Prawdziwy trzeci wymiar

Grafika 3D wyświetlana na ekranach płaskich monitorów jest w rzeczywistości dwuwymiarowa. Chyba że do wyjścia karty graficznej podłączymy prezentowany panel LCD generujący przed naszymi oczami prawdziwie trójwymiarowe sceny.

Do tej pory powstało niewiele urządzeń wyświetlających trójwymiarowe obrazy. Drogie projektory holograficzne nie znalazły do tej pory zastosowania w życiu codziennym, a okulary stereoskopowe tylko oszukują ludzki zmysł wzroku. Być może uznanie użytkowników zdobędą natomiast monitory LCD wyświetlające bardzo realistyczny obraz trójwymiarowy.

Zasada działania ludzkiego zmysłu wzroku została poznana dawno temu – para oczu rejestruje dwa dwuwymiarowe obrazy, przesyłane następnie do mózgu. Skomplikowane procesy zachodzące w ośrodku nerwowym dokonują „obliczeń”, dzięki którym widzimy przed oczami trójwymiarowe przedmioty oraz postrzegamy głębię przestrzeni. Podobnymi założeniami kierowali się konstruktorzy monitora 4D-15 TFT wyświetlającego trójwymiarowy obraz (patrz: schemat obok).

4D-15 TFT
Ekran LCD: aktywna matryca TFT
Maks. rozdzielczość: 1024×768 pikseli
Przekątna: 15 cali
Wielkość plamki: 0,30 mm
Jasność: 50 cd/m2
Kontrast: 200:1
Złącza: 15-pinowe D-Sub
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 15 000 zł
+ szeroki kąt widzenia obrazu
+ wysoka rozdzielczość
– duże wymagania sprzętowe
– prawie nieczytelny obraz 2D
Producent: 4D-Vision, Niemcy,
http://www.4d-vision.com/
Dostawca: e-Land, Warszawa
tel.: (22) 835 34 23
http://www.e-land.pl/

Do ośmiu odlicz!

Zasada działania urządzenia polega na jednoczesnym wyświetlaniu aż ośmiu nakładających się na siebie obrazów. Patrząc na ekran, widzimy tylko dwa z nich, które przez zmysł wzroku postrzegane są jako jedna trójwymiarowa scena. Każdy obraz 3D może być widziany w ośmiu różnych ujęciach. Zmieniając położenie oczu względem osi monitora, można zauważyć, że wyświetlany na nim obraz zmienia się, dając wrażenie, że patrzymy na przedmiot „bardziej z boku”. Dzięki tej właściwości trójwymiarową scenę może oglądać jednocześnie kilku obserwatorów, patrzących na ekran pod różnym kątem.

Z życia wzięte

Tyle teorii, teraz trochę praktyki. Wraz z monitorem użytkownik dostaje pakiet 4D-Tools wyposażony w funkcje zamiany dwuwymiarowych obrazów w trójwymiarowe, tworzenia sekwencji wideo 3D z serii bitmap 2D oraz przeglądania plików VRML, DXF (AutoCAD) i 3DS. Dostępna jest także wtyczka do programu 3D Studio MAX (wersje 3.0, 3.1 i 4.0) do wizualizacji scen trójwymiarowych. Do przeglądania gotowych prezentacji trójwymiarowych służą aplikacje 4D View, Slide Show oraz AVI4D. Oprogramowanie konwertujące „w locie” animacje 2D na 3D wymaga procesora o zegarze co najmniej 1,6 GHz i karty graficznej z układem GeForce3.

Cienie i blaski

Bardzo ciekawie prezentuje się zbiór sterowników DirectX More3D, które przystosowują „w locie” obraz generowany przez grę lub inny program 3D do wyświetlania na monitorze 4D-Vision. Niestety, More3D wymaga silnej karty graficznej, co najmniej z chipsetem GeForce2, oraz wydajnego procesora, taktowanego zegarem powyżej 1 GHz. W dodatku sterowniki działają tylko w systemach Windows 9x/Me – wersja pod inne systemy jest dopiero przygotowywana. Za to efekty uzyskane na monitorze są zaskakujące. Udało się nam uruchomić test 3DMark 2000 w trybie trójwymiarowym, w którym obraz widoczny na ekranie „wylewał się” z niego. Lecący helikopter na jednej z początkowych scen testu sprawiał wrażenie, że znajduje się przed monitorem – miałem takie odczucie, że można go wziąć do ręki. W chwili zamykania artykułu dostaliśmy od dystrybutora informację, że jest przygotowywana również wersja More3D działająca z bibliotekami OpenGL.

Praca w normalnym trybie 2D jest bardzo utrudniona. Na ekranie nie widać prawie nic, wszystko jest rozmyte i nieczytelne. Praca z arkuszem kalkulacyjnym czy edytorem tekstu jest niemożliwa, ponieważ liter i wyrazów nie da się odszyfrować. Tylko w rozdzielczości 640×480 jako tako widać elementy Pulpitu. Monitor nie nadaje się zatem do zastosowań 2D – lepiej podłączyć go jako alternatywne urządzenie i wykorzystywać tylko do pracy z aplikacjami 3D lub do wyświetlania trójwymiarowych prezentacji.

Pogoda dla bogaczy

Ze względu na bardzo wysoką cenę trudno się spodziewać, aby monitor znalazł wielu nabywców wśród wielbicieli gier 3D. Model 4D-15 TFT będzie bardziej przydatny w firmach zajmujących się tworzeniem trójwymiarowych modeli, konstruowaniem, projektowaniem oraz wizualizacją środowisk 3D. Nieocenione usługi może oddać w medycynie, służąc na przykład jako narzędzie do wizualizacji przestrzennej obrazów USG narządów wewnętrznych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.