Pokaż, co umiesz

Paint Shop Pro 7 oferuje mnóstwo opcji i narzędzi - ale czy czasami nie czuliście, że się wśród nich wszystkich gubicie? Jeśli tak, mamy dla Was krótki przewodnik po pakiecie firmy Jasc Software.

Mocną stroną pakietu jest jego prosta i intuicyjna obsługa, pozwalająca początkującym użytkownikom na uzyskiwanie zaawansowanych efektów graficznych. Najnowsza wersja PSP 7.04 oferuje narzędzia usprawniające współpracę z aparatami cyfrowymi, szereg opcji pomocnych projektantom przygotowującym grafikę na strony WWW (m.in. funkcje cięcia dużych plików graficznych na mniejsze, tworzenie map bitowych) oraz mnóstwo innych narzędzi dostępnych do tej pory jedynie w drogich i zaawansowanych programach graficznych. Jednym słowem firma Jasc Software dołożyła wielu starań, aby dopieścić najnowszą wersję swojego sztandarowego produktu. Mnogość narzędzi to zaleta – ale niedoświadczonemu użytkownikowi zaraz nasuwa się pytanie: jak z tego wszystkiego skorzystać?

Pierwsze kroki

Niejedna osoba potrafi używać PSP tylko do wykonywania zrzutów ekranowych albo przeglądania obrazków. Jeśli chcecie jednak nauczyć się tworzenia rolloverów, przezroczystych plików GIF albo optymalizowania grafiki – zapraszam do lektury artykułu. Najpierw zaznajomimy się z oknem programu.

Paint Shop Pro pozwala na skonfigurowanie obszaru roboczego i zapamiętanie go (komenda

File | Workspace | Save

). Oczywiście poszczególne elementy pakietu możemy w trakcie pracy otwierać i zamykać bądź też korzystać z opcji ich automatycznego zwijania.

Palety i okna

Sercem Paint Shop Pro jest pasek narzędzi. Wszystkie narzędzia w programie dostępne są właśnie za jego pośrednictwem. Tak jak każdy inny element, można go umieścić w dowolnym miejscu okna programu, choć najczęściej widoczny jest on jako pionowy pasek po lewej stronie okna aplikacji.

Kliknięcie określonego narzędzia spowoduje wyświetlenie listy dostępnych funkcji w palecie opcji. Tę ostatnią można włączać i wyłączać naciskając klawisz [O] lub klikając odpowiednią ikonę na pasku narzędzi. Paletę opcji da się automatyczne zwijać za pomocą przycisku ze strzałką – znajduje się on w prawym górnym rogu palety.

Kiedy otwieramy jakiś plik lub nowy dokument, Paint Shop Pro umieszcza go w osobnym oknie. To ostatnie można przesuwać w dowolne miejsce, maksymalizować i minimalizować korzystając z odpowiednich przycisków. Jeżeli wymiary grafiki wykraczają poza obszar widoczny na monitorze, wyświetlana jest tylko część obrazka, którą można przesuwać za pomocą pasków przewijania. Da się także zmniejszać i powiększać widok całości wydając komendy View | Zoom In i

View | Zoom Out

, albo przywrócić „normalny” widok za pomocą ikony na pasku narzędziowym.

Wiemy już zatem co nieco o PSP 7. Możemy przystąpić do obróbki grafiki. Przydadzą się przy tym pliki ćwiczeniowe, które zamieszczamy na CHIP-CD.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.