Zrób sobie portal

Rzecz jasna, w opisanej sytuacji możemy albo kupić gotowe narzędzie do tworzenia „profesjonalnych” stron WWW, albo zdobyć kilka podręczników HTML-a, PHP oraz SQL-a – i zakasać rękawy. Może się jednak okazać, że stworzenie własnego systemu zarządzania informacjami w obszernej witrynie internetowej pochłonie sporą część naszego życia, a na usługi drogich ekspertów po prostu nas nie stać.

Na szczęście na świecie znalazło się sporo osób, które postanowiły podzielić się z innymi pracą, jaką niegdyś wykonały – zazwyczaj tworząc własne strony WWW. Dzięki działaniom niewielkich najczęściej grup programistów, czasem wspieranych przez producentów software’u, powstały naprawdę godne polecenia narzędzia CMS (Content Management System).

Czymże są wspomniane CMS-y? Niczym innym jak tym, czego właśnie szukamy – czyli aplikacjami służącymi do tworzenia witryny internetowej i zarządzania jej zawartością. Gdybyśmy chcieli trzymać się ścisłych definicji, okazałoby się, że do utworzenia rozbudowanej strony WWW potrzebnych jest kilka różnych elementów. Są to: szkielet HTML-owy definiujący wygląd strony, serwer aplikacji pozwalający implementować poszczególne narzędzia do administrowania portalem oraz sam CMS, czyli wspomniane narzędzia definiujące przepływ danych w obrębie witryny i ułatwiające zarządzanie informacjami. Ponieważ jednak większość CMS-ów albo zawiera w sobie wszystkie wymienione elementy, albo też wykorzystuje w ich charakterze powszechnie dostępne komponenty (takie jak Apache, PHP, MySQL itd.), ograniczymy się do zaproponowanej wcześniej terminologii.

Wymagania systemów portalowych
Co jest potrzebne?
Aby skorzystać z systemu do tworzenia portali, musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim konieczne jest konto WWW oferujące odpowiednie mechanizmy (serwer WWW, baza danych i obsługa odpowiednich skryptów) – wymagania poszczególnych opisywanych systemów podane są w tabeli na 2146. Do uruchomienia własnego portalu z pewnością nie nadają się darmowe konta na Onecie czy Wirtualnej Polsce, jednak sporo providerów oferujących płatne konta WWW udostępni nam potrzebne narzędzia lub wręcz zainstaluje żądany system. W idealnej sytuacji są np. posiadacze SDI.
     Równie ważne są nasze własne umiejętności. Choć systemy portalowe na ogół izolują nas od technologii drzemiących pod okienkowym interfejsem, to jednak podstawowa znajomość HTML-a, PHP/ASP i mechanizmów bazodanowych może się bardzo przydać.

Skąd czerpać pomysły?

Gdy wejdziemy na stronę http://freshmeat.net/ i wpiszemy w polu wyszukiwarki zapytanie typu „CMS” lub „portal system”, otrzymamy na pewno kilkadziesiąt trafnych odpowiedzi. Darmowych systemów do tworzenia portali jest zresztą jeszcze więcej – aby się o tym przekonać, wystarczy skorzystać z Google’a czy innej podobnej wyszukiwarki. Jak więc wybrać właściwe rozwiązanie spośród tak wielu propozycji?

Podejmując decyzję, musimy zdawać sobie sprawę z kilku ważnych faktów. Po pierwsze, zazwyczaj jesteśmy ograniczeni dostępnymi środkami. Nie każdy dysponuje bowiem własnym stałym łączem. W najlepszej sytuacji są tu chyba posiadacze SDI, którzy mogą wybrać, co im się żywnie podoba – nie rujnując się finansowo. Jeśli korzystamy z „zaprzyjaźnionego” serwera (np. u znajomych, w szkole czy na uczelni), możemy wprawdzie namówić administratora na instalację tego czy innego programu, ale raczej nie zmusimy go do zainstalowania Apache’a zamiast IIS-a czy odwrotnie – a systemy CMS zazwyczaj współpracują z konkretnym serwerem WWW i korzystają z określonego modułu skryptowego. W najgorszej sytuacji są użytkownicy kont na komercyjnych serwerach, gdyż muszą się oni zdać na łaskę i niełaskę swojego usługodawcy. Nawet jednak w tym ostatnim przypadku prawdopodobnie uda się wybrać odpowiadający nam CMS.

Po określeniu dostępnych technologii możemy się zabrać do szukania właściwego CMS-a. Tutaj warto kierować się prostą zasadą – najlepsze są zazwyczaj systemy najdłużej istniejące i najbardziej znane. Aby zorientować się w sytuacji, można zajrzeć pod adresy podane w ramce „Info”. W niniejszym artykule starałem się pobieżnie omówić właśnie kilka cieszących się największym uznaniem systemów ułatwiających projektowanie własnych portali.

Dane techniczne
Program PHP-Nuke 5.6 PostNuke 0.714 Zope 2.5.1 + CMF 1.2 Midgard 1.4.3 UltraApps Portal1.5
Producent/autor Francisco Burzi John Cox Zope Corporation Henri Bergius i Jukka Zitting UltraApps
http://www.phpnuke.org/postnuke.com/zope.org/midgard-project.org/ultraapps.com/
Systemy operacyjne Linux, Windows, FreeBSD, MacOS, OS/2, dowolny klon Uniksa Linux, Windows, Mac-OS, FreeBSD, OS/2, dowolny klon Uniksa Linux, Unix, Windows, Mac OS Linux/Unix, Mac OS X, FreeBSD Windows 9x/NT/2000/XP
Licencja GPL (GNU Public Licence) GPL (GNU Public Licence) ZPL (zgodna z GPL) GPL (GNU Public Licence) freeware
Wybrane funkcje
Używany serwer WWW Apache Apache Zserver, IIS Apache IIS
Obsługiwane bazy danych MySQL, mSQL, PostgreSQL, Adabase, Interbase, Sybase, ODBC MySQL 3.23 Oracle, PostgreSQL, MySQL, Sybase, InterBase, DB2, ODBC (Windows) MySQL MS Access
Język skryptowy PHP 4.x PHP 4.0.1 pl2 lub nowszy Python 2.1.x lub nowszy PHP 4.x ASP
Moduły
News/artykuły +/+ +/+ +/+ +/+ +/+
Forum/czat +/- +/- +/- -/- +/-
Pliki/odsyłacze/ankiety +/+/+ +/+/+ +/+/+ +/+/+ +/+/+
Sklep +
Zarządzanie kontami + + + + +
Obsługa banerów + + +
Wyszukiwarka informacji + + + + +
Formularz pocztowy + + + + +
Kalendarz + +
FAQ + + + + +
Dodatkowe opcje
System pomocy + + +
Obsługa tematów („skórek”) + + + +
Polskojęzyczne menu +
System uprawnień użytkowników (ACL) + +
Definiowanie obiegu dokumentów + +
Obiektowa baza +
Własny język skryptowy/API +
Obsługa WebDAV +
Kopia zapasowa bazy + +
+ – jest, – – nie ma