Kocie cyklopy

Całkiem odmienne spojrzenie na powszechnie znany problem przynosi zaskakujące rozwiązania. Przykładem są np. nowe trackballe firmy Logitech stanowiące ciekawą alternatywę dla myszy komputerowych.

Do testów otrzymaliśmy dwa nowe trackballe znanej marki Logitech – Marble Mouse i Cordless TrackMan Optical. Pierwszy z nich to dość typowa konstrukcja. Urządzenie wyposażono w cztery przyciski, w tym dwa umożliwiające łatwiejszą nawigację na stronach internetowych. Do komunikacji z komputerem wykorzystywany jest port USB lub PS/2 (w zestawie znajdziemy odpowiednią przejściówkę USB-PS/2).

Marble Mouse
Złącze: USB lub PS/2
Przyciski: 2 standardowe + 2 dodatkowe
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena (z VAT-em): 140 zł
– wysoka cena
– nieco niewygodne rozmieszczenie przycisków
Cordless TrackMan Optical
Typ interfejsu: bezprzewodowy (radiowy)
Złącze odbiornika: USB lub PS/2
Przyciski: 2 standardowe + 5 dodatkowych + rolka
Zasilanie: 2 ogniwa AA
Gwarancja: 60 miesięcy
Cena (z VAT-em): 275 zł
bezprzewodowy interfejs
dodatkowe przyciski
wysoka cena
Producent: Logitech, USA
http://www.logitech.com/
Dostawca: Logitech Polska, Warszawa
tel.: (22) 844 82 78
http://www.logitech-sklep.com.pl/

Drugi z modeli, Cordless TrackMan Optical, to dużo bardziej zaawansowany produkt. Wyposażony jest w dodatkowe przyciski drag-lock i Cruise Control oraz rolkę, co znacznie upraszcza poruszanie się po dużych dokumentach (strony WWW, arkusze kalkulacyjne itp.). Ponadto nad lewym przyciskiem znajdziemy dwa kolejne, którym możemy przyporządkować najczęściej wykorzystywane funkcje. W kwestii ergonomii modelowi Cordless TrackMan Optical także nie można nic zarzucić. Nawet po kilkugodzinnej pracy nie odczuwałem zmęczenia dłoni. Dodatkowym atutem tego trackballa jest wykorzystywanie transmisji radiowej do komunikacji z komputerem (nadajnik podłączany jest poprzez port USB lub PS/2).

Użytkownikom myszy opanowanie sprawnego posługiwania się trackballem zajmie zapewne nieco czasu, ale uważam, że warto. Nawet wówczas jednak gra np. w Quake’a III za pomocą takiego urządzenia nie należy do łatwych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.