Droga na szczyt?

Hasło na głównej stronie MySQL AB Company głosi: “MySQL – Najpopularniejsza na świecie opensource’owa baza danych”. Nie ma w tych słowach przesady – MySQL-a znajdziemy bowiem w każdej dystrybucji Linuksa, a z witryny projektu możemy pobrać, oprócz kodu źródłowego, binarne wersje bazy dla kilkunastu systemów operacyjnych (m.in. Linuksa, Windows i Mac OS-a X).

Na kolejną wersję MySQL-a musieliśmy czekać dosyć długo. W tym czasie edycja 3.x stała się dobrze przetestowanym i wydajnym programem. Administratorom i programistom brakowało jednak niektórych opcji, znanych m.in. z komercyjnych baz danych – chociażby obsługi transakcji (dostępnych dotychczas tylko w wersji Max) czy zagnieżdżonych zapytań SQL-owych (subqueries).

Szybciej i lepiej

Głównym celem projektantów MySQL-a było takie przepisanie większości kodu, aby baza była szybsza i łatwiejsza w rozbudowie. Z testami wydajności i stabilności engine’u bazy zaczekajmy do jej ostatecznego wydania (obecnie dostępna jest tylko edycja “alfa”), a tymczasem przyjrzyjmy się zmianom funkcjonalnym.

Oprócz wspomnianej już optymalizacji kodu serwera pod kątem jego wydajności projektanci postarali się również o poprawę bezpieczeństwa i wygody obsługi bazy. Warto tu wymienić bezpośrednią obsługę połączeń SSL przez serwer bazy danych oraz rozbudowanie systemu uprawnień użytkowników przyznawanych za pomocą funkcji GRANT. Zwiększeniu funkcjonalności serwera służą m.in. takie modyfikacje, jak wspomniana wyżej obsługa transakcji w tabelach typu InnoDB (dostępnych standardowo w binarnych wersjach instalacyjnych pakietu), dodanie operatora UNION (łączenie zapytań), dynamicznych zmiennych serwera (polecenie SET), poprawienie mechanizmu wyszukiwania pełnotekstowego czy zastosowanie pamięci podręcznej zapytań. Programiści położyli też spory nacisk na poprawę zgodności bazy ze standardem ANSI SQL 92, obiecują również dążenie do pełnej obsługi ANSI SQL 99. Podobnie jak poprzednia edycja, także MySQL 4.x doskonale porozumiewa się z klientami za pośrednictwem interfejsu ODBC 3.0, co jest cenną cechą, zwłaszcza w przypadku korzystania z serwera NT.

MySQL 4.0.2 alfa
Wymagania: Linux 2.2.x (Intel/Alpha/ Sparc), Windows 9x/NT/2000/XP, Mac OS X, FreeBSD 4.6/4.8 (Intel), Solaris 2.7/2.8, HP UX 10.2, AIX 4.3, SGI Irix 6.5, Dec OSF 5.1, dowolny system z kompilatorem GCC 2.9x lub nowszym, ok. 50 MB na dysku
+ wieloplatformowość
+ łatwa dostępność (otwarty kod źródłowy)
+ doskonała dokumentacja
+ szybkość działania
+ prosta instalacja
– brak pełnej zgodności ze standardami SQL-a 
Producent: MySQL AB
http://www.mysql.com/
Licencja: GPL

Komu bazę, komu?

MySQL 4.x jest interesującą propozycją dla większości projektantów baz danych. Choć brak jej niektórych przydatnych właściwości (np. obsługi SQL-owej funkcji VIEW), to dokonane poprawki (głównie obsługa transakcji w podstawowej wersji bazy) bardzo zbliżają ten serwer do produktów “pierwszoligowych” – zwłaszcza że program ma być w założeniach intensywnie rozwijany, nawet po powstaniu wersji finalnej. Jeśli programistom MySQL AB uda się przy tym zachować legendarną szybkość napędu bazy, zyska ona z pewnością wielu nowych zwolenników. Warto zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z wersji embedded MySQL-a 4.x. Celowi temu służy biblioteka libmysql, pozwalająca w prosty sposób włączać bazę danych do własnych projektów. Nie do pogardzenia są również takie cechy MySQL-a, jak doskonała integracja bazy z serwerem Apache i banalna wręcz instalacja pakietu. Opisywany produkt jest więc doskonałym potwierdzeniem tezy o zbawiennym wpływie “uwolnienia” kodu programu na jego jakość i popularność.

Więcej:bezcatnews