Biblioteka wspomnień

Po kilku latach nasze albumy zajmują coraz więcej miejsca na półkach, a przecież do wywołania zostały jeszcze filmy z ostatnich wakacji. Może zatem robić zdjęcia aparatem cyfrowym i zapisywać je na płytach CD-R? Aby później szybko odnaleźć żądaną fotkę, wystarczy jedynie dobry program do archiwizacji zdjęć.

Cyfrowe aparaty powoli wypierają swych analogowych braci. Nic dziwnego – są coraz tańsze, nie trzeba być zawodowym fotografem, by zrobić za ich pomocą ładne zdjęcie, no i można od razu podziwiać efekt. Odpada też dylemat, jaką kliszę kupić i w którym zakładzie zrobić odbitki. Teraz wystarczy kabelek i komputer. Razem z „zenitami” odchodzą też w niepamięć czasy pokrytych kurzem albumów, wypełnionych po brzegi wspomnieniami. Dziś ich miejsce zajmują poukładane na półce płyty CD. Wygodny fotel przed kominkiem zastąpiło krzesło przy monitorze.

Po wakacjach: porządki 

Z urlopu wracamy z aparatem powieszonym na szyi i setkami zdjęć. Wprawdzie na „cyfrówce” możemy od razu zobaczyć, jak wyszły fotki, i skasować te gorsze, w praktyce jednak często się okazuje, że szkoda nam utrwalonych chwil. A ponieważ aparaty cyfrowe nie mają filmów na 36 klatek, tylko np. 100-zdjęciowe karty pamięci, w rezultacie nasze archiwum rozrasta się w niesamowitym tempie. Żeby to wszystko ogarnąć, nie wystarczą równo ułożone płyty opisane: Lato w Jastarni 2001 czy Tatry Wysokie – jesień ’99. Na jednej płycie może się zmieścić nawet kilka tysięcy plików. Przydałoby się zaprowadzić w archiwum porządek.

Robot do wszystkiego

Choć niektórzy uważają, że Eksplorator Windows to świetne narzędzie do zarządzania plikami, tu się raczej nie sprawdzi. Potrzebujemy narzędzia, które łączyłoby cechy prostego programu graficznego, menedżera plików i bazy danych. Tak, byśmy mogli przeglądać zdjęcia, wprowadzić niewielkie poprawki, skopiować lub wykasować pliki i je skatalogować. Zanim znajdziemy program idealny, zastanówmy się, jakie funkcje powinien on oferować. Przede wszystkim musi umożliwiać łatwą nawigację wśród zbiorów zdjęć oraz tworzenie galerii, albumów i podkatalogów. Najważniejsze jednak jest przeglądanie zdjęć w postaci miniatur (thumbnails). Funkcja ta jest dostępna w większości przeglądarek dla plików zapisanych na dysku lub płycie znajdującej się aktualnie w napędzie, jeśli jednak zamierzamy stworzyć prawdziwe archiwum, pojawia się kłopot. Chodzi o to, by miniaturki zostały zapamiętane w albumie, a płyty z „dużymi” zdjęciami leżały spokojnie na półce. Wtedy, jeśli chcemy odnaleźć konkretną fotografię, wystarczy kliknąć wybraną miniaturkę, a program sam wskaże, którą płytę włożyć do napędu.

Kolejna ważna funkcja to możliwość przypisania zarówno albumom, jak i poszczególnym klatkom słów kluczowych. Zdjęcia z mamusią i tatusiem opisujemy słowem „rodzinka”, a z imprez – „ściśle tajne” i już wiemy, że będziemy zawsze mogli łatwo je odszukać. Oczywiście nie wystarczy nadanie opisów. By to działanie miało sens, program musi jeszcze oferować możliwość wyszukiwania po słowach kluczowych. Dobrze też, jeśli ma wbudowane proste funkcje edycyjne, jak np. zmiana kontrastu czy delikatne przyciemnienie zdjęcia, bez potrzeby instalowania i otwierania programu graficznego.

Zadanie ponad siły 

Z tworzeniem albumu w postaci miniaturek poradziły sobie cztery programy, ale tylko trzy robiły to dobrze. Najlepsze okazały się ACDSee 4.0, FotoAlbum 3.0 (notabene polecony mi przez użytkowników grupy dyskusyjnej pl.rec.foto – dziękuję) i Cumulus 5.5. Czwarty program – CompuPic – nie zapisuje albumu w postaci odrębnych thumbnails, lecz obok siebie w jednym pliku JPG. Można obejrzeć obrazki, ale nic ponadto. Każdy z wymienionych programów, mimo iż spełnia podstawowe kryteria użyteczności, ma swoje wady i zalety. Dlatego przyjrzymy się im bliżej. Oprócz czterech liderów w przeglądzie znalazły swoje miejsce jeszcze inne aplikacje. Ich funkcjonalność jest mniejsza, ale mają też godne uwagi możliwości. Niestety, nie udało się dotrzeć do powszechnie polecanego w serwisach poświęconych fotografii cyfrowej programu PhotoTek. Strona producenta nie działa od jakiegoś czasu i nie można pobrać aplikacji. Zachęcam jednak Czytelników do przeprowadzenia własnego testu, gdy autorzy uporają się już z problemami (http://www.techcor.com/).

Dane techniczne
ProgramACDSee 4.0CompuPic 6.1Cumulus 5.5FlipAlbum 4.2FotoAlbum 3.0Jasc After Shot PEPhoto Album 1.2Ulead Photo Explorer 7.0
Producent/krajACD Systems/USAPhotodex/USACanto/USAE-Book Systems/USAFoto Time/USAJasc Software/USAP. Henning/b.d.Ulead Systems/USA
WWW [http://]www.acdsystems.com/www.photodex.com/www.canto. com/www.flipalbum.com/www.fototime.com/www.jasc. com/www.showyourphotos.com/www.ulead.com/
Typ / opłata rejestracyjna49,95 USD39,95 USD80 EUR49,95 USDfreewareok. 240 zł39,95 USD24,95 USD
Ilość miejsca na dysku (ok.)ok. 25 MBok. 10 MBok. 11,5 MBok. 11,5 MBok. 6,85 MBok. 60 MBok. 7 MBok. 19,5 MB
Funkcje
Możliwość tworzenia albumów++++++++
Tworzenie archiwum z miniaturami zdjęć++++
Wyszukiwanie wg słów kluczowych++++++
Funkcje edycyjne++++++
Pokaz slajdów++++++++
Bezpośredni import zdjęć z aparatu+++
Możliwość filtrowania plików++
+ – tak – – nie b.d. – brak danych
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.