Prosto z serwera

Zdarza się, że zawartość skrzynki pocztowej sprawdzamy kilkanaście razy dziennie. Aby robić to sprawniej, warto skorzystać ze specjalizowanych aplikacji.

Za pośrednictwem Internetu jest przesyłanych o wiele więcej listów niż tradycyjną drogą, a popularność poczty elektronicznej szybko rośnie. Niestety, od lat nie zmienia się mentalność użytkowników. Internauta, chcąc sprawdzić, czy otrzymał nową wiadomość, najczęściej uruchamia klienta pocztowego lub wchodzi na odpowiednią stronę WWW. Operacja ta trwa minutę, pięć, czasami nawet dziesięć… I gdy modem nalicza kolejne impulsy, a na ekranie wciąż widnieje napis „Proszę czekać”, przeklinamy w myślach naszego operatora. A pomimo tego powtarzamy powyższe czynności kilka razy w ciągu dnia.

Wielu osobom nawet przez myśl nie przechodzi, by usprawnić tę czynność. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Wystarczy zainstalować jeden z licznych sygnalizatorów pocztowych (ang. e-mail checkers). Do przeglądu wybraliśmy kilka darmowych i najciekawszych aplikacji tego typu.

Pełna skarbonka

Mimo licznych ofert sieci kablowych, osiedlowych czy usług szerokopasmowych w Polsce nadal najpopularniejszym sposobem łączenia się z Internetem jest korzystanie z numeru dostępowego i modemu. Każdy użytkownik tego urządzenia stara się szybko klikać i załatwia wszystkie zaplanowane sprawy w takt naliczanych impulsów.

Wystarczy jednak zacząć korzystać z sygnalizatorów, a sprawdzanie poczty nabierze innego charakteru. Po wpisaniu w opcjach programu nazwy użytkownika, hasła i adresu serwera POP3 aplikacja jest gotowa do pracy. Po połączeniu się z serwerem pobierane są nagłówki wiadomości, zawierające informacje o nadawy listu, jego temacie, dacie oraz całkowitej wielkości przesyłki. Rozmiar tych danych jest minimalny, więc informacja o wszystkich czekających na nas przesyłkach pojawi się na ekranie w ciągu kilku sekund. Niektóre aplikacje dodatkowo pozwalają na określenie liczby pobieranych linii listu. Ustawiając tę wartość na przykład na 100, będziemy mogli odczytać praktycznie całą treść wybranej wiadomości, a nadal będzie to się odbywało o wiele szybciej niż za pomocą klienta. By jeszcze bardziej ułatwić nam życie, większość programów tego typu umożliwia przeprowadzenie wstępnej selekcji przesyłek bezpośrednio na serwerze. Dzięki takiej funkcji nie będziemy się już musieli przejmować koniecznością pobierania niepotrzebnych kilobajtów spamu.

W tym momencie osoby korzystające z tzw. webmaila mogą stwierdzić, że otrzymywaniu niechcianych e-maili można także zapobiec, obsługując skrzynkę pocztową za pomocą przeglądarki WWW. Jest to prawda, ale nie do każdej skrzynki dotrzemy tą drogą, a jeśli już możemy to zrobić, to zapewniam, że załadowanie się kilku stron WWW będzie trwało o wiele dłużej niż pobranie wiadomości przez przeznaczony do tego program.

Opisywane poniżej narzędzia powinny również zainteresować osoby korzystające z Internetu dzięki połączeniu telefonu komórkowego z notebookiem. W takiej konfiguracji każda minuta (lub przesłane dane w transmisji GPRS) to nieraz kilka złotych i używanie sygnalizatora pocztowego może znacznie obniżyć koszty.

Bezpiecznie i wygodnie

Kolejne korzyści, jakie osiągamy podczas używania opisywanych aplikacji, to zwiększone bezpieczeństwo oraz wygoda zarządzania kontem pocztowym.

Obecnie wirusy komputerowe najczęściej trafiają do naszych komputerów przez niebezpieczne załączniki lub złośliwy kod e-maili. Nie bez znaczenia jest to, że na większości komputerów klientem poczty elektronicznej jest bardzo podatny na ataki wirusów Outlook Express. Warto jednak wiedzieć, że nie ma takiego wirusa, który mógłby zaszkodzić naszemu systemowi na odległość. Dopóki znajduje się w zainfekowanej wiadomości jeszcze na serwerze pocztowym, nic nam nie grozi. Sygnalizatory pocztowe i wspomniana wcześniej możliwość skasowania listu jeszcze przed pobraniem go na dysk zabezpieczają nas nie tylko przed spamem, ale – co ważniejsze – właśnie przed zarażonymi przesyłkami. Wszelkie podejrzane maile z dziwnymi nagłówkami lub załącznikami typu VBS powinniśmy kasować przed odebraniem poczty za pomocą klienta.

Aplikacje biorące udział w przeglądzie mogą być również bardzo przydatne osobom mobilnym, sprawdzającym pocztę na różnych komputerach. Pozostawiane w skrzynce wiadomości, wykorzystywane w różnych miejscach, po pewnym czasie będą wymagały uporządkowania i do tego najwygodniej będzie skorzystać z opisanych narzędzi.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.