Darmowa trzynastka

Zakładając konto pocztowe, wybieramy zwykle jeden z popularnych portali. Jednak dobre skrzynki znajdziemy także w innych serwisach.

Zwykle coś, co jest darmowe, wzbudza w nas nieufność. Jednak w Sieci „dobra”, za które nie trzeba zapłacić ani złotówki, cieszą się wielkim powodzeniem. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy nie są to gadżety czy materiały informacyjne, ale przydatne i w pełni funkcjonalne usługi. Ot, choćby darmowe konta pocztowe.

Powiedzmy to od razu – bezpłatnych skrzynek jest bez liku. Przeglądając kilkadziesiąt polskich serwisów oferujących usługi pocztowe, natrafialiśmy m.in. na strony regionalne z charakterystycznymi dla swojego obszaru nazwami, producenta znanego napoju, wydawców czasopism i dostawców usług internetowych. Darmową skrzynkę można sobie nawet założyć na stronie dla mniejszości seksualnych. Każdy, kto dysponuje dostępem do Internetu, może bez problemu stać się właścicielem choćby kilkudziesięciu skrzynek pocztowych. Jeżeli jednak choć raz przeczytał regulamin jakiegokolwiek z darmowych kont, wie, że jego przesyłki, konto, ba, nawet cały serwer mogą zniknąć i przestać działać z dnia na dzień. Żeby nie spotkała nas taka niemiła niespodzianka, warto wybierać wiarygodnych usługodawców. Jednak niech nawet to nie uśpi naszej czujności – także wielcy (np. Onet) zastrzegają sobie w regulaminie prawo do „skasowania w sytuacjach wyjątkowych wszystkiego, co znajduje się na serwerach OnetPoczta”.

Jak więc się odnaleźć w takim gąszczu ofert? Wybraliśmy i przetestowaliśmy jedenaście polskich i dwa zagraniczne darmowe konta pocztowe. Mają one uniwersalne nazwy, są wiarygodne, umożliwiają obsługę poczty przez WWW i często są blisko powiązane z portalami. Koniecznie trzeba wspomnieć, że w naszym teście miały wziąć udział m.in. dwie znane skrzynki pocztowe: Polbox.pl (pierwsza tego typu polska usługa, działająca od ośmiu lat) oraz Odeon.pl. Niestety, nie udało się nam założyć tam kont, a wszelkie próby kontaktu z administratorami nie przyniosły żadnych rezultatów.

Nic za darmo

Mimo że za korzystanie z którejkolwiek ze skrzynek biorących udział w teście nie zapłacimy ani złotówki, tak naprawdę żadna z nich nie jest darmowa. Firmy utrzymujące serwery pocztowe za swoje usługi każą „płacić” albo swoimi danymi osobistymi, albo odbieraniem reklam. Ważne jest, by zdecydować się na konto, do którego założenia nie będzie potrzebne zdradzanie zbyt wielu szczegółów na nasz temat lub które nie narazi nas na megabajty reklam. Serwisami, które wymagają podania tylko podstawowych danych, są Gazeta.pl, Skrzynka.pl i Box43.pl. Ten ostatni wyróżnia się również tym, że nie zobaczymy tu ani jednej reklamy – zarówno po zalogowaniu się na stronie WWW, jak i w treści wysłanego listu. Podobnie zachowuje się O2.pl.

W ofercie całej trzynastki najczęściej spotykanymi formami reklamy są baner na stronie, listy promocyjne wysyłane na nasz adres lub notka reklamowa w stopce wiadomości. Niektóre konta sprawiają jednak wrażenie, jakby były zrobione nie dla internautów, lecz dla reklamodawców. Gdy testowałem skrzynkę na stronach Hoga.pl, wyskakujące okienka i migające reklamy zmusiły mnie do włączenia programu blokującego tego typu atrakcje. Z kolei dźwięki dochodzące z reklamy w serwisie Interii mogły doprowadzić do szału nawet bardzo zrównoważoną osobę.

SerwisPanorama FirmGazetaWirtualna PolskaInteriaO2.plSkrzynkaTenbitYahoo! (poza testem)
http://www.pf.pl/gazeta.pl/wp.pl/interia.pl/o2.pl/skrzynka.pl/tenbit.pl/yahoo.com/
[POWER/ECONO]1/-2/-3/-4/-5/-6/-7/--/-
Wielkość skrzynki i wiadomości (20%)44,923,728,226,431,884,626,214,8
Funkcjonalność (45%)62,578,070,072,068,553,064,081,5
Ergonomia (25%)79,071,063,055,073,053,054,063,0
Dodatki (10%)62,035,074,083,028,016,061,060,0
POWER63,161,160,359,758,255,653,661,4
Pojemność skrzynki e-mail
Wielkość skrzynki30 MB20 MB15 MB20 MB20 MB100 MB15 MB4 MB
Maks. rozmiar poczty przychodzącej 30 MB2 MB4 MB4 MB5 MB4 MB4 MB3,5 MB
Maks. rozmiar poczty wychodzącej 2,5 MB2 MB4 MB4 MB5 MB5 MB4 MB3,5 MB
Przekraczanie limitu dot. listów/konta+/+-/-+/-+/-+/++/-+/--/-
Funkcjonalność
Wybór formatu poczty (text lub html)++
Maks. liczba znaków w nazwie kontapowyżej 30do 30do 30powyżej 30do 25do 20do 30powyżej 30
Automatyczne przekierowania listów++++++
Import książki adresowej (CSV)++++
MultiPOP (odbieranie wiad. z innych kont)++++++
Informacja wakacyjna+++++
Drukowanie wiadomości+++
Zarządzanie folderami++++częściowo 2częściowo 2częściowo 2częściowo 2
Priorytety wiadomościniski, normalny, wysokinormalny, wysokiniski, normalny, wysokinormalny, wysokiniski, normalny, wysoki
Przeszukiwanie poczty++++
Filtry poczty +++++
Wstawianie podpisów (sygnatur) do listów++++++++
Logowanie z SSL (POP3)+
Transmisja SSL (POP3)+++
Połączenie https:// (przeglądarka)+++
Obsługa za pomocą IE/Netscape’a/Opery+/+/++/+/częściowo+/+/++/+/++/+/++/+/++/+/++/+/+
Ergonomia
Wyświetlanie nagłówka wiadomości++++
Kasowanie nieużywanego konta po3 miesiącachnie są kasowane3 miesiącachnie są kasowane2 miesiącach2 miesiącachnie są kasowanenie są kasowane
Wygoda zarządzania folderamidużadużadużadużamałamałamałamała
Reklamy na stronie „skrzynki”1 baner1 baner1 baner1 baner, dźwiękbrak1 baner1 banerbanery, pop-upy
Dołączane reklamy w treści listu+++
Domena kontapf.plpoczta.gazeta.plwp.plinteria.pl, poczta.fmo2.plskrzynka.pl + 13 innychtenbit.plyahoo.com
Dodatki
Terminarz++++
Skaner antywirusowy+++częściowo 1częściowo 1++
Statystyki konta i logowańczęściowo++
Aktówka+
KomentarzDuża pojemność i elastyczność. Szybkie, bezpieczne i pewne.Brak skanera antywirusowego i mało dodatków nie powinny być dla wielu przeszkodą.Prosty adres oraz duże bezpieczeństwo. Odchudzona wersja dla modemowców.Zabezpieczenie transmisji i logowania szyfrowaniem. Dużo dodatków i funkcji.Brak reklam na stronie skrzynki i duża elastyczność. Usuwanie nieaktywnych kont po 2 mies.Pojemność 100 MB, 14 adresów do wyboru oraz szyfrowana transmisja. Niepełna polonizacja.Dużo funkcji dostępnych po rejestracji. Brak szyfrowania transmisji, niewygodny interfejs.Bardzo dużo reklam i mała pojemność. Reszta przemyślana, wygodna i bardzo funkcjonalna.
stan z dnia 25.07.2002, + – tak, – – nie, częściowo – częściowo, n.d. – nie dotyczy, 1) – filtrowanie załączników, 2) – można tylko dodać lub skasować folder
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.