Złap obrazek

Wykonanie prostokątnego screenshota albo zrzutu ekranowego okna programu jest proste. Gorzej, kiedy zrzut powinien mieć nieregularny kształt. Aby go zrobić, musimy dysponować odpowiednim narzędziem.

Oczywiście można usprawnić proces wykonywania zrzutów ekranowych. Kiedy skorzystamy z Paint Shop Pro, uda nam się na przykład pokazać tylko fragment obrazu, można też określić, czy widoczny ma być na nim wskaźnik myszy itp. Problem zaczyna się wtedy, kiedy spróbujemy wykonać screenshot o jakimś nietypowym kształcie – np. elipsy czy dwunastokąta. Oczywiście można zrobić zwykły, „prostokątny” zrzut, a później odpowiednio go przyciąć, ale wygodniej jest chyba skorzystać ze specjalizowanej aplikacji służącej do przechwytywania obrazków.

Takim właśnie narzędziem jest Mr. Captor. Program pozwoli nam na wykonanie zrzutów zarówno z całej powierzchni ekranu, jak i jego fragmentów. Zaraz po uruchomieniu aplikacji najwygodniej jest zdefiniować sobie skróty klawiaturowe, dzięki którym przeprowadzimy określone operacje. Wydajemy polecenie Options | Preferences i w wyświetlonym okienku zaznaczamy zakładkę Hotkeys. Następnie wystarczy już tylko wypełnić odpowiednie pola (lub usunąć z nich zaznaczenia), aby określić, czy np. wykonanie zrzutu całego ekranu powinno nastąpić po wciśnięciu kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[Print Screen] czy też jakiejkolwiek innej.

Pora na wykonanie pierwszego obrazka. Wydajemy polecenie Capture | Region i widzimy na ekranie zarys prostokątnego obszaru, w którym znajdą się przechwycone obiekty. Jeżeli kształt prostokąta nam nie odpowiada, wystarczy nacisnąć prawy przycisk myszy i z menu kontekstowego wybrać opcję

Elliptical region

(gdy obszar zrzutu ma być eliptyczny) lub

Freehand region

– kiedy zależy nam na zrzucie o dowolnym kształcie. W tym ostatnim przypadku warto czasami posługiwać się klawiszem [Shift] – wciśnięcie go podczas rysowania linii cięcia zagwarantuje nam, że narysujemy poziomą kreskę. Po zaznaczeniu części ekranu do przechwycenia wydajemy polecenie Grab now! z menu podręcznego albo naciskamy klawisz [Enter]. Mamy już gotowy obrazek, który możemy zapisać do pliku. Mr. Captor obsługuje kilkanaście formatów graficznych.

Jeżeli podczas definiowania obszaru zrzutu chcemy powiększyć jego fragment, wystarczy w menu podręcznym wybrać opcję Show lens. Na ekranie pojawia się lupa pokazująca wybrane obszary naszego obrazka.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.