Sekrety zawodowców

Profesjonalni fotografowie po okresie braku zaufania do aparatów cyfrowych nauczyli się radzić sobie z ich ograniczeniami. Przedstawiamy kilka ich sztuczek.

Ze specyfiki budowy i sposobu działania aparatów cyfrowych wynika wiele ograniczeń, z którymi osoby przyzwyczajone do tradycyjnej fotografii nie zawsze dają sobie radę. Przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych problemów wraz z propozycjami rozwiązań.

1 Pojemność akumulatorów

PYTANIE:

Mój aparat fotograficzny zużywa wiele energii. Niemal podczas każdej wycieczki akumulatory wyczerpują się, zanim zapełnię zdjęciami całą kartę pamięci. Czy istnieje jakiś sposób na wydłużenie czasu pracy aparatu?

ODPOWIEDŹ:

Cyfrowe aparaty fotograficzne, a szczególnie najbardziej zaawansowane modele wyposażone w matryce o dużej rozdzielczości, są rzeczywiście urządzeniami energochłonnymi. Na szczęście jest kilka metod pozwalających na wydłużenie czasu pracy urządzenia. Zabranie ze sobą dodatkowego kompletu zwykłych akumulatorków nie zawsze jest rozwiązaniem optymalnym – powszechnie dziś stosowane ogniwa NiMH dość szybko rozładowują się samoczynnie.

Efektywniejszym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego akumulatora, noszonego np. w kieszeni i podłączanego do zasilacza sieciowego. Do budowy takich źródeł energii wykorzystuje się ogniwa litowo-jonowe, takie same jak w najbardziej zaawansowanych notebookach. Taki akumulator gromadzi kilkakrotnie więcej energii od kompletu czterech akumulatorków-paluszków, ulega znacznie wolniejszemu rozładowywaniu podczas przechowywania i może być bardzo szybko naładowany.

Zabieranie ze sobą źródeł energii o dużej pojemności to nie jedyny sposób przedłużenia życia aparatu. Sporo prądu można zaoszczędzić, odpowiednio eksploatując „cyfraka”: wystarczy ograniczyć używanie funkcji zoom do sytuacji, kiedy jest to naprawdę konieczne, oraz wyłączyć wyświetlacz, aby obniżyć zużycie energii o połowę. Dobrym pomysłem jest także zablokowanie lampy błyskowej, używanej przez wiele aparatów nawet wtedy, gdy bez trudu można wykonać zdjęcie w świetle dziennym.

2 Filtr polaryzacyjny

PYTANIE:

Kolory na moich zdjęciach są mało soczyste: niebo jest zawsze blade, niemal białe, choć w rzeczywistości jest wyraźnie błękitne, pozostałe barwy także powinny być nieco wyraźniejsze, bardziej kontrastowe. Wiele zdjęć jest lekko nieostrych, jak gdyby zamglonych. Jak usunąć te wady?

ODPOWIEDŹ:

Nasycenie kolorów na wykonanych zdjęciach można zwiększyć za pomocą programu do edycji fotografii, np. Paint Shop Pro. Niektóre aparaty wyposażono także w funkcję regulacji intensywności barw rejestrowanych zdjęć, a nawet w możliwość uwypuklenia niektórych kolorów (np. brązów i czerwieni podczas fotografowania jesiennego lasu). Skuteczniejszą metodą na poprawę wyglądu zdjęć jest jednak użycie filtru polaryzacyjnego. Po zamontowaniu na obiektywie taki filtr tłumi światło odbite od mokrych powierzchni, cząsteczek wody w powietrzu oraz szkła. W efekcie niebo nabiera intensywnej, błękitnej barwy, silnie stłumione zostają odblaski od szyb i zbiorników wodnych, zredukowane jest zamglenie widoczne nieraz na dalszym planie oraz poprawia się kontrast. Mówiąc najkrócej, zdjęcia nabierają „pocztówkowego” charakteru z niebieskim niebem i bardzo zieloną trawą.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.