Co dwa dyski…

Fizyczna instalacja kontrolera i dysków IDE jest najprostszym etapem konfiguracji. Jeśli masz tylko dwa dyski – będzie optymalnie, gdy oba ustawisz w trybie Master i podłączysz dwiema taśmami do dwóch osobnych kanałów kontrolera RAID. Najlepiej użyj napędów tej samej serii, ostatecznie tego samego producenta i o tej samej pojemności, ale nie jest to wymóg, tylko zalecenie minimalizujące prawdopodobieństwo wystąpienia problemów przy uruchamianiu.

W drugim kroku musisz skonfigurować dyski w setupie kontrolera RAID. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, powinieneś oczywiście utworzyć lustrzaną kopię (mirror – tryb RAID 1), gdy w grę wchodzi maksymalna wydajność – wybierz przeplot (stripe – tryb RAID 0), a gdy masz dyski o różnej pojemności i zależy Ci na uzyskaniu wolumenu o maksymalnej wielkości – wybierz tryb rozciągania, czyli span.

W przypadku trybu z przeplotem będziesz miał możliwość ustawienia wielkości bloków danych, z jakich budowana jest struktura macierzy. W zależności od ich wielkości możesz (teoretycznie) regulować stosunek prędkości do czasu dostępu. Im mniejsze bloki, tym transfer powinien być większy. Im większe – tym czas dostępu jest krótszy. Tak jest w teorii, wartości te są jednak podatne na wiele innych czynników i zależność ta nie zawsze się do końca sprawdza. Wyniki eksperymentowania na naszym testowym zestawie z blokami o skrajnych wartościach pokazujemy poniżej.

Ze względu na różne problemy, na które można natrafić podczas instalacji, przedstawiamy trzy odmienne sposoby instalowania systemu Windows na wolumenie zbudowanym w oparciu o macierz RAID.

Kolejne strony przedstawiają jak zainstalować Windows XP na macierzy RAID.

Więcej:bezcatnews