapisu CD-R/RW: 40x/12x
Maks. prędkość odczytu CD: 40x
Bufor/techn. gwarantowanego zapisu: 8 MB/SuperLink
Średni czas dostępu: 100 ms
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 500 zł
POWER: 85,1
ECONO: 56,5
+ pojemny bufor danych
– wolny odczyt płyt zabezpieczonych
Producent: LG Electronics, Korea Płd.
http://www.lge.com/
Dostawca: LG Electronics Polska, Warszawa
tel.: (22) 606 14 50
http://www.lge.pl/

Trzy przedstawiane urządzenia są świadectwem, że współczesna technologia zapisu nośników CD-R i CD-RW jest na tyle wyśrubowana i dopracowana, że zacierają się różnice w wydajności pomiędzy modelami pochodzącymi od różnych dostawców. Napędy Teac CD-W540E, Sony CRX185 i LG GCE-8400B mają zbliżone nominalne prędkości zapisu. Podczas testów każde urządzenie wypełniło danymi standardowy, 74-minutowy nośnik CD-R w niespełna cztery minuty. Nagranie płyty wielokrotnego zapisu CD-RW High Speed zabrało nagrywarkom więcej czasu. Tutaj zauważalnie wolniejszy okazał się pracujący z prędkością 10x (w odróżnieniu od konkurencyjnych modeli 12x) napęd firmy Sony, który do zakończenia testu potrzebował dodatkowych 70-80 sekund. Równie mało zaskakujące rezultaty zarejestrowaliśmy w trakcie testów odczytu różnych nośników. Na tym polu liderem okazał się model firmy Teac, odczytujący płyty najszybciej i – co być może nawet bardziej istotne – mogący się pochwalić najkrótszymi czasami dostępu do danych (deklarowanymi i zmierzonymi w praktyce). Żadnym zaskoczeniem nie były także wyniki testu korekcji błędów – wszystkie napędy poradziły sobie bez problemów z porysowaną płytą. Najszybszy Sony skopiowałe dane z uszkodzonego nośnika w ciągu 64 s, pozostałe dwa urządzenia zaś zakończyły bezbłędnie test w dwie minuty, przy czym napęd LG nie powrócił do pełnej prędkości poza uszkodzonym obszarem płyty.

Ciekawsze wyniki dał test odczytu płyt zabezpieczonych różnymi metodami, chroniącymi dane przed wykonaniem kopii zapasowej. Sony CRX185 wszystkie trzy badane nośniki odczytał w najkrótszym czasie: od 4 do 7 minut, w zależności od metody zabezpieczenia. Teac CD-W540E i LG GCE-8400B pracowały wolniej, potrzebując nawet ponad 20 minut na wygenerowanie obrazu najbardziej kłopotliwego krążka. Co ciekawe, w przypadku modelu Teac była nim płyta zapisana w standardzie SafeDisc 2, natomiast w przypadku LG – SecuROM. Wszystkie napędy wypaliły poprawnie działające kopie zabezpieczonych płyt.

Jedynie Teac zaoferował nabywcom CD-W540E techniczną nowinkę. Napęd ten jest zgodny ze standardem Mount Rainer (CHIP 8/2002, str. 30), pozwalającym na wykorzystanie płyt CD-RW w roli „dyskietek” o większej pojemności. Wprawdzie w podobnym celu został opracowany zapis pakietowy, jednak Mount Rainer oferuje znaczące udogodnienia – przede wszystkim lepsze zarządzanie uszkodzonymi sektorami na płycie. Ponieważ Mount Rainer nie jest jeszcze technologią rozpowszechnioną i aby skorzystać z jej funkcji, należy zakupić komercyjny software, trudno w tym momencie ocenić przyszłość tego rozwiązania.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News