Powietrze dla Nokii

Nie podoba Ci się logo w Twojej Nokii? Masz dosyć niewygodnej klawiatury? Spróbuj Oxygene Phone Manager 2.0.

Aplikacje służące do obsługi telefonów komórkowych, dostarczane wraz z samymi aparatami, oferują zazwyczaj niewielką liczbę funkcji. Nie pozwalają wykorzystać wszystkich możliwości telefonu, a o optymalizacji pracy z aplikacją piszący je programiści słyszą raczej rzadko. Dlatego czasami warto wydać trochę pieniędzy, aby zapewnić sobie przyzwoity komfort pracy. Przykładem programu wartego każdej wydanej nań złotówki jest bez wątpienia Oxygen Phone Manager 2.0.

Aplikacja ta współpracuje wyłącznie z telefonami firmy Nokia. Program obsługuje 23 modele aparatów tego producenta, nie wliczając w to podgrup komórek (np. oprócz modelu 5110 narzędzie działa również z wersjami 5130 i 5190).

Połączenie telefonu z programem można uzyskać albo poprzez specjalny kabel (którego opis budowy znajduje się w CHIP-ie 11/2002), albo przez port podczerwieni IrDA. Należy się spodziewać, iż autorzy aplikacji w niedługim czasie zaimplementują obsługę standardu Bluetooth.

Oxygen Phone Manager 2.0
Wymagania: Windows 9x/Me/NT/2000/XP, ok. 10 MB miejsca na dysku
+ rozpoznawanie aparatów
+ dostosowywanie interfejsu użytkownika w zależności od modelu telefonu
Producent: Oxygen Software, Rosja, http://www.oxygensoftware.com/Licencja: od 41 EUR (w zależności od liczby obsługiwanych telefonów)

Co tylko zechcesz

Nowością w drugiej wersji OPM jest przede wszystkim obsługa wielu aparatów jednocześnie (o ile zdołamy je podłączyć). Ze względu na to takie operacje, jak kopiowanie wpisów z książki telefonicznej jednego telefonu do drugiego zostają zredukowane do kilku kliknięć myszą. Oprócz tego Oxygen Phone Manager potrafi zapamiętać każdy z obsłużonych aparatów i później bezbłędnie go zidentyfikować. Dzięki temu nigdy przez pomyłkę nie wykasujemy z telefonu żony wysłanych SMS-em przepisów na szarlotkę. Możliwa jest również praca z danym profilem w trybie offline – synchronizacja zmienionych danych nastąpi wtedy dopiero po podłączeniu komórki.

Funkcje programu są nieco trudne do opisania, gdyż menu zmienia się dynamicznie, w zależności od podłączonego aparatu. Jeżeli więc mamy komórkę, która pozwala na ładowanie nowego logo operatora, startowego czy grupy – w menu programu pojawi się odpowiednia gałąź drzewka. Jeśli telefon ma przeglądarkę WAP, program wyświetli opcje umożliwiające zarządzanie profilami WAP.

Wspólne dla wszystkich modeli będą bez wątpienia obsługa książki telefonicznej (Phonebook) oraz zarządzanie SMS-ami (SMS Manager). Aplikacja w module książki telefonicznej pozwala między innymi na import danych z programów Microsoft Outlook czy Lotus Notes, a ponadto bezpośrednio z książki adresowej systemu Windows. Opcje eksportu są jeszcze bardziej rozbudowane. Oprócz możliwości komunikacji z wymienionymi programami Oxygen pozwala na eksport danych do Excela, pliku tekstowego, HTML-a, a nawet XML-a. Z tym ostatnim formatem program ma jednak niewielkie problemy, gdyż nie umieszcza w pliku informacji o stronie kodowej eksportowanych kontaktów. W związku z tym dokument XML może się poprawnie nie wyświetlić, gdy nasze kontakty będą obfitowały w „ogonki”.

Dodatkowo na uwagę zasługują dwa moduły: narzędzie zarządzające SMS-ami oraz edytor logo. Pierwszy element to utworzony na podobieństwo Outlooka menedżer, z wszystkimi wynikającymi z takiego interfejsu zaletami. Jedna wiadomość może np. być wysłana do wielu odbiorców, których wybieramy z wygodnej książki adresowej.

Moduł służący do edytowania logo pozwala na prostą obróbkę obrazków zarówno tych wczytywanych, jak i rysowanych od początku. Edytor umożliwia stosunkowo zaawansowane operacje – np. inwersję koloru obrazka i dodawanie tekstów. Jeśli komuś wciąż mało, to dodam, iż autorzy postarali się nawet o narzędzie do robienia zrzutów wybranych wycinków ekranu, które później będą prezentowane zamiast dowolnego logo telefonu.

Czasem ktoś mnie pyta, czy nie znam jakiegoś programu do obsługi aparatów Nokii. Zawsze odpowiadam tak samo – że najlepszy, jaki widziałem, to Oxygen Phone Manager.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.