Tkacz marzeń

Fani Dreamweavera z niecierpliwością czekają zapewne na kolejną edycję tego programu. Czy spełni on rosnące oczekiwania użytkowników?

Wkrótce po premierze kolejnej wersji popularnego Flasha na rynku narzędzi do tworzenia serwisów WWW pojawia się następny przedstawiciel rodziny produktów opatrzonych tajemniczym kryptonimem „MX”. Mowa o rozbudowanym edytorze HTML-a – Dreamweaverze. Podobnie jak w przypadku wspomnianego programu, także interfejs „Tkacza” poddano gruntownym zmianom w obrębie obszaru roboczego. Dzięki temu praca z nową wersją aplikacji jest zdecydowanie bardziej intuicyjna niż dotychczas. Uporano się również z pojawiającym się w poprzedniej wersji programu problemem z aktualizacją zmian dokonywanych w dołączonych do witryn WWW zewnętrznych arkuszach stylów CSS. Dzięki nowym narzędziom także samo tworzenie CSS-ów jest teraz znacznie łatwiejsze.

Wymagania: Windows 98 / 2000 / NT / Me / XP lub Mac OS 9.1 / 10.1, ok. 270 MB na dysku
+ poprawa obsługi arkuszy CSS
+ bogaty materiał edukacyjny
+ stosunkowo niskie wymagania
+ doskonała obsługa XML-a / XHTML-a
– brak polskiej wersji językowej
Producent: Macromedia, USA,
http://www.macromedia.com/
Cena: ok. 2000 zł (wersja pełna), ok. 1000 zł (uaktualnienie)

Aby usprawnić projektowanie serwisów internetowych zawierających treść przechowywaną w bazach danych, twórcy edytora dodali do niego bibliotekę gotowych do natychmiastowego użycia predefiniowanych bloków kodu. Znajdują się wśród nich m.in. schematy połączeń z różnego typu bazami danych czy moduły autoryzacji użytkowników. Pracę z kodem ułatwia dodatkowo system jego kolorowania, walidacji oraz podpowiedzi dostępnych w postaci rozwijalnych list. Do szybkiej nauki tworzenia serwisów WWW posłużyć mogą zamieszczone na płycie z programem przykładowe witryny WWW wraz ze szczegółowym opisem procesu ich kreacji. Narzędzie wzbogacono także nowym zestawem szablonów gotowych do użycia dokumentów.

Obecna edycja Dreamweavera oferuje jeszcze ściślejszą niż dotychczas integrację z technologią ColdFusion oraz tradycyjnie silne wsparcie dla języków JavaScript, ASP, JSP i PHP. Co istotne, szczególny nacisk położono na pełną obsługę standardów XML/XHTML.

Nowe edycje Flasha oraz programu Fireworks – aplikacji służącej do przygotowywania sieciowych grafik i elementów animowanych – wchodzą wraz z Dreamweaverem w skład zestawu dystrybuowanego przez producenta pod nazwą Studio MX. Warto również wspomnieć, iż ze strony domowej firmy Macromedia można pobrać – bagatela – ok. 700 rozszerzeń zwiększających możliwości narzędzia.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.