Rusz nie tylko głową!

Porady zdrowotne dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem

W trakcie pracy jako fizjoterapeuta obserwuję, że do mojego gabinetu coraz częściej trafiają osoby pracujące przy komputerach. Skarżą się na problemy z kręgosłupem i dolegliwe bóle, wynikające z niedostatku ruchu i wymuszonych, nieruchomych pozycji.

Dysk nietwardy

Wszyscy, którzy pracują przy komputerze, odczuwają zwiększone napięcie mięśni szyi i barków lub usztywnienie stawów. Niestety, nie jest to tylko subiektywne wrażenie. Wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem komputera doprowadza do deformacji kręgosłupa. Oprócz skoliozy grozi to także innymi, znacznie bardziej dolegliwymi kontuzjami. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do uszkodzeń kręgosłupa, takich jak wypadnięcie dysku. Najwięcej przypadków wysunięcia dysków (95%) przytrafia się pomiędzy najniższym kręgiem lędźwiowym a kością krzyżową. Schorzenie to najczęściej dotyka osoby między 30. a 40. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że nie ma zagrożenia dla pozostałych grup wiekowych.

Uszkodzenia dysku występują nie tylko w wyniku wypadków lub przeciążeń. Najczęstszymi przyczynami są niedostatek ruchu lub zbyt długie unieruchomienie ciała, szczególnie w pozycjach wymuszonych, takich jak wielogodzinna sesja przy komputerze. Uwypuklanie się dysku może spowodować tępe bóle pleców lub rwę kulszową, czyli lumbago. Przy naderwaniu pierścienia włóknistego i przemieszczaniu się galaretowatego jądra dysku zostają uciśnięte nerwy lub rdzeń kręgowy. Pojawia się wtedy promieniujący ból w górnym odcinku kręgosłupa, odbierany jako ból głowy, natomiast w odcinku piersiowym odczuwamy go jako ból między żebrami. Narastające problemy w dolnej części kręgosłupa wywołują rwę kulszową.

Rozciąganie mięśni barkowych i bocznych tułowia

Siedząc na krześle, lewe ramię podnosimy do góry, przedramię zginając w dół, tak by ręka sięgała za głowę. Prawą ręką chwytamy za lewy łokieć i lekko pociągamy rękę wzniesioną ku środkowi. Ćwiczenie powtarzamy dla ręki przeciwnej. Tym ćwiczeniem rozcią- gamy mięsień trójgłowy ramienia, mięśnie barków i części bocznej tułowia. Działa ono profilaktycznie, zapobiegając przykurczom mięśni karku i okolic obręczy barkowej.

Krążenie barkami

W pozycji siedzącej opieramy ręce na biodrach, tak aby palce obu rąk były skierowane do przodu, a kciuki do tyłu. W tym ułożeniu wykonujemy po dziesięć krążeń ramion: najpierw w przód, a potem do tyłu. Ćwiczenie rozluźnia mięśnie obręczy barkowej i pozwala wzmocnić mięśnie górnej części grzbietu. Wskazane dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa i stawów barkowych.

krążenie nadgarstkami

Łączymy obie ręce i dłońmi ze splecionymi palcami wykonujemy krążenia rąk po dziesięć razy, w obie strony. W tym ćwiczeniu rozluźnimy nadgarstki. Ćwiczenie to jest wskazane, jeśli podczas pracy na komputerze odczuwamy bóle nadgarstków i palców rąk. Miłośnicy Quake’a i Counter-Strike’a nie powinni rzucać się w wir walki bez solidnego kręcenia nadgarstkami, a i po zakończeniu pojedynku warto dostarczyć kończynom nieco relaksu.