Parasol dla plików

Nie zawsze konieczna jest reinstalacja systemu. Często wystarczy odtworzenie najważniejszych plików systemowych - ale jak to zrobić?

Wiele jest przyczyn, dla których system operacyjny Microsoftu może zacząć pracować źle (więcej na ten temat w CHIP-ie nr 11/2001, 148). Czasami problemy prowadzą wręcz do katastrofy – niemożności dalszej pracy z komputerem. Na sąsiednich stronach pokazujemy sposoby na odtwarzanie całych partycji lub skasowanych plików i katalogów. Zdarza się, że jedynym lekarstwem jest właśnie przywrócenie całego, zarchiwizowanego na płytach CD-R Windows, jednak nie zawsze jest to konieczne.

Serce plikowe

Czasami przyczyną kłopotów są uszkodzenia plików konfiguracyjnych systemu. Jak to w ogóle możliwe, że awaria kilku zbiorów ma tak dalekosiężne skutki? Cóż, to trochę tak jak z przywołanym już przykładowym samochodem – w pełni sprawne w prawie każdym szczególe auto (doskonały stan układów: hamulcowego, przeniesienia napędu, elektrycznego itd.) nie ruszy bez działającego silnika. Pliki konfiguracyjne Windows to przede wszystkim Rejestr oraz – w zależności od wersji systemu – zbiory WIN.INI, SYSTEM.INI, CONFIG.SYS, MSDOS.SYS bądź ntldr albo NTDETECT.COM. Jeśli któryś z nich nie „zadziała”, system może się nie uruchomić bądź pracować wadliwie. Co zatem robić, by zminimalizować ewentualność wystąpienia takich problemów?

Ścieżka zdrowia

Przede wszystkim potrzebna jest profilaktyka. Wiele już razy pisaliśmy o podstawowych środkach zapobiegawczych – nie należy instalować niesprawdzonego oprogramowania, warto natomiast zaopatrzyć się w program antywirusowy i regularnie defragmentować dyski. Ale jest jeszcze coś, co możemy zrobić, by zabezpieczyć się przed niespodziankami.

Chodzi o wykonywanie kopii zapasowych newralgicznych plików systemowych, wymienionych już wcześniej. Można robić to ręcznie, zaufać mechanizmom systemowym (o ile takie w konkretnej wersji Windows występują) lub wykorzystać specjalny program, który wykona to zadanie za nas.

Służba zdrowia XP

W najlepszej sytuacji są użytkownicy najnowszych Okienek – XP oraz Me. Wyposażone są one w mechanizm System Restore (Odzyskiwanie systemu), który dbając o cały system, wykonuje także kopie zapasowe plików konfiguracyjnych. Część użytkowników tych edycji Windows narzeka na ogromne ilości miejsca na dysku „zjadane” przez kopie zapasowe. Jak sobie z tym poradzić w Windows XP, nie rezygnując z zabezpieczenia, piszę w ramce na stronie obok. Niestety, nieco starsza edycja System Restore z Windows Millennium nie pozwala na taką regulację – można to zrobić, jedynie redukując ilość miejsca na dysku zare- zerwowaną na „punkty przywracania”.

Felczerzy i sanitariusze

W systemie Windows 95 Rejestr tworzą pliki SYSTEM.DAT i USER.DAT, znajdujące się w głównym katalogu Windows. Choć system przechowuje ich kopie zapasowe (w plikach SYSTEM.DA0 i USER.DA0), to w przypadku uszkodzenia Rejestru nie zawsze są one poprawnie odtwarzane. Warto więc wykonać ich dodatkowe kopie – robimy to w „czystym” DOS-ie poleceniem regedit /e c: azwa.reg (uprzednio trzeba pozbawić pliki Rejestru atrybutów „ukryty”, „systemowy” i „tylko-do-odczytu” poleceniem attrib -r -h -s nazwa_pliku).

Windows 98 automatycznie tworzy kilka kopii zapasowych Rejestru i innych plików konfiguracyjnych. Znajdują się one w folderze Windows\SysBackup w plikach *.CAB. Przywrócić je można z poziomu DOS-a, uruchamiając program Scanreg.exe. Z kolei „odpalenie” aplikacji Scanregw.exe z poziomu Okienek prowadzi do wykonania kopii Rejestru na życzenie – a nie tylko podczas startu systemu.

Teoretycznie w najgorszej sytuacji są użytkownicy Windows NT oraz 2000. Te Okienka wprawdzie także wykonują kopie Rejestru, ale tylko częściowe – ratowanie systemu przy ich wykorzystaniu jest bardzo mocno utrudnione i niepolecane.

Dane techniczne
Program Rescue 911 Registry Restore 2000 ERUNT O&O BlueCon 2000 Professional Winbacker 2000 WinRescue XP
Wersja 2.0 2.0 1.0 2.0 build 337 1.0 1.07
Producent/kraj Montana Software, USA Brian Lack, USA Lars Hederer, Niemcy O&O Software, Niemcy SGUFT Software, Dania Super Win Software, USA
WWW [http://]www.montanasoft.com/www.registryrestore.8m.com/home.t-online.de/home/
lars.hederer/erunt/
www.oo-software.com/surf.to/guf/www.superwin.com/
Typ/opłata rejestracyjna 12,50 USD freeware freeware 81 USD freeware 25 USD
Windows 9x/Me 9x/Me NT/2000/XP NT/2000/XP 9x/Me XP 1)
Ilość miejsca na dysku (ok.) 0,5 MB 0,6 MB 0,6 MB 0,5 MB 0,6 MB 57 KB
1) Dostępne są także wersje dla pozostałych edycji Windows.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.