Platforma P4

Pierwsze egzemplarze multitestowego sprzętu trafiły do szczęśliwych Czytelników. Prezentujemy opinie użytkowników tuż po instalacji otrzymanych urządzeń.

Zanim pierwsza partia multitestowego sprzętu dotarła do niecierpliwiących się multitesterów, zdążyli już oni połączyć swe siły, tworząc forum dyskusyjne na jednym z publicznych serwerów. Emocje sięgały zenitu, na szczęście sprzęt został wreszcie wysłany. Poza jednym przypadkiem, gdy niezbyt zorientowani w terenie kurierzy ze stołecznej firmy dostawczej nie potrafili zlokalizować ulicy w małym miasteczku pod Warszawą, przez co paczka krążyła parę dni po Polsce – wysyłka odbyła się bez problemów.

Instalacja w opinii Czytelników

Zadanie nr 1 było proste: zainstalować sprzęt. Okazuje się, że do poskładania nowego komputera możliwe było wykorzystanie posiadanych komponentów. W większości przypadków konieczna była jedynie wymiana pamięci (SDRAM na DDR-RAM), część osób musiała też dokupić zasilacz dostosowany do P4 (albo całą obudowę). Byli też zapaleńcy, którzy przy okazji zakupili nową kartę graficzną, dyski twarde, nagrywarki czy odtwarzacze DVD. Oto pierwsze opinie użytkowników:

Asus P4B-266

„…Złożenie wszystkich modułów w jedną całość nie przysporzyło żadnych problemów. Bardzo przydatną opcją płyty okazała się funkcja głosowego powiadamiania o stanie pracy. Zawsze wcześniej (dla innych płyt) musiałem się wsłuchiwać i zliczać krótkie i długie sygnały dźwiękowe generowane przez płytę i wiedzieć, co one oznaczają…”

Acorp 4D845A

„…Ciekawą rzeczą jest (…) SmartPanel – podczas startowania systemu wyświetla „kosmiczne kody” za pomocą diod – ciekawa zabawka…. może się kiedyś przydać. Aha!! Panel ma oczywiście dodatkowo wyprowadzone złącza audio, USB oraz COM – superpomysł! Szczególnie dla używających słuchawek, aparatów cyfrowych itp.

Dodam jeszcze że płyta jest zasilana z „normalnego” zasilacza, a nie przeznaczonego dla P4 – duży plus dla Acorpa!!!”

Abit BD7-RAID

„…Płyta jest estetycznie wykonana, a przemyślane rozłożenie poszczególnych gniazd nie powoduje plątaniny kabli. Dodatkowym atutem są dołączone zaciski, opaski na kable oraz 3 taśmy (2 x UDMA/133, 1 x floppy). Dobrze rozmieszczone otwory do nóżek do przykręcenia powodują, że po instalacji płyta trzyma się stabilnie i podczas wpinania kabli się nie ugina. Miłym zaskoczeniem był również bezproblemowy montaż tylnego panelu dla płyty (z powodu niestandardowo ułożonych wyjść audio). Wystarczyło go tylko delikatnie przycisnąć i ładnie wskakiwał na miejsce, pozostając tam nieruchomo (nie trzeba było niczego przykręcać).

Niestety, w instrukcji obsługi trochę mylny jest opis podłączenia zewnętrznego portu USB (np. na przednim panelu) – różni się od tego, co widać na płycie głównej, i trzeba próbować instalacji na chybił trafił.”

multiTEST nr 1 – konfiguracja
Procesor:

Intel Pentium 4 2 GHz

Płyta główna:

Asus P4B-266, Abit BD7-RAID lub Acorp 4D845A

Wentylator:

CoolerMaster D12-7h53D-oc

Porady
Zwiększenie stabilności płyt Acorpa
Płyta Acorpa zawiesza się na starcie, gdy BIOS pokazuje prędkość obrotową wentylatorów i napięcia na płycie. Podczas próby wejścia do setupu i wywołania opcji „PC Health Status”, gdzie można odczytać wspomniane wartości, komputer też się zawiesza.

Rozwiązaniem jest upgrade BIOS-u do wersji 1.3 plikiem pobranym ze strony internetowej Acorpa.

W wersji 1.0 pojawia się ponadto błąd we wskazaniach obrotów wentylatorów i temperatury procesora – jest zaniżana o 12 stopni. W wersjach 1.1 i 1.3 wskazania są już dobre.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.