Internet z góry

Radiowy dostęp do Internetu.

Stały dostęp do Internetu w skali całego kraju można ciągle uznawać za iluzję, która prawdopodobnie nigdy nie znajdzie odbicia w rzeczywistości. Problemy, niestety, nie omijają nikogo. Najlepiej mają mieszkańcy dużych aglomeracji, gorzej internauci z małych miasteczek, a o wsi nie mówi i nie pamięta nikt. Problem „ostatniej mili”, czyli fizycznego podłączenia abonenta do sieci szkieletowej, można uznać w Polsce za dramatyczny. Słabo rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna i polityka cenowa monopolisty sprawiają, że na tle Europy wypadamy więcej niż blado.

TP SA nigdy nie rozpieszczała swoich klientów i prawdopodobnie nigdy nie będzie tego robić, więc tysiące internautów czeka na cud – technologię, która da im nieograniczony dostęp do zasobów Sieci po umiarkowanych kosztach. Manny z nieba od „tepsy” się nie doczekamy, ale warto spoglądać w górę. Skuteczną alternatywą dla TP SA może się okazać dostęp do Internetu za pomocą technologii radiowych. Operatorzy tych usług nie są zależni od kaprysów monopolisty.

Wielki Brat pomaga…

O tym, że Telekomunikacja Polska potrafi swoimi działaniami hamować rozwój dostępu do Internetu, przekonało się na własnej skórze już wielu. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że to właśnie działania TP SA są motorem napędowym dla szybkiego rozwoju dostępu do Internetu za pomocą technologii bezprzewodowych. Oczywiście pozytywnej roli „tepsy” nie należy przeceniać i należy ją uznać za efekt uboczny rozgrywki z „miedzianą” konkurencją. Fakt jednak pozostaje faktem, że to właśnie Telekomunikacja Polska napędzała i napędza koniunkturę na łącza bezprzewodowe.

Providerzy oferujący dostęp do Sieci na bazie technologii xDSL po łączach należących do Telekomunikacji Polskiej od początku bieżącego roku mają poważne problemy, ponieważ narodowy operator, robiąc przedpole dla swojej Neostrady Plus, ograniczył znacznie możliwości korzystania z własnych kabli przez inne firmy. Polityka prowadzona przez krajowego monopolistę doprowadziła do stanu, w którym każdy alternatywny względem TP SA dostęp do Internetu był skazany na sukces… ale niekoniecznie ekonomiczny.

Ktoś musiał być pierwszy

Pierwszym operatorem, który zaoferował w kraju bezprzewodowy dostęp do Internetu, był Formus Polska – oddział amerykańskiej spółki Formus Communications. W maju 1999 roku firma ta zaproponowała klientom w Warszawie radiowe połączenie z Internetem na bazie technologii LMDS firmy Alcatel. Pomimo że dostęp do Sieci dostarczany przez Formusa był drogi, firma szybko zyskała pokaźne grono klientów, głównie wśród firm i instytucji. Wysoką jakością pracy radiowych łączy i szybkimi wyjściami do innych operatorów Formus pokazał, że technologia bezprzewodowa wykroczyła już daleko poza laboratoria badawcze i stała się doskonałą, choć drogą alternatywą dla łączy kablowych. Firma ta szybko dołączyła do elity najlepszych polskich providerów i dynamicznie zwiększała liczbę klientów, do czasu gdy… okazało się, że głównie poprzez niegospodarność swoich zarządów utraciła płynność finansową i stanęła u progu bankructwa. Akcja ratunkowa zakończyła się fiaskiem – Formus ostatecznie ogłosił upadłość na początku bieżącego roku, pozostawiając po sobie dług w wysokości… 100 milionów dolarów.

W przypadku Formusa można chyba mówić o pechu. Przedsiębiorstwo, które przecierało rynek bezprzewodowego dostępu do Internetu, zapłaciło frycowe za to, że wykorzystało jako pierwsze nową, ale bardzo drogą technologię LMDS. Błyskotliwy sukces zamienił się w jedną z najbardziej spektakularnych plajt w dziejach polskiej Sieci.

Dostawcy
Firma Crowley Internet Partners Pro Futuro TELE2
WWW [http://] www.crowley.pl/ www.ipartners.pl/ www.futuro.pl/ www.tele2.pl/
Technologia LMDS – Lucent Technologies PocketWave 1000 – Aperto LMDS – Alcatel FH-CDMA – Alvarion
Dostępność Katowice, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa Bielsko-Biała, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa
Ceny wybranych usług
Instalacja Abonament Instalacja Abonament Instalacja Abonament Instalacja Abonament
Prędkość Crowley1 Internet Partners2 Pro Futuro TELE24
64 kbit/s 10593 3733
128 kbit/s 320 zł * 5-6 106 zł * 5-6
256 kbit/s 1070 zł 855 zł 2246 zł 1069 zł 1049 zł 1049 zł 320 zł * 7-8 106 zł * 7-8
512 kbit/s 1284 zł 1176 zł 2246 zł 1604 zł 1477 zł 1477 zł 320 zł * 9-10 106 zł * 9-10
1024 kbit/s 1926 zł 1604 zł 2246 zł 2246 zł 2012 zł 2012 zł
2048 kbit/s 2675 zł 2246 zł 2246 zł 3209 zł 2654 zł 2654 zł
1) – taryfa ECONOMY; 2) – taryfa STANDARD; 3) – taryfa BUSINESS; 4) – 128, 256, 512 kbit/s – cena uznależniona od liczby osób współdzielących łącze