Cisza, światło, projekcja

Flash oferuje użytkownikowi język skryptowy ActionScript, dzięki któremu można tworzyć dynamiczne witryny WWW, wykorzystujące np. bazy danych do gromadzenia i przetwarzania informacji.

W artykule zajmiemy się czymś prostszym, dającym jednak wyobrażenie o możliwościach programu. Przygotujemy mianowicie prezentację zdjęć zrobionych podczas wakacji. Na dołączonej do magazynu płycie CD-ROM znajdziecie omawianą w tekście aplikację slideshow.swf. Do jej uruchomienia potrzebny będzie Macromedia Flash Player 6, który można pobrać z internetowej strony producenta.

Z czego to złożyć?

Program do prezentacji slajdów składa się z trzech elementów: “właściwego” dokumentu Flasha, pliku XML i folderu zawierającego grafiki zapisane w formacie JPG. Zbiór slides.xml informuje, gdzie umieszczono poszczególne zdjęcia oraz krótki tekstowy opis każdego obrazka. W naszym przypadku zawartość pliku slides.xml wygląda następująco:

<SlideShow>
 <Slide jpegURL=”images/image1.jpg”>Konik morski</slide>
 <Slide jpegURL=”images/image2.jpg”>Ameba</slide>
 <Slide jpegURL=”images/image3.jpg”>Sardynki</slide>
 <Slide jpegURL=”images/image4.jpg”>Kolejny konik morski</slide>
 <Slide jpegURL=”images/image5.jpg”>Meduza</slide>
</SlideShow>

Flash korzysta z danych umieszczonych w tym pliku w celu utworzenia pokazu slajdów. Pokazu może być modyfikowany – w tym celu należy dokonać edycji zbioru XML i zmienić grafiki umieszczone w folderze z obrazkami.

Naciśnij i pokaż

Obrazki wchodzące w skład prezentacji będą wyświetlane po naciśnięciu jednego z dwóch przycisków nawigacyjnych. Za pokazywanie kolejnych zdjęć odpowiedzialny jest kod w języku ActionScript. Zanim zabierzemy się do jego pisania, przyjrzyjmy się naszej przykładowej prezentacji.

Uruchamiamy program Flash MX, otwieramy plik slideshow.fla i wyświetlamy okno właściwości (Property Inspector), korzystając z polecenia Window | Properties. Zaznaczamy pole tekstowe wyróżnione przerywaną linią w lewym górnym rogu. Zobaczymy wtedy nazwę zmiennej przypisanej do tego pola: currentIndex. Można się domyślić, że w tym miejscu będzie wyświetlany numer kolejnego slajdu.

Zaznaczając kolejne pola tekstowe w prezentacji, dowiemy się, że skojarzone są z nimi zmienne totalSlides i slideText. Tu będą pokazywane odpowiednio: całkowita liczba slajdów i tekstowy opis każdego zdjęcia.

Pozostały nam do zbadania jeszcze trzy pola: miejsce, w którym będą wyświetlane obrazki, oraz dwa przyciski nawigacyjne. Property Inspector informuje, że pola te noszą nazwy targetClip, next_btn oraz back_btn. Skoro wiemy już, co jest nam potrzebne do przygotowania prezentacji, możemy przystąpić do pisania kodu.

Wstawianie prezentacji na stronę WWW
Flash i Dreamweaver
Aby nasz pokaz slajdów mogło obejrzeć wiele osób, najlepiej umieścić go na stronie internetowej. Jak to zrobić? W najprostszej sytuacji są użytkownicy programu Macromedia Dreamweaver MX. Wystarczy tylko przeciągnąć plik Flasha z Eksploratora Windows do otwartego okna dokumentu.
     Osoby korzystające z innych edytorów HTML, powinny umieścić na swojej stronie odpowiedni kod, który można skopiować z pliku pokaz.htm zamieszczonego na CHIP-CD.

Więcej:bezcatnews