Bądź sobą!

Mozilla i Opera to bardzo funkcjonalne przeglądarki, jednak ogromna liczba dostępnych ustawień nie nastraja optymistycznie do konfiguracji obu programów. Być może jednak warto poświęcić nieco czasu i cieszyć się wydajnym narzędziem?

Największą konkurencją dla IE jest niewątpliwie duet Mozilla/Netscape oraz norweska Opera. Każda z wymienionych przeglądarek ma swoje zalety i wady. Mozilla oferuje doskonały moduł renderujący strony (słynny engine Gecko), w dużym stopniu zgodny ze specyfikacjami W3C, jest jednak stosunkowo powolna w działaniu. Opera natomiast to niewątpliwie najszybsza graficzna przeglądarka WWW – jeśli jednak chodzi o zgodność ze standardami, pozostaje ciągle w tyle za konkurencją. Oba wymienione programy górują za to nad Explorerem Microsoftu wygodą obsługi, konfigurowalnością i bezpieczeństwem działania. Dla wielu internautów ważny jest też fakt, że Mozilla/Netscape i Opera są dostępne dla różnych systemów operacyjnych – ułatwia to np. przesiadki pomiędzy komputerem domowym i służbowym.

     

Ze wspomnianą elastycznością konfiguracji wiąże się – jak zwykle – potencjalny problem ze znalezieniem odpowiedniej opcji w stosownym menu. Bywa to uciążliwe zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których osoby wykorzystujące pecety w codziennym życiu i pracy nie są przyzwyczajone do mozolnego dostosowywania programu do własnych potrzeb – o wiele popularniejsze są "jedynie słuszne" rozwiązania, jako tako działające we wszystkich możliwych sytuacjach. Mam jednak nadzieję, że z pomocą niniejszego tekstu każdy użytkownik Mozilli/Netscape’a czy Opery w ciągu kilkunastu minut zrobi ze świeżo zainstalowanej przeglądarki wydajne narzędzie pracy.

     

W kolejnych poradach zajmiemy się przede wszystkim spolszczeniem obu przeglądarek. Nie jest to zadanie trudne – zarówno Mozilla, jak i Opera oferują tłumaczenia poleceń i komunikatów. Jedynie Netscape nie doczekał się na razie wtyczki polonizującej program. Kolejne wskazówki dotyczą instalacji plug-inów, ustawień klawiatury i myszki, zabezpieczania przed zalewem okienek reklamowych i obsługi haseł. Nie pominięto kwestii szybkości i wygody pracy z użyciem obu przeglądarek – w artykule można znaleźć m.in. porady dotyczące blokowania wyświetlania obrazków i szybkiego otwierania grup zakładek.

UWAGA: większość wskazówek odnoszących się do Mozilli można również wykorzystać w przeglądarkach Netscape 6.x i 7. Jeśli tak nie jest, będzie to zaznaczone w tekście.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.