Z prądem i pod prąd

Wiele wskazuje na to, że za sprawą urządzenia PowerNet USB adapter zanosi się na małą rewolucję w dziedzinie tworzenia niewielkich sieci lokalnych.

Jednym z najprostszych połączeń co najmniej dwóch komputerów ze sobą jest sieć lokalna. Jej budowa nie jest jednak taka prosta, jakby się mogło wydawać. Oprócz kart sieciowych musimy bowiem dysponować medium, po którym będą przesyłane dane. W większości przypadków kable musimy układać niezależnie od istniejącej infrastruktury. W każdym domu jest przecież instalacja elektryczna niskiego napięcia, dostarczająca energii m.in. PC-towi. Wykorzystując technologię PLC (patrz: CHIP 10/2001, str. 150, oraz CHIP 5/2002, str. 20), możliwe jest spięcie kilku komputerów w sieć lokalną za pomocą domowej instalacji elektrycznej. I tutaj właśnie zastosowanie znajduje PowerNet USB adapter.

Urządzenie jest małym pudełkiem, podłączanym do PC-ta za pomocą USB. Kontakt z siecią energetyczną zapewnia oczywiście kabel włączany do standardowego gniazdka. Co ciekawe, PowerNet zasilany jest ze złącza USB, a nie, jak by się mogło wydawać, z sieci energetycznej. Kabel sieciowy spełnia tylko funkcję patchcorda łączącego komputer z gniazdkiem elektrycznym.

Dziecinna igraszka

Dzięki PowerNet USB adapterowi połączenie kilku komputerów ze sobą jest dziecinnie proste. Urządzenie widziane jest przez system jako karta sieciowa, więc instalacja sterowników odbywa się podobnie jak w przypadku standardowego adaptera sieciowego. Po jego instalacji i konfiguracji ustawień sieciowych wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego oraz uruchomić specjalny program, który „skanuje” sieć energetyczną w poszukiwaniu innych urządzeń tego typu. Sieć stworzona w ten sposób ma jednak ograniczenia. Jednym jest to, że komunikacja między poszczególnymi „skrzyneczkami” możliwa jest tylko przez gniazdka elektryczne podłączone do tej samej fazy. Poza tym komputery mogą się komunikować przez kabel nie dłuższy niż 200 m, co zapewne uniemożliwi połączenie z komputerem sąsiada mieszkającego kilka pięter wyżej. Kolejnym ograniczeniem jest cena, która na razie jest dość wysoka – wynosi bowiem ponad 700 zł. Mimo to PowerNet USB adapter zasługuje na uwagę, bo jest to jedyne obecnie urządzenie pozwalające na połączenie kilku PC-tów w tak łatwy sposób. Oprócz tego użytkownik nie musi się martwić, gdzie i w jaki sposób trzeba położyć nowy kabel, ponieważ może skorzystać z już istniejącego rozwiązania – domowej sieci energetycznej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.