USB 2.0 – fakty i mity

Czy opłaca się korzystać z nowego interfejsu? Jak poprawnie zainstalować i zbudować sieć urządzeń USB 2.0 i 1.1? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Choć nowy interfejs jeszcze nie zawitał do wszystkich komputerów, te najnowsze są już standardowo w niego wyposażane. Powoli na rynku zaczynają się też pojawiać urządzenia USB 2.0. Ponieważ wokół nowego standardu nagromadziło się wiele pytań, postanowiliśmy rozwiać wątpliwości dotyczące tego zagadnienia.

Jakie są podobieństwa i różnice między USB 2.0 a USB 1.1?

Mówiąc obrazowo – USB 2.0 oferuje wszystko to, co interfejs USB 1.1, plus tryb high-speed, w którym urządzenia komunikują się z najwyższą prędkością. Konkretnie: USB 1.1 daje jedynie dwie prędkości transmisji: 1,5 oraz 12 Mbit/s, natomiast USB 2.0 dodatkowo 480 Mbit/s. Urządzenia zgodne z USB 2.0 high-speed używają tych samych kabli co urządzenia współpracujące z USB 1.1.

Czy USB 2.0 zastąpi USB 1.1?

Nie. Wiele produktów, takich jak klawiatury, myszy, joysticki, głośniki audio itp., nie wymaga wysokich prędkości transmisji. Na zastosowaniu magistrali nowego typu z pewnością zyskają urządzenia mające duże zapotrzebowanie na przepustowość (kamery i aparaty cyfrowe, pamięci masowe, skanery itp.).

Ile urządzeń USB 2.0 można podłączyć do jednego hosta?

127 – tyle samo, co w przypadku poprzedniej wersji magistrali. Oczywiście do podłączenia takiej liczby urządzeń konieczne jest użycie koncentratorów.

Czy możliwe jest bezpośrednie połączenie dwóch komputerów za pomocą kabla USB 2.0?

Niestety nie, specyfikacja USB nie dopuszcza istnienia dwóch urządzeń nadzorczych (host) w sieci urządzeń USB. Takie połączenie będzie możliwe dopiero po zastosowaniu specjalnych kabli z wbudowanymi urządzeniami buforującymi, separującymi dwa hosty od siebie.

Jak rozróżnić urządzenia USB 2.0 i 1.1?

W zasadzie nie ma żadnych zewnętrznych różnic między urządzeniami USB 2.0 a 1.1. Twórcy standardu przewidzieli jedynie specjalne logo przeznaczone dla sprzętu klasy high-speed.

Czy urządzenie zgodne z USB 1.1 będzie działało szybciej dołączone do magistrali USB 2.0?

Nie, chociaż nowa architektura koncentratorów USB 2.0 (w których zastosowano tzw. translokator transakcji) pozwala na podłączenie większej liczby urządzeń 1.1 bez utraty przepustowości. W przypadku wielu urządzeń USB 1.1 jednocześnie dołączonych i pracujących na jednej gałęzi USB 1.1 mogły one działać wolniej.

Jakie płyty główne współpracują z USB 2.0?

Ogólnie wszystkie wyposażone w kontroler firmy NEC – D720100AS1 – bądź w najnowsze chipsety, w które wbudowano już obsługę USB 2.0. W przypadku Intela są to zestawy układów przeznaczone do płyt głównych dla Pentium 4 i Celeron (od 1700 wzwyż) – 845E, 845G i 845GL. VIA produkuje uniwersalny mostek południowy VT8235, dzięki któremu z USB 2.0 współpracować będą zarówno płyty dla P4 (np. z najnowszym chipsetem Apollo P4X400), jak i Athlona XP (np. z KT400).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.