Lekcja nowego języka

Możliwość uruchamiania nowych aplikacji w telefonie GSM - czy to wystarczająco dużo, aby kupować komórkę z zaimplementowaną obsługą Javy? Co w ogóle potrafi takie urządzenie? Możesz się o tym sam przekonać! I to bez nabywania telefonu.

Przeciętny użytkownik sieci Idea, Era czy Plus zna większość funkcji swojego aparatu i wykorzystuje je w miarę potrzeb. Są też osoby, które nie oczekują od komórki niczego więcej niż tylko nawiązywania lub odbierania połączeń i nie próbują nawet wysłać krótkiej wiadomości tekstowej. Ale bywają przecież entuzjaści gotowi przerobić w swoim telefonie menu, zmienić kolor podświetlania klawiatury, a nawet wmontować „wibrę” do aparatu, w którym producent tego nie przewidział. Wszystko po to, by ich telefon wyróżniał się i był wygodniejszy w użyciu.

Lepsza informacja

Nowe gry, ciekawsze dzwonki, ulepszone grafiki, większe wyświetlacze, coraz wygodniejsze i bardziej wszechstronne funkcje, MMS-y, później WAP i GPRS, a teraz Java. Pogoń za ulepszaniem komórek się nie kończy. Są już na świecie urządzenia trzeciej generacji (przesyłające w czasie rzeczywistym oprócz głosu i danych także ruchome obrazy z wbudowanej kamery), ale minie jeszcze dużo czasu, nim będzie nam dane się nimi nacieszyć.

Czy wprowadzenie Javy jest rewolucją w świecie mobilnych urządzeń, czy też tylko wyszukaną fanaberią wizjonerów, która szybko popadnie w zapomnienie? W chwili obecnej trudno to jeszcze ocenić. Ale już teraz każdy może sam zobaczyć, co nas czeka w niedalekiej przyszłości, i pobawić się telefonem z Javą, a nawet samodzielnie napisać i uruchomić dla niego program. Wszystko z CHIP-em w ręce, bez ruszania się z domu, bez czekania na pojawienie się w sklepach najnowszych modeli aparatów i – co chyba najważniejsze – bez wydawania pieniędzy. Oprócz CHIP-a potrzebne nam będzie naprawdę niewiele – wystarczy tylko zainstalować na komputerze zupełnie darmowe oprogramowanie.

Pseudointegracja

Do niedawna mieliśmy do dyspozycji konstrukcje łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i małego komputera. To teoretycznie powinno zadowolić każdego. Czego trzeba więcej? W pamięci komputera można uruchomić np. miniwersję Windows oraz dowolną aplikację, a telefon zapewni komunikację ze światem. Zminiaturyzowany pecet nadal nie jest jednak aż tak mały jak sam telefon i sporo kosztuje. Z kolei aplikacje nie mogą sterować telefonem, który pracuje tylko jako modem.

Uruchamianie w pamięci telefonu programów napisanych w Javie, łączących się z Internetem i mających dostęp do funkcji komórki to już zupełnie nowa jakość. Po lekturze tego artykułu każdy Czytelnik będzie mógł sam się o tym łatwo przekonać.

Telefon z Javą na oko niczym się nie różni od zwykłego aparatu. Niektóre modele Nokii występują nawet w dwóch odmianach – „zwykłej” i z Javą (np. Nokia 6310 i 6310i lub 3510 i 3510i). A co dostajemy wraz z Javą? Możemy to zaraz zobaczyć.

Rozpoznanie terenu

O tym, jak działa Java w telefonie komórkowym, przekonamy się dzięki połączeniu narzędzi programistycznych Nokii (Nokia Developer’s Suite for the Java 2 Platform), Suna (Java 2 Runtime Environment) oraz Borlanda (JBuilder Personal Edition razem z JBuilder MobileSet). Te nazwy z pewnością nie są obce programistom. Ale nawet osoby, które nie mają pojęcia o pisaniu aplikacji, a choć trochę znają się na komputerze, mogą zobaczyć, jak zadziała emulator telefonu komórkowego na pececie. Są oczywiście dostępne również narzędzia innych producentów, m.in. Sun One Studio lub Sun Wireless Toolkit, Motorola J2ME SDK albo emulatory Siemensa. My jednak pozostaniemy przy programach Nokii i Borlanda – głównie ze względu na łatwość ich zdobycia i skonfigurowania.

Zaletą wymienionych narzędzi jest także to, że ich konfiguracja sprowadza się tylko do zainstalowania na dysku twardym. Wszystkie domyślne ustawienia gwarantują poprawne działanie kompilacji i emulacji programów na komórkę (midletów) zaraz po uruchomieniu. Przykładowe projekty mogą nie tylko zademonstrować działanie Javy, ale również być dobrym punktem wyjścia do własnych prób ich rozbudowy.

Do rozpoczęcia pracy z Javą dla komórek potrzebny jest też system operacyjny z rodziny NT. Może to być Windows NT 4.0 (SP6), Windows 2000 (SP2) lub Windows XP.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.