Kontroluj swój system!

Nie wszystkie zaawansowane funkcje systemów Windows 2000/NT są łatwo dostępne. Czasami wręcz trudno się do nich "dobrać". Chyba że dysponujemy odpowiednim narzędziem...

Na CD-ROM-ie dołączonym do bieżącego numeru CHIP-a została umieszczona pełna wersja programu Ashampoo PowerUp 2000. Służy on do kontrolowania różnych aspektów pracy systemów Windows 2000 i NT. Część funkcji dostępna jest dzięki standardowym narzędziom tych „oesów”, zostały one jednak zgromadzone w jednym miejscu i udostępnione za pośrednictwem łatwego w obsłudze interfejsu. Większość ustawień, które znajdziemy w PowerUpie, jest jednak głęboko ukryta przed wzrokiem zwykłych użytkowników Windows 2000/NT – zazwyczaj jedyną metodą ich zmiany jest edycja Rejestru.

Co więc możemy zmienić za pośrednictwem PowerUpa? Może nie wszystko, ale bardzo wiele – od różnorakich opcji dotyczących interfejsu Windows, poprzez ustawienia związane z uruchamianiem Okienek, aż po zaawansowane funkcje systemu plików czy wręcz sterujące funkcjonowaniem sprzętu.

Ashampoo PowerUp 2000 działa wyłącznie w systemach Windows 2000 i NT oraz wymaga tylko nieco ponad jeden megabajt wolnego miejsca na dysku twardym.

1. Rejestracja

Po zainstalowaniu programu przystępujemy do jego rejestracji. Będzie nam do tego potrzebne połączenie z Internetem oraz konto e-mail. W menu Internet wybieramy polecenie Get Free Trial Key. Otworzy się przeglądarka – w formularzu wpisujemy nasz adres e-mail i naciskamy przycisk Send. Po chwili odbieramy maila z odsyłaczem internetowym, wybieramy go i czekamy na kolejną przesyłkę z kluczem rejestracyjnym. Kopiujemy go do Schowka, w menu Internet wydajemy polecenie Enter Reg/Trial Key, wklejamy klucz i potwierdzamy to przyciskiem OK .

2. Ograniczenie dostępu

Zanim przystąpimy do pracy z programem PowerUp, warto z menu File wybrać polecenie Program Options. Możemy tu ustalić kilka opcji związanych z wyglądem aplikacji oraz – co znacznie ważniejsze – ograniczyć do niej dostęp osobom niepowołanym. Uchroni nas to przed ewentualnymi kłopotami, związanymi z przypadkową modyfikacją zaawansowanych funkcji. W tym celu w zakładce General zaznaczamy pole wyboru Access Password, dwukrotnie wpisujemy dowolne hasło i naciskamy klawisz OK .

3. Korzystanie z Pomocy

Naturalnie, nie od razu zrozumiałe będzie znaczenie wszystkich opcji. Warto w takiej sytuacji nacisnąć prawy przycisk myszy i z menu kontekstowego wybrać polecenie Function Help. W nowo otwartym okienku znajdziemy nie tylko szczegółowe wyjaśnienie sposobu działania danej funkcji, ale również informację o tym, czy po jej zmianie konieczny będzie restart systemu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.