Do tańca i do różańca

Test porównawczy napędów CD-RW/DVD

Użytkownik, który chce w pełni wykorzystać multimedialny potencjał swojego komputera, powinien już dziś zakupić czytnik DVD. Dzięki niemu niewielkim nakładem środków będzie mógł się cieszyć namiastką kina domowego. Niezwykle przydatnym urządzeniem jest też nagrywarka CD-RW, która umożliwia wykonanie kopii zapasowych ważnych plików. Czy zamiast dwóch urządzeń można korzystać z jednego, zastępującego pod względem funkcjonalności napęd CD-RW i DVD? Tak. Funkcję nagrywania krążków CD-R/CD-RW i odtwarzania płyt DVD mają napędy combo, łączące w sobie cechy tradycyjnego czytnika DVD i nagrywarki CD-RW.

Wiekowy standard

Wielu Czytelników zaraz zapyta – po co komu napęd DVD? Przecież można w nich odtwarzać tylko filmy DVD, bo programów na tego typu nośnikach jest niewiele. Tak, ale… Za rogiem czai się technologia zapisu płyt DVD-R. Pierwsze nagrywarki krążków DVD pojawiły się w sklepach. Może więc już dziś warto zainwestować w czytnik DVD?

Płyty DVD to doskonalsze i bardziej pojemne medium od krążków CD, nie ma się zatem co dziwić, że od jakiegoś czasu zdobywają coraz większą popularność. Przyczynia się do tego także upowszechnianie się filmów DVD. Obecnie możliwość zapisu na nośnikach tego typu jest jeszcze ograniczona ze względu na dość wysokie koszty urządzeń nagrywających oraz czystych płyt DVD.

Pomimo identycznych wymiarów płyta DVD pod względem budowy wewnętrznej nieznacznie różni się od nośnika CD – krążek DVD ma węższe ścieżki z danymi. Do odczytu obu typów nośników wymagane są dwie wiązki światła o różnej długości fali. Sprawia to, że konstrukcja głowicy laserowej napędu combo jest dość złożona. Wydawałoby się, że skomplikowana technologia związana z powstaniem takiego czytnika sprawi, iż żaden producent nie będzie chciał się podjąć konstrukcji napędów combo. Nic bardziej mylnego. Na rynku można znaleźć napędy CD-RW/DVD wyprodukowane przez różne firmy, ale trzeba przyznać, że jest ich dużo mniej niż klasycznych napędów optycznych CD lub DVD.

Poprawnie i szybko

Dowodem tego, że wielofunkcyjne napędy combo to już „dojrzałe konstrukcje”, jest brak poważniejszych problemów z odczytem będącego od lat w powszechnym użyciu formatu CD przez testowane modele. Większość urządzeń nominalnie odczytywała krążki CD z prędkością 40x, jednak najlepiej z tym typem nośnika poradziły sobie napędy BTC BCO4016IM oraz LG GCC-4320B. Nieco wolniejszą prędkością transmisji danych z tego rodzaju płyt charakteryzują się urządzenia Samsung SM 332B i Plextor PX-W320A. Generalnie jednak wszystkie testowane urządzenia poprawnie pracowały w trybie CD.

Ze względu na mniejszy współczynnik odbicia światła lasera nośniki CD-RW (zarówno HighSpeed, umożliwiające zapis danych z prędkością co najmniej 10x, jak i czterokrotnego zapisu) odczytywane są nieco wolniej niż CD-R-y. Większość urządzeń, zamiast czytać krążki CD-RW z prędkością 40x, pod koniec płyty osiągała szybkość 31-32x. Napęd Plextora PX-W320A zwolnił znacznie w obszarze odpowiadającym 70. minucie na nośniku wzorcowym do prędkości 6x, ogólnie jednak uzyskał dość dobrą średnią prędkość odczytu – 23x. Jak widać, napędy combo podczas odczytu płyt CD spisują się nie gorzej niż tradycyjne napędy CD-RW.