Śmieciom mówimy NIE!

Nie zawsze procedury deinstalacyjne systemów operacyjnych są wystarczająco skuteczne. Czasami warto sięgnąć po dodatkowy program, czyli deinstalera...

Na CD-ROM-ie dołączonyxm do bieżącego numeru CHIP-a została umieszczona pełna wersja programu Ashampoo UnInstaller 2000. Służy on przede wszystkim do bezpiecznej deinstalacji programów, choć może także wystąpić w roli edytora Rejestru i jako „usuwacz” plików tymczasowych. Aplikacja działa w Windows 95, 98, 98 SE, Me, NT 4.0 i 2000 (nie należy jej uruchamiać w systemie Windows XP) oraz wymaga 8 MB na dysku twardym.

Ashampoo UnInstaller 2000 nie jest automatycznym deinstalatorem. Może to jednak być zaletą – dzięki temu czyszczenie dysku z pozostałości programów jest znacznie bardziej dokładne niż to wykonywane przez programy całkowicie automatyczne. Nie oznacza to oczywiście, że zdani jesteśmy sami na siebie – proces deinstalacji oferowany przez Ashampoo UnInstallera jest półautomatyczny, dzięki czemu mamy nad nim kontrolę i wiemy co, kiedy i skąd program usuwa. W kilku krokach przedstawimy kolejne etapy pracy z aplikacją podczas typowej deinstalacji. Warto się także zapoznać z pozostałymi funkcjami programu – wydatnie ułatwi to zadanie lektura obszernego pliku Pomocy.

1. Rejestracja

Po zainstalowaniu programu przystępujemy do jego rejestracji. Będzie nam do tego potrzebne połączenie z Internetem oraz konto e-mail. W okienku Ashampoo UnInstaller 2000 Registration naciskamy przycisk Get Free Registration Key. Otworzy się przeglądarka – w formularzu wpisujemy nasz adres pocztowy i naciskamy przycisk Send. Po chwili odbieramy maila z odsyłaczem do kolejnego formularza, potwierdzamy w nim chęć uzyskania klucza do programu i wraz z następnym listem otrzymujemy stosowny ciąg znaków. Wstukujemy go w pole Registration code i klikamy klawisz Register Key .

2. Monitorowanie instalacji

Jeśli chcemy mieć możliwość dokładnego usunięcia nowo instalowanej aplikacji, musimy najpierw wiedzieć, co jej instalacja zmieniła na dysku i w konfiguracji komputera. Uruchamiamy więc UnInstallera 2000 i z menu Wizards wybieramy pozycję

Start wizard

(możemy też kliknąć ikonę rozświetlonej żarówki). W nowym oknie naciskamy dużą ikonę z podpisem Install an Application i po kolei wykonujemy czynności, o które prosi uruchomiony w ten sposób kreator – jedną z nich będzie instalacja naszego monitorowanego programu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.