W separacji

Czy przenośny komputer zawsze kojarzy się Wam z palmtopem lub notebookiem? Jeśli tak, warto zmienić swoje zdanie. Nowe produkty z tej grupy znacznie wykraczają poza znane dotychczas standardy.

Przenośny komputer to dziś po pierwsze produkt poszukiwany, a po drugie – biorąc pod uwagę współczesne technologie – spore pole do popisu dla projektantów. Po latach, w których notebooki głównie starano się pomniejszyć, doczekaliśmy się sporych zmian.

Przede wszystkim – tak jak w palmtopach – klawiatura przestała być elementem nieodzownym. Za sprawą dotykowego ekranu można ją obecnie wyświetlić bezpośrednio na ekranie komputera. Wprowadzanie za jej pomocą tekstu nie jest może tak szybkie jak w przypadku tradycyjnych klawiszy, jednak tablety PC stworzone zostały raczej do przeglądania niż edycji danych.

Przykładem pomostu między małymi palmtopami a zwykle sporych rozmiarów nieporęcznymi notebookami jest Skeye.pad. Urządzenie ważące nieco poniżej jednego kilograma i wyposażone w ośmiocalowy ekran idealnie nadaje się przede wszystkim do przeglądania danych. Praca pod kontrolą systemu Windows CE 3.0 z jednej strony daje możliwość pełnej kontroli nad naszym desktopem (Terminal Server Client), z drugiej jednak w większości wypadków wymaga konwersji dokumentów, gdyż Pocket Office nie jest w pełni zgodny z wersją znaną z pecetów.

Zainstalowany procesor StrongARM dobrze sobie radzi z wymaganiami Windows CE. Pewnym ograniczeniem może wydawać się jedynie małej pojemności pamięć, jednak dzięki portom PCMCIA i CompactFlash możemy ją rozbudować nawet do 5 GB. Do głównych zalet zaliczyć należy natomiast rozwiązania umożliwiające łatwe połączenie z Siecią. Wykorzystać można również karty z obsługą systemów GSM, GPRS, Bluetooth czy Wireless LAN, a nawet ISDN.

Nieco innym produktem jest PeaceBook firmy PeaceBlade. Urządzenie to jako nowość mogliśmy oglądać w zeszłym roku na targach CeBIT, jednak dopiero teraz można je kupić w Polsce.

Acer TravelMate C100
Procesor: Intel Pentium III ULV, 800 MHz
Pamięć/dysk: 256 MB/20 GB
Wyświetlacz: dotykowy 10,4 cala
Wymiary/waga: 251x205x25,7 mm/1,4 kg
Cena (z VAT-em): 10 250 zł
Gwarancja: 24 miesiące (międzynarodowa – 1 rok)
Producent: Acer, Tajwan
http://www.acer.com/
Dostawca: Acer Polska, Warszawa
tel.: (22) 606 25 90
http://www.acer.pl/
Skeye.pad
Procesor: StrongArm SA1110, 206 MHz
Pamięć: 32 MB SDRAM, 32 MB flash
Wyświetlacz: dotykowy 8,4 cala
Wymiary/waga: 230x155x26 mm/0,9 kg
Cena (z VAT-em): ok. 6100 zł
Gwarancja: 12 miesięcy
Producent: Höft Wessel Skeye Webpanel, Niemcy,
http://www.skeye.de/
PeaceBook Pen PC
Procesor: Transmeta Crusoe 5600, 600 MHz
Pamięć/dysk: 128 MB/20 GB
Wyświetlacz: dotykowy 12,1 cala
Wymiary/waga: 247x330x29 mm/1,8 kg
Cena (z VAT-em): ok. 14 650 zł
Gwarancja: 12 miesięcy
Producent: PeaceBlade
http://www.peaceblade.com/
Dostawca: Passus, Warszawa
tel.: (22) 540 18 00,
http://www.passus.pl/

PeaceBook to oryginalny pomysł na tablet PC. Użytkownik dostaje ważący niemal dwa kilogramy przenośny komputer ze stosunkowo dużym, 12-calowym ekranem. Co ważne, obraz o rozmiarach 1024×768 pikseli wyświetlić można zarówno w poziomie, jak i w pionie, a przełączanie między tymi trybami następuje po naciśnięciu specjalnego przycisku.

Oczywiście nieodzownymi elementami tableta są również dotykowy ekran i specjalny rysik. W zestawie otrzymamy także bezprzewodową klawiaturę. Szkoda tylko, że wykorzystuje ona port podczerwieni, a nie np. Bluetooth. Tak czy inaczej trudno odmówić urządzeniu uniwersalności.

Zastosowana jednostka centralna firmy Transmeta nie szokuje wprawdzie wydajnością, pozwala jednak długo pracować na zintegrowanych akumulatorach. Ważne jest także wyposażenie dodatkowe – kartę sieciową oraz modem otrzymujemy w standardzie. Złącze PCMCIA pozwala zaś łatwo rozbudować urządzenie. Dużą zaletą jest również obsługa standardowego pecetowego systemu operacyjnego, np. Windows XP.

Ostatnią i chyba jednak najdalej idącą innowacją jest Acer TravelMate C100. Na pierwszy rzut oka każdy powie, że to po prostu notebook, ale…

Po pierwsze, komputer jest mały i lekki. Po drugie, dotykowy i obracany ekran sprawia, że w ciągu kilkunastu sekund z notebooka otrzymujemy w pełni funkcjonalny tablet PC. Po trzecie zaś, system operacyjny Windows XP Tablet PC Edition pozwala skorzystać ze wszystkich nowych rozszerzeń, a jednocześnie umożliwia instalowanie dowolnych aplikacji, jak w przypadku standardowej wersji tego systemu.       Jedynym mankamentem, jaki można wytknąć modelowi TravelMate C100, jest ekran, który przy przekątnej 10,4 cala pracuje w rozdzielczości 1024×768 punktów. Litery są przez to nieco małe, ale czytelne. Fantastycznie zachowuje się za to dotykowy ekran. Kursor posłusznie podąża śladem specjalnego rysika przesuwanego nawet tuż nad powierzchnią ekranu.

Równie dobrze działa wirtualna klawiatura. Poza tradycyjnym panelem z klawiszami możemy również skorzystać z opcji pisania ręcznego. Na wydzielonym obszarze ekranu wpisujemy tekst, a zintegrowany system rozpoznawania zamienia go na litery i umieszcza w specjalnum oknie bądź bezpośrednio w aplikacji. Muszę przyznać, że działa on bardzo dobrze, jednak wpisywanie polskiego tekstu zwykle kończy się niepowodzeniem, ponieważ system przystosowany jest do angielskiego słownika. Jeśli dodamy do tego programy typu Sticky Notes czy Windows Journal, to otrzymamy bardzo funkcjonalne narzędzie do zarządzania danymi i czasem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.