Niejeden port widziałem

Port portowi nierówny. Czy do czegoś przyda nam się jeszcze interfejs szeregowy bądź LPT? Niektórzy być może zupełnie zapomnieli, do czego one służą.

Zewnętrzne modemy, skanery, drukarki, klawiatury, myszki, joysticki i cały katalog innych urządzeń peryferyjnych, niezbędnych lub po prostu przydatnych użytkownikom komputerów osobistych… Każdy nowy nabytek, mający rozszerzyć funkcjonalność naszego „blaszaka”, podłączany jest do komputera przez odpowiedni interfejs. To zapożyczone z języka angielskiego słowo oznacza dowolny kanał komunikacyjny służący do wymiany informacji pomiędzy podzespołami komputera. W szczególnym przypadku funkcję nadawcy i odbiorcy pełnią zamiennie komputer i podłączone do niego urządzenie. Interfejsem mogą być zatem przesyłane wszelkiego rodzaju informacje: od komend wydawanych przez peceta, przez pakiety sieciowe z modemu, dane graficzne ze skanera, po strumienie audiowizualne z podłączonej kamery wideo.

Kluczowym dla użytkownika parametrem pracy interfejsu jest prędkość transmisji, czyli szybkość, z jaką wymienia on dane pomiędzy nadawcą a odbiorcą. To przede wszystkim zapotrzebowanie na coraz większą i większą szybkość przyczyniło się do rozwoju komputerowych portów. Chociaż nowy, usuwający to wąskie gardło standard USB 2.0 stoi już u bram, ciągle jeszcze, nawet w świeżo kupionym komputerze, spotkamy starsze, niemal klasyczne porty komunikacyjne: COM, LPT czy PS/2. Być może w codziennej pracy w ogóle nie skorzystamy z tradycyjnego portu szeregowego albo równoległego, warto jednak przez moment przyjrzeć się ich możliwościom i wiedzieć, do czego służą.

Na początku był szereg

Port szeregowy, określany także pochodzącym od nazwy specyfikacji terminem RS-232 lub po prostu COM (czyli portem komunikacyjnym), ma już 40-letnią historię. Chociaż ponad 10 lat temu opracowane i zatwierdzone zostało kolejne jego wcielenie (RS-232D), to dzisiaj ciągle najczęściej stosowana jest pochodząca z 1969 roku wersja „C”. Port szeregowy umożliwia dwukierunkową wymianę danych albo w trybie półdupleksowym, w którym informacje płyną naprzemiennie – raz od komputera, raz od urządzenia zewnętrznego, albo w pełnym dupleksie (jedno i drugie urządzenie transmituje jednocześnie). Informacje podczas transmisji szeregowej przekazywane są do odbiorcy jedną linią sygnałową, bit po bicie. Dlatego też zwyczajowo szybkość przesyłania danych wyznaczana jest w bodach, czyli bitach na sekundę. Transmisja odbywa się z wykorzystaniem złączy DB-9 lub DB-25. Ze względów oszczędnościowych obecnie na płytach głównych nie spotyka się już „szerokich” gniazdek DB-25. Najczęściej na tylnym panelu komputera znajdziemy dwa lub jedno dziewięciopinowe złącze portu szeregowego.

Interfejs szeregowy wykorzystywany jest najczęściej do komunikacji pomiędzy komputerem a modemem. Zapewniana przez RS-232C prędkość jest całkowicie wystarczająca dla modemów analogowych, pracujących z maksymalną prędkością 56 000 bitów/s, okazuje się jednak za mała dla średniopasmowych urządzeń dostępowych do Internetu w rodzaju terminali ISDN czy SDI, chociaż te na ogół wykorzystują one właśnie port szeregowy. Interfejs RS-232C używany jest też do wymiany danych z przenośnymi odtwarzaczami MP3 lub aparatami cyfrowymi. W przeszłości za jego pomocą podłączano także myszki, a nawet łączono ze sobą komputery. Obecnie, ze względu na ograniczony transfer RS-232C, większość opisanych zastosowań została przejęta przez interfejs USB.

Transmisja szeregowa jest używana nie tylko przez port RS-232C, ale również przez interfejs PS/2, stosowany do podłączania klawiatury i myszki lub innych urządzeń wskazujących. Peryferia korzystające z PS/2 wyposażone są w okrągłe wtyczki DIN-6.

Jakie interfejsy masz w swoim pececie?
RS-232 PS/2SPPEPP/ECPUSB 1.1USB 2.0FireWire IEEE-1394
Maks. transfer115 kbit/sb.d.150 KB/sdo 3 MB/s1,5 lub 12 Mbit/s1,5, 12 lub 480 Mbit/s100, 200, 400 Mbit/s
Maks. liczba urządzeńjedno na każdy portjedno na każdy portjedno na każdy portjedno na każdy portdo 127 na każdą magistralę do 127 na każdą magistralę (przy użyciu hubów)do 63 (bez użycia hubów) 
Liczba portów w komputerze1-22112-621-2
Rodzaj złącza (wtyczka)DB-9 lub DB-25DIN-6CentronicsCentronicsUSB typu A i typu BUSB typu A i typu BIEEE-1394 4-pin lub 6-pin
Samodzielne zasilanie urządzeń nietaknienietaktaktak
Hot pluggingnienienienietaktaktak
Najczęstsze zastosowaniamodemy, aparaty cyfrowe, MP3, telefony komórkoweklawiatury, myszki, zasilanie prostych urządzeńdrukarkidrukarki, skanery, mobilne pamięci masowe, łączenie PCklaw., myszy, joysticki, kamery int., skanery, drukarki, modemypamięci masowe, urządzenia audio-wideopamięci masowe, urządzenia audio-wideo, łączenie PC
b.d. – brak danych
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.