Autostradą do nieba

Komputerowe mapy i atlasy mają wiele zalet, ale i jedną wadę – kosztują. Ich internetowe odpowiedniki są za darmo.

Oczywiście, każdy ma w samochodzie atlas świata czy mapę Polski. Choć są dokładne i przejrzyste, mają kilka wad. Nie odpowiedzą szybko na pytanie, która droga jest najkrótsza i w jaki sposób najsprawniej dojedziemy do celu. Nie podpowiedzą, gdzie warto zatrzymać się na nocleg, zjeść obiad czy obejrzeć ciekawe miejsce. Z tym zadaniem bez trudu poradzą sobie komputerowe atlasy, o których pisaliśmy w CHIP-ie 6/2002, 256. Wystarczy wysupłać odpowiednią kwotę… Co jednak zrobić, jeśli zamiast wydawać co najmniej 100 zł na program, wolimy przeznaczyć pieniądze na romantyczną kolację w nadmorskiej knajpce albo superkrem do opalania? Jak zwykle odpowiedź jest banalna – wystarczy zajrzeć do Internetu.

Podróż do Edenu

Internetowe mapy i atlasy mają większość zalet programów tego typu, jednak przewyższają je co najmniej w dwóch dziedzinach. Po pierwsze, są darmowe. Drugim atutem wirtualnych przewodników jest ich ciągła aktualizacja. Przeszkody w ruchu, nowo zbudowane drogi i hotele pojawiają się na mapach w Sieci niemal natychmiast. Do programu musi najpierw powstać uaktualnienie, za które w dodatku często będzie trzeba zapłacić. Oczywiście nie ma róży bez kolców. Ich działanie jest uzależnione od kaprysów połączenia sieciowego, a ciężkie grafiki czasami pobierane są bardzo długo. Zagraniczne serwisy mają niekiedy problem z rozpoznaniem nazw polskich miejscowości – trzeba próbować wpisywać je z polskimi znakami lub bez, wielką lub małą literą. Zazwyczaj jednak efekt jest zadowalający. Serwisów z mapami jest wiele, co nie znaczy, że do wszystkich warto zaglądać. Niżej prezentuję moim zdaniem najciekawsze i najbardziej przydatne witryny, zawierające mapy Polski, Europy bądź świata. Jeśli wybieracie się na przykład w góry i szukacie szczegółowej mapy szlaków – zajrzyjcie do ramki Info. Żeby dobrze ocenić, jak szybko ładują się strony, postanowiłam je testować, korzystając z połączenia przez modem (szybkość 46,6 kbit/s).

www.e-mapa.pl Jeden z nielicznych polskojęzycznych serwisów tego typu może poszczycić się bogatą kolekcją map Polski i Europy. Oglądamy je, przesuwając się strzałkami w dowolnym kierunku. Możemy też zwiększyć lub pomniejszyć skalę. Łatwo wyszukamy miasto w Polsce lub Europie. W naszym kraju możemy również znaleźć konkretny adres w jednym z największych polskich miast. Serwis pozwala także wyszukać „obiekty naturalne” (autor miał zapewne na myśli zbiorniki wodne, parki krajobrazowe itp.). Na mapie Polski znajdziemy również bankomaty, ambasady, posterunki policji, straży pożarnej i wiele innych przydatnych „obiektów”. Niestety, zdarzają się wpadki, bo gdy szukałam poczty w Płocku, okazało się, że najbliższa jest we… Włocławku.

Z kolei mapa Europy pozwala znaleźć kempingi, hotele czy pensjonaty (także w naszym kraju). Najlepiej więc korzystać jednocześnie z obu map. Niestety, według mnie serwis działa wyjątkowo ślamazarnie. Poza tym wielokrotnie każe nam dokonywać wyboru, jeśli nieprecyzyjnie sformułujemy zapytanie. Za każdym razem strona odświeża się kilka minut. Brakuje tu też ważnych moim zdaniem funkcji – wyznaczania drogi z wypisaniem punktów podróży i obliczania odległości. Dużym plusem witryny jest natomiast funkcja „punktu domowego”. Możemy mianowicie ustalić lokalizację, która będzie punktem odniesienia (np. nasze miejsce zamieszkania). Jeśli następnie wciśniemy przycisk Centruj, mapa ustawi nasz punkt domowy na środku ekranu. Jeszcze jeden przydatny przycisk to E-mail. Pozwala szybko wysłać odnośnik do właśnie oglądanej mapy pocztą elektroniczną.

Dane techniczne
Witryna [http://www.]######
Językpolskipolskiangielskiangielskiangielskiangielski
Funkcje
Baza miejsc, które warto zobaczyć po drodze+
Baza noclegowa+
Mapy Europy
Plany miast+++++
Mapy Polski++++
Mapy świata++
Możliwość personalizowania strony++++
Możliwość szybkiego wysłania mapy lub odnośnika e-mailem++
Możliwość zarezerwowania biletu na samolot+++
Najszybsza/najkrótsza droga+
Odległość w linii prostej+++++
Odległość wg drogi++
Punkt odniesienia
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyznaczanie trasy podróży (punkt po punkcie)++
+ – jest, – – nie ma
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.