Leczenie kanałowe

Test płyty głównej z chipsetem nVidia nForce2

Podobnie jak producenci procesorów, wytwórcy chipsetów ostro ze sobą konkurują. Raz po raz pojawiają się na rynku coraz to nowsze i doskonalsze wersje układów sterujących. Oczywiście na te zmiany natychmiast reagują producenci płyt głównych, oferując mniej lub bardziej zmodyfikowane modele. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dla użytkowników taka sytuacja jest bardzo komfortowa. Przecież co pewien czas otrzymują oni produkt bardziej zaawansowany technicznie, umożliwiający korzystanie z najnowszych standardów, chociażby AGP 8x czy też Serial ATA. Czy jednak zawsze jest sens przesiadać się ze starej płyty na nową?

Chaintech Zenith CT-7NJS
Chipset: nVidia nForce2
Pamięć obsługiwana/maks. w jednym module: 3072/1024
Liczba złączy PCI/AGP/ACR: 5/1/1
Zintegrowane komponenty: dźwięk, adapter sieciowy, USB 2.0, kontroler RAID Serial ATA i kontroler FireWire
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 900 zł
POWER 91,4
ECONO 36,7
+ wysoka wydajność
+ bogate wyposażenie
+ obsługa pamięci w trybie dual channel
Producent: Chaintech, Tajwan
http://www.chaintech.com.tw/

Tajwańska firma Chaintech wprowadziła ostatnio na rynek nowy produkt – płytę główną Zenith CT-7NJS ze złączem Socket A dla procesorów AMD. Podstawą jej konstrukcji jest chipset nForce2, będący najnowszym „dzieckiem” nVidii – korporacji znanej dotychczas głównie z produkcji układów graficznych. Do podstawowych zalet tego chipsetu trzeba zaliczyć przede wszystkim obsługę pamięci DDR w trybie dwukanałowym. Aby skorzystać z dobrodziejstw technologii dual channel, wcale nie trzeba specjalnych modułów. Jedyne, co użytkownik powinien mieć, to co najmniej dwie kości pamięci, przy czym obsadzenie slotów RAM-u nie jest dowolne. Na płycie głównej znajdują się trzy banki pamięci i jeden z nich jest specjalnie przeznaczony do współpracy z drugim modułem w trybie dual channel.

Nowości ciąg dalszy

To jednak nie wszystko, jeżeli chodzi o nowinki. Chaintech Zenith CT-7NJS umożliwia również współpracę z kartami graficznymi obsługującymi najnowszy tryb AGP 8x. Wprawdzie nie ma jeszcze zbyt wielu dostępnych modeli akceleratorów graficznych zgodnych ze specyfikacją AGP 3.0, ale mimo to, kupując taką płytę, użytkownik nie zawęża sobie pola manewru w razie wymiany karty graficznej na nową.

Kolejnym godnym uwagi szczegółem jest umieszczony na płycie interfejs Serial ATA obsługiwany przez kontroler RAID firmy Promise (PDC20376). Umożliwia on podłączenie do dwóch urządzeń za pomocą przewodu Serial ATA oraz kolejnych dwóch tradycyjną taśmą 80-żyłową. Na tym jednak nie koniec. Użytkownik ma ponadto do dyspozycji sześć portów USB, w tym także pracujących w trybie 2.0, trójportowy kontroler FireWire montowany w złączu ACR, interfejs sieciowy i sześciokanałowy dźwięk. Tak wyposażona płyta główna daje bardzo duże możliwości rozbudowy konfiguracji komputera za pomocą aż sześciu wolnych złączy PCI. Na uwagę zasługuje również dołączona specjalna przystawka CBOX, montowana w zatoce 5,25 cala obudowy. Za jej pomocą użytkownik może „wyprowadzić” z przodu obudowy porty USB, FireWire oraz złącza Line-out i mikrofonowe. Potencjalni overclockerzy na pewno ucieszą się natomiast z rozbudowanych opcji sterowania zarówno częstotliwościami takto- wania FSB i pamięci, jak i napięciami zasilania procesora. BIOS Chaintecha umożliwia również zmianę zegara taktującego magistralę AGP w dość dużym zakresie częstotliwości.

Drugim kanałem

Pomiary przeprowadziliśmy według nieco zmienionej procedury. Aby sprawdzić skuteczność działania trybu dwukanałowej obsługi pamięci, przetestowaliśmy płytę w dwóch konfiguracjach – z jednym modułem DDR oraz dual channel. Otrzymane wyniki dowodzą, że generalnie zastosowanie dwukanałowej obsługi pamięci poprawia szybkość działania aplikacji, przyrost wydajności nie jest jednak taki sam we wszystkich zastosowaniach. W benchmarkach często odwołujących się do pamięci RAM wzrost wydajności jest znacznie bardziej wyraźny niż w przypadku np. mniej wymagających aplikacji biurowych. To jednak nie wszystko. Po testach okazało się, że duże znaczenie mają również ustawienia częstotliwości taktowania pamięci. Na pierwszy rzut oka można dojść do wniosku, że im większa wartość taktowania modułów, tym lepsza wydajność. Nic bardziej błędnego. Przeprowadzone testy wykazały, że użycie wolniejszych pamięci, ale za to taktowanych synchronicznie z magistralą CPU, daje lepsze wyniki niż w przypadku modułów działających z częstotliwością wyższą niż FSB procesora.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News