Zmrożone rozmowy

Ani Gadu-Gadu, ani Tlen, ani WP Kontakt nie doczekały się wersji linuksowych. Powstały jednak klony, z powodzeniem naśladujące oryginały.

Gadu-Gadu ma najwięcej użytkowników, więc właśnie ta aplikacja doczekała się największej liczby klonów. Użytkownicy Tlenu oraz WP Kontaktu także mogą łączyć się ze swoimi serwerami spod Linuksa. Powstałe programy są różne. EKG (Eksperymentalny Klient Gadu-Gadu) to narzędzie konsolowe i pozbawione interfejsu graficznego. Prawie równolegle z EKG powstawały Kadu oraz GNU Gadu. Pierwszy z wymienionych używa biblioteki Qt i bazuje na libgadu, drugi zaś tworzony jest przy użyciu GTK+, lecz nie używa libgadu – korzysta z własnych rozwiązań.

Oba klienty dla X Window okazały się strzałem w dziesiątkę. Prostota obsługi, interfejs zbliżony do znanego z Windows oraz funkcjonalność prawie nieustępująca pierwowzorowi zapewniły im powodzenie. Ponieważ ostatnio Kadu przestało być kompatybilne z KDE2 i Qt2, cieszyć się nim obecnie mogą jedynie użytkownicy najnowszej wersji tego popularnego środowiska graficznego – KDE3.

Zarówno EKG, jak i GNU Gadu w wersjach dla Linuksa korzystają z tego samego pliku konfiguracyjnego i listy kontaktów, więc zmiana klienta nie nastręczy większych problemów. Co więcej, komunikatory opisane w tym artykule pracują nie tylko w Linuksie, lecz również w systemach BSD i w innych Uniksach.

EKG

Autor EKG często publikuje wersje programu z drobnymi poprawkami. Aby zatem dysponować aktualnym klientem, najlepiej pobrać go ze strony projektu. Archiwum rozpakowujemy za pomocą polecenia tar zxf ekg-*.tar.gz. Wchodzimy następnie do katalogu z rozpakowanym EKG. Przed kompilacją musimy się upewnić, że mamy zainstalowane biblioteki libncurses-devel, libreadline oraz libreadline-devel. Następnie uruchamiamy skrypt./configure, a po skończonej konfiguracji kompilujemy program poleceniem make i w końcu, z konta root, instalujemy go za pomocą make install.

Program uruchamiamy poleceniem ekg. Konfiguracja EKG sprowadza się do podania naszego numeru (UIN-u) oraz hasła, zapisania tych ustawień i nawiązania połączenia z serwerem. Jeżeli na przykład mamy numer 1234567, a naszym hasłem jest ABCDEF, to proces konfiguracji oraz nawiązywania połączenia będzie polegał na wydaniu polecenia set uin 1234567, następnie set password ABCDEF, później save i w końcu connect.

Ci użytkownicy, którzy nie mają jeszcze numeru Gadu-Gadu, rejestrują się, podając swój adres e-mail oraz hasło, na przykład: register [email protected] ABCDEF, a po zakończeniu procesu rejestracji zapisują ustawienia i nawiązują połączenie poleceniami save oraz connect.

Obsługa programu, mimo że odbywa się w trybie tekstowym, jest prosta i intuicyjna. Aby dodać do naszej listy kontaktów znajomego o numerze 7654321 i pseudonimie Neo, wydajemy polecenie add 7654321 Neo. Chcąc wysłać do niego wiadomość „Cześć”, posłużymy się poleceniem chat 7654321 „Cześć” (jeśli chcemy skorzystać z numeru) lub chat Neo „Cześć” (jeżeli wolimy użyć pseudonimu). Wszystkie polecenia EKG są dokładnie opisane w pomocy programu – by zobaczyć ich listę, wystarczy wydać polecenie help.

Na uwagę zasługuje obsługa połączeń bezpośrednich, dzięki czemu możemy przesyłać i odbierać pliki. Aby móc z tego skorzystać, wydajemy najpierw polecenie set dcc 1, następnie set dcc_ip 111.222.333.444 (jeżeli naszym numerem IP jest 111.222.333.444), a na końcu reconnect – w celu ponownego połączenia się z serwerem. Jeżeli Neo spróbuje coś do nas wysłać, na ekranie pojawi się komunikat:

>- Neo/7654321 przesyła plik zdjecie.jpg o rozmiarze 129117
->- Wpisz dcc get #1, by go odebrać, lub dcc close #1, by anulować

By wysłać plik obrazek.gif do Neo, wydajemy polecenie dcc send Neo obrazek.gif.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.