Domowa produkcja

Porady do nagrywania płyt CD-R(W)

Problemy z oprogramowaniem do nagrywania płyt CD-R(W) bywają różne – a to brakuje sterowników do samej nagrywarki, a to aplikacja nie chce wykryć zainstalowanego sprzętu, a to nagrywanie jest przerywane pozornie bez powodu… Efekt takich wypadków przy pracy jest jeden: rosnąca kupka nośników nadających się jedynie na podstawkę pod kubek.

Przyczynami „psucia” płyt bywają błędy systemu operacyjnego, sterowników czy aplikacji wykorzystanej do nagrania płyty. Równie często jednak winę ponosimy my sami, popełniając proste pomyłki, których w gruncie rzeczy łatwo uniknąć. Zdarza się też, że zwyczajnie nie zdajemy sobie sprawy z istnienia niezwykle przydatnych mechanizmów związanych z wypalaniem płyt – tak bywa np. w przypadku tzw. nagrywania pakietowego (patrz: artykuł na 30). Postarajmy się zatem wspólnie rozwiązać najczęściej występujące podczas nagrywania kłopoty.

Większość porad dotyczy programu Nero Burning ROM – zadecydował o tym wynik ankiety przeprowadzonej na stronie internetowej CHIP-a. Okazało się mianowicie, że ponad 70% naszych Czytelników dysponujących nagrywarką CD-R(W) używa tej właśnie aplikacji. Najnowszą wersję testową Nero Burning ROM (5.9.17) można znaleźć na płycie dołączonej do tego numeru (patrz: ramka „Info”).

1 Windows 9x/Me/NT/2000/XP

Problemy z ASPI

O mechanizmie ASPI pisaliśmy już wielokrotnie, ale ciągle sprawia on kłopoty naszym Czytelnikom. Czym właściwie jest ASPI? Jest to skrót od terminu Advanced SCSI Programming Interface, oznaczającego zestaw funkcji służących do programowania urządzeń SCSI i – wbrew nazwie – IDE (głównie właśnie nagrywarek CD-R(W)). Najbardziej znane są sterowniki ASPI produkcji firmy Adaptec, często jednak można spotkać odpowiednie biblioteki innych producentów (m.in. wbudowane w systemy Microsoftu czy te dołączane do Nero Burning ROM).

ASPI to jeden z częstszych powodów problemów z nagrywarkami IDE. Przyczyn takiego stanu rzeczy nie będziemy tu dochodzili – wystarczy powiedzieć, że kłopoty z wykrywaniem napędów CD-R(W) przez aplikacje do nagrywania znikają najczęściej po zainstalowaniu najnowszej wersji ASPI.

Sterowniki te można pobrać ze strony Adapteca albo skopiować z płyty dołączonej do niniejszego CHIP-a (wersja 4.71.2a dla Windows 98/Me/NT/2000/XP). Po uruchomieniu archiwum samorozpakowującego podajemy katalog, do którego mają zostać skopiowane pliki, i klikamy Unzip. Następnie przechodzimy do odpowiedniego folderu i uruchamiamy program aspiinst.exe, a po zakończeniu jego działania restartujemy system operacyjny. Poprawność instalacji ASPI (a dokładniej wersji ASPI, do którego został dołączony opisywany program) możemy sprawdzić za pomocą narzędzia aspichk.exe.

Reklama