Kocie cyklopy

Test nowych trackballi Logitecha: Marble Mouse i Cordless TrackMan Optical

Do testów otrzymaliśmy dwa nowe trackballe znanej marki Logitech – Marble Mouse i Cordless TrackMan Optical. Pierwszy z nich to dość typowa konstrukcja. Urządzenie wyposażono w cztery przyciski, w tym dwa umożliwiające łatwiejszą nawigację na stronach internetowych. Do komunikacji z komputerem wykorzystywany jest port USB lub PS/2 (w zestawie znajdziemy odpowiednią przejściówkę USB-PS/2).

Marble Mouse
Złącze: USB lub PS/2
Przyciski: 2 standardowe + 2 dodatkowe
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena (z VAT-em): 140 zł
– wysoka cena
– nieco niewygodne rozmieszczenie przycisków
Cordless TrackMan Optical
Typ interfejsu: bezprzewodowy (radiowy)
Złącze odbiornika: USB lub PS/2
Przyciski: 2 standardowe + 5 dodatkowych + rolka
Zasilanie: 2 ogniwa AA
Gwarancja: 60 miesięcy
Cena (z VAT-em): 275 zł
bezprzewodowy interfejs
dodatkowe przyciski
wysoka cena
Producent: Logitech, USA
http://www.logitech.com/
Dostawca: Logitech Polska, Warszawa
tel.: (22) 844 82 78
http://www.logitech-sklep.com.pl/

Drugi z modeli, Cordless TrackMan Optical, to dużo bardziej zaawansowany produkt. Wyposażony jest w dodatkowe przyciski drag-lock i Cruise Control oraz rolkę, co znacznie upraszcza poruszanie się po dużych dokumentach (strony WWW, arkusze kalkulacyjne itp.). Ponadto nad lewym przyciskiem znajdziemy dwa kolejne, którym możemy przyporządkować najczęściej wykorzystywane funkcje. W kwestii ergonomii modelowi Cordless TrackMan Optical także nie można nic zarzucić. Nawet po kilkugodzinnej pracy nie odczuwałem zmęczenia dłoni. Dodatkowym atutem tego trackballa jest wykorzystywanie transmisji radiowej do komunikacji z komputerem (nadajnik podłączany jest poprzez port USB lub PS/2).

Użytkownikom myszy opanowanie sprawnego posługiwania się trackballem zajmie zapewne nieco czasu, ale uważam, że warto. Nawet wówczas jednak gra np. w Quake’a III za pomocą takiego urządzenia nie należy do łatwych.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News