Darmofon PC

Choć ceny rozmów telefonicznych spadają, dla wielu z nas są one zbyt wysokie. Opisywane przez nas aplikacje pozwolą rozmawiać za darmo – bez względu na to, jak daleko jest nasz rozmówca.

Ostatnie lata to rozwój najróżniejszych środków komunikacji, choćby telefonii komórkowej i satelitarnej. W tym samym czasie upowszechnił się Internet, a świat komputerów i telefonii zaczęły się przenikać. Do łączenia się z Siecią bardzo często wykorzystywana jest linia telefoniczna, a sieć komputerowa z powodzeniem jest używana przez niektórych operatorów telefonicznych do realizowania połączeń głosowych typu VoIP (Voice over IP). Połączenie z Internetem jest przecież tańsze niż rozmowa międzymiastowa. No dobrze, ale jak wykorzystać komputer i Internet, by niskim kosztem lub w ogóle za darmo rozmawiać ze znajomymi? Odpowiedź jest prosta: należy zainstalować jedną z dwunastu przetestowanych przez nas aplikacji!

Za darmo, ale…

Zanim jednak w pośpiechu zaczniecie instalować któryś z omawianych w tym artykule programów, zbierzcie trochę informacji o możliwościach, jakie one oferują, i wybierzcie narzędzie najbardziej dla siebie odpowiednie. Po pierwsze, musicie wiedzieć, że żadna z omawianych aplikacji nie pozwala na wykonywanie darmowych połączeń z prawdziwymi telefonami – stacjonarnymi czy komórkowymi. Ale jeśli Wasi znajomi mają komputer i dostęp do Internetu, to wszystko jest na dobrej drodze. Teraz wystarczy zainstalować u Was oraz u nich ten sam program do rozmawiania, podłączyć mikrofon, słuchawki i jednocześnie znaleźć się online. I nie będzie miało większego znaczenia, czy dzieli Was ulica czy ocean.

Większość programów pozwalających na realizowanie połączeń głosowych typu PC2PC to komunikatory internetowe. Nie dziwi to, zwłaszcza że od dawna przestały one pełnić wyłącznie funkcję przesyłaczy wiadomości tekstowych. Obsługa dźwięku jest więc naturalnym etapem ich rozwoju. Po co instalować kolejną aplikację i dublować listy kontaktów, skoro z jednego miejsca można by wysłać wiadomość, plik, SMS-a czy w końcu porozmawiać?

Zupełnie inaczej wyglądają programy napisane głównie na potrzeby przesyłania głosu. Choć wiele z nich zawiera elementy znane z komunikatorów (czyli pozwalają na wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych), to do prawdziwych przedstawicieli tego „gatunku” jest im bardzo daleko. Aplikacje te pisano jako część systemów PC2 Phone (połączenia do sieci stacjonarnej przez Internet), oferujących tańsze połączenia międzynarodowe. W tych programach użytkownik ma zazwyczaj do wyboru kilka opcji kompresji głosu, przez co może uzyskać najlepszą jakość rozmowy, jaką da się osiągnąć przy jego połączeniu internetowym. Programy specjalizowane oferują często lepszą jakość przesyłanego dźwięku niż komunikatory, dla których transmisja głosu jest tylko jedną z dodatkowych funkcji.

Nie tylko za Ocean

Osoby, które dużo dzwonią za granicę, powinny zwrócić szczególną uwagę na możliwości wykonywania połączeń międzynarodowych z komputera na telefon. Używane do tego aplikacje są darmowe, ale rozmowy już nie. Jednak wykorzystując do tego celu peceta, można sporo zaoszczędzić. Większość amerykańskich komunikatorów, takich jak AOL, ICQ czy Yahoo!, realizuje rozmowy do sieci stacjonarnych na całym świecie w oparciu o system firmy Net2Phone (np. za minutę połączenia z Polski do USA zapłacimy kilkadziesiąt groszy). Inne aplikacje, takie jak np. BuddyPhone czy Elthe, potrafią łączyć się do wybranych krajów, wykorzystując swój system. Warto się dokładniej zapoznać z cennikiem poszczególnych dostawców tej ciekawej usługi – zwłaszcza że może się to nam, Polakom, opłacać nie tylko w przypadku połączeń z zagranicą. Przykładowo: w sieci BuddyPhone za minutę połączenia z polskimi sieciami komórkowymi zapłacimy mniej niż 1 zł.

Jacek Orłowski,

redaktor działu Software, administrator osiedlowej sieci komputerowej „Biskupin” we Wrocławiu

Niepodważalną zaletą wszystkich omawianych aplikacji jest ich dostępność. Każdą można bowiem bezpłatnie pobrać z Internetu. Jedynym warunkiem w większości wypadków jest własny adres e-mail. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystać z kilku aplikacji naraz. Czasami jest to nawet konieczne, by utrzymać kontakt ze wszystkimi znajomymi.

Wiele osób intensywnie korzystających z Sieci na pewno ma zainstalowany jakiś komunikator internetowy. To dobry początek, by zacząć rozmawiać z przyjaciółmi nie tylko przy użyciu tekstu i emotikonów. Cóż jednak począć, gdy jakość połączeń w tym programie jest słaba? Trzeba zainstalować kolejny, tym razem taki, który umożliwi manipulowanie opcjami przesyłanego dźwięku. W tym wypadku szczególnie polecam BuddyPhone’a – aplikację stworzoną na potrzeby konwersacji przez Internet. Jej braki w zarządzaniu kontaktami doskonale wypełni dowolny komunikator. Jeśli przypadkiem używasz ICQ, to będziesz w siódmym niebie dzięki częściowej integracji tych aplikacji.

Dla ceniących sobie narzędzia łatwe w obsłudze oraz jakość dźwięku najlepszy będzie polski NNC. Dysponuje on skromną listą kontaktów, lecz jego użytkowanie sprowadza się do prostego „kliknij i gadaj”. Program ten jest dopiero na początku swojej drogi do sławy, niemniej jakością przesyłanego sygnału wyróżnia się na tle innych aplikacji.

Osoby zainteresowane przede wszystkim programem do rozmów głosowych, który przy okazji miałby podstawowe funkcje komunikatora, powinny zainstalować zwycięzcę testu – PhoneFree. Jest to bowiem rozsądny kompromis pomiędzy opcjami głosowymi, jakością rozmowy i komunikatorem internetowym.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.