Bezpieczniejsze aukcje

Choć policja chwali sobie współpracę z administratorami Allegro, nadal jednak nie jest trudno znaleźć aukcje pachnące oszustwem. W weekendy piraci wystawiają “warezy”, wtedy też pojawiają się oferty sprzedaży podróbek produktów znanych marek. Na zgłaszane przez użytkowników sygnały o nadużyciach administratorzy serwisu reagują często z opóźnieniem, a oszustów i piratów nie zawsze spotykają jakiekolwiek sankcje. Bywa, że nawet czasowo ich konta nie są zawieszane.

Co gorsza, szwankuje też system komentarzy. Teoretycznie ktoś, kto padnie ofiarą oszusta, może wystawić mu negatywny komentarz, będący ostrzeżeniem dla innych allegrowiczów. Praktycznie korzysta się z tego rzadko, bo oszust w odwecie również wystawia “negatywa”. Mało kto chce ryzykować zepsucie sobie opinii. Niestety, nawet gdy administratorzy serwisu uznają skargę ofiary wyłudzenia, przestępca nadal ma możliwość wystawienia komentarza.

Kolejna plaga to osoby, które zakładają konto, lecz nigdy go nie aktywują. Podbijają one ceny i wygrywają aukcje, a później nie mają zamiaru finalizować transakcji. W efekcie kupujący musi udowadniać, że sprzedaż nie doszła do skutku, by odzyskać prowizję (opłat za wystawienie przedmiotu nie odzyskuje się nigdy).

Może być bezpieczniej

Ryzyko wiążące się z internetowymi transakcjami uderza przede wszystkim w uczciwych sprzedawców, zwłaszcza w grupę zawodowych handlarzy, którym na wiarygodności Allegro zależy co najmniej równie mocno co szefostwu serwisu. Zgłaszali oni w ostatnich latach propozycje mające uczynić Allegro miejscem handlu wolnym od oszustów. Ponieważ do tej pory ich sugestie spotykały się z chłodnym przyjęciem ze strony władz serwisu, postanowili oni założyć stowarzyszenie i wspólnie wywierać naciski w celu uczynienia najpopularniejszej polskiej aukcji jeszcze bezpieczniejszą i przyjaźniejszą dla klientów.

Oto najważniejsze ze zgłoszonych postulatów. Wszystkie one są znane administracji Allegro, niektóre od dwóch lat.

  • Weryfikacja użytkowników nie tylko przez adres zamieszkania (umożliwia to oszustwa np. dzięki krótkotrwałemu wynajęciu lokalu lub włamaniu do upatrzonej skrzynki pocztowej), ale także przez PESEL. Przywiązałoby to konto użytkownika do konkretnej osoby, a ponadto uniemożliwiłoby zakładanie konta przez osoby nieletnie (zabrania tego regulamin, ale nie jest tajemnicą, że takich allegrowiczów nie brakuje).
  • Dobrowolna weryfikacja firm za pomocą numeru REGON. Pozwoliłoby to kupującym zweryfikować, czy mają do czynienia rzeczywiście z firmą, a nie przemytnikiem, sklepem-krzakiem itp. Byłby to nieobowiązkowy sposób zwiększenia wiarygodności. Aukcje takich firm byłyby oznaczane dodatkową informacją o przejściu weryfikacji.
  • Automatyczne blokowanie kont po kilkakrotnej próbie nieudanego zalogowania się, z możliwością odblokowania samodzielnie przez użytkownika konta np. za pomocą hasła przeznaczonego tylko do tego celu.
  • Potwierdzanie autentyczności maili wysyłanych przez serwis za pomocą podpisu cyfrowego i certyfikatu. Wiele wyłudzeń zostało dokonanych poprzez rozesłanie spreparowanych wiadomości, udających te automatycznie rozsyłane do nabywców po zakończeniu aukcji.
  • Identyfikacja i potwierdzanie podpisem elektronicznym tożsamości użytkowników wysyłających pocztę elektroniczną ze stron serwisu.
  • Poprawienie wiarygodności systemu komentarzy, m.in. przez usuwanie komentarzy negatywnych wystawionych z kont, które nie zostały w pełni aktywowane np. w ciągu miesiąca i nie można potwierdzić podanej tożsamości użytkownika; usuwanie komentarzy negatywnych wystawionych przez kupującego w aukcjach, w których przyznano zwrot prowizji oraz ostrzeżenie. Transakcje de facto nie zostały sfinalizowane z winy kupującego – zatem nie ma powodu, aby mógł on wystawić do nich komentarz. Zablokowanie możliwości wystawienia komentarza odwetowego przez osoby, którym zawieszono konto w związku z naruszeniem regulaminu związanego z konkretną aukcją. Niekiedy konta te są odwieszane, a komentarze negatywne – wystawiane nawet po latach. Znaczne powiększenie objętości pola przeznaczonego na treść komentarza oraz pola na odpowiedź – obecnie trudno tu rzetelnie opisać sytuację, mając do dyspozycji tak mało miejsca. Usuwanie komentarzy odwetowych.
  • Wprowadzenie możliwości zablokowania licytowania na własnych aukcjach przez osoby bez pełnej aktywacji konta, podobnie jak jest to obecnie w opcji “Kup teraz”.
  • Wprowadzenie możliwości zablokowania możliwości zakupu przez użytkownika wpisanego na czarną listę – także w stosunku do innych jego kont, np. zarejestrowanych na ten sam adres.
  • Przez palce

    Problemem jest też to, że nie zawsze stosowane są dostępne już dziś metody walki z nielegalnymi ofertami. “Rodzaj sankcji, jakie podejmujemy wobec użytkownika łamiącego nasze zasady, uzależniony jest od charakteru naruszenia oraz oceny dotychczasowej działalności użytkownika” – mówi przedstawiciel Allegro.pl Artur Brzęczkowski, podkreślając: “Szczególną uwagę przykładamy do aukcji, na których sprzedawane są pirackie płyty CD, filmy czy oprogramowanie oraz podróbki. W takich przypadkach działamy zdecydowanie i natychmiast”. Niestety, nie jest to do końca prawdą. Mamy dowody świadczące o tym, że konta osób z bogatym dorobkiem handlowym nie zawsze są zawieszane po przyłapaniu ich na piractwie.

    Obiecanki-cacanki?

    “Jesteśmy gotowi na współpracę z każdym użytkownikiem Allegro” – deklaruje Artur Brzęczkowski i dodaje: “Aktywnie zachęcamy do przekazywania nam pomysłów oraz krytycznych uwag dotyczących funkcjonowania Allegro”. Niestety, konkretne propozycje usprawnienia serwisu zgłoszone przez supersprzedawców spotkały się tylko z wymijającymi odpowiedziami, obiecującymi wprowadzenie jakichś usprawnień w nieokreślonej przyszłości. Tymczasem zmniejszenie liczby nadużyć na aukcjach podniosłoby wiarygodność Allegro jako internetowego targowiska, a tym samym przyciągnęło więcej internautów. Powinni tym być zainteresowani nie tylko sprzedawcy, ale także sam serwis. Choć policja potwierdza, że współpraca z serwisem układa się dobrze, to lepiej jest zapobiegać przestępstwom, niż je po fakcie ścigać, choćby najskuteczniej. Będziemy się przyglądać, czy administracja serwisu skorzysta z pożytecznych sugestii zgłaszanych przez użytkowników, także z uwag stowarzyszenia supersprzedawców.

    Więcej:bezcatnews