Turboodrzutowiec

Zaawansowane systemy chłodzenia stosowane są nie tylko w przypadku procesorów. Nowe karty graficzne firmy Abit chłodzą wentylatory wykonane w technologii OTES.

Wydajne chłodzenie zapewnia poprawne i stabilne działanie układów elektronicznych. Zaawansowane systemy obniżające temperaturę struktur półprzewodnikowych przestały być stosowane tylko w przypadku procesorów – można je znaleźć już także na kartach graficznych. Przykładem niecodziennego rozwiązania układu chłodzącego rdzeń graficzny jest system OTES (Outside Thermal Exhaust System), zastosowany po raz pierwszy na karcie graficznej Siluro GF4 Ti4200 firmy Abit.

Abit Siluro GF4 Ti4200 OTES
Układ graficzny: nVidia GeForce4 Ti4200
Taktowanie rdzenia/pamięci: 275/550 MHz (maks. 310/620 MHz)
Pamięć ilość/typ: 64 MB/DDR SDRAM
Czas dostępu pamięci: 3,6 ns
Złącza: D-Sub, DVI-I, TV-out
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): ok. 990 zł
+ dobra wydajność
+ zaawansowany system chłodzenia
– głośny wentylator
Producent/dostawca: Abit, Tajwan
http://www.abit.com.tw/

OTES pracuje na innych zasadach niż standardowe wentylatory. Ciepło wytworzone przez układ graficzny jest absorbowane przez płaski miedziany radiator, połączony z wypełnionym płynem przewodem cieplnym. Wymiana energii następuje na drodze odparowania cieczy, która następnie oddaje ciepło poprzez żeberkowy miedziany radiator, połączony ze „śledziem” karty. Tam następuje skroplenie cieczy. Całość została skonstruowana tak, aby ogrzane przez radiator powietrze zostało wypchnięte z komputera strumieniem powietrza wytworzonym przez zamknięty w plastikowej obudowie wentylator, obracający się z prędkością 7200 obrotów na minutę.

Według zapewnień Abita system OTES obniża temperaturę rdzenia graficznego o 15% efektywniej niż tradycyjne wentylatory aluminiowe. Niższa temperatura pracy wpływa na wydłużenie czasu życia układu i poprawę stabilności, a także pozwala pracować procesorowi graficznemu z wyższymi częstotliwościami. O ile pierwszą z wymienionych zalet można zweryfikować dopiero po pewnym czasie, o tyle pozostałe dwie faktycznie znalazły odzwierciedlenie w wynikach testów. Chipset Siluro GF4 Ti4200 OTES taktowany jest o 25 MHz większym zegarem niż na innych kartach z tym samym układem. Jego częstotliwość pracy wynosi 275 MHz. Pamięć również pracuje szybciej – jej zegar ustawiono na 550 MHz. Dodam tylko, że takimi parametrami pracy GPU i RAM-u charakteryzują się karty z GF4 Ti4400. W efekcie Siluro GF4 Ti4200 OTES okazała się najszybszą kartą z układem GF4 Ti4200, jaką testowaliśmy. Próbowaliśmy również przetaktować procesor i pamięć na karcie, licząc na to, że wydajny system chłodzenia zapewni stabilne warunki pracy. Niestety, częstotliwość pracy GPU udało się podnieść tylko o 35 MHz – do poziomu 310 MHz, a pamięci DDR o 70 MHz (do 620 MHz).

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.