Plikom na ratunek

Straciłeś właśnie pracę dyplomową? Wszystkie teksty, rysunki i zdjęcia? Naprawdę niewiele trzeba było zrobić, aby się przed takim zdarzeniem zabezpieczyć.

Co prawda czasami wykonujemy kopie bezpieczeństwa. Ale w momencie, w którym trzeba z nich skorzystać, okazuje się, że czegoś brakuje: zapomnieliśmy o jakimś zdjęciu, zrzucie ekranowym albo pliku tekstowym.

Z tych kilku zdań wstępu można wywnioskować, czym będziemy zajmowali się dalej. Porozmawiamy o backupach – ale ograniczymy się do sposobu sporządzania różnych kopii bezpieczeństwa, a pominiemy proces archiwizacji, czyli składowania informacji.

Bądź systematyczny

Zanim zabierzemy się do sporządzania backupu jakichkolwiek danych, przygotujmy się do takiej operacji. Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, co jest dla nas ważne – praca dyplomowa, zestaw plików MP3 czy zbiór pobranych z Internetu zdjęć?

Kiedy już ustalimy, które dane powinny zostać zabezpieczone, uporządkujmy dyski komputera. Mało kto może pochwalić się tym, że jego „twardziele” nie przypominają śmietnika. I tak naprawdę nie każdy wie, gdzie zapisał najważniejsze informacje. Zazwyczaj skutkuje to tym, że zapomina się o sporządzeniu kopii kilku zbiorów albo folderów.

Trzeba też narzucić sobie pewną dyscyplinę. Backupy należy sporządzać regularnie. Wykonywanie kopii bezpieczeństwa w stałych odstępach czasu po prostu wchodzi w nawyk, tak jak uaktualnianie baz sygnatur programów antywirusowych. A o pracach przeprowadzanych doraźnie prędzej czy później się zapomina i zostaje się z przedpotopowymi kopiami bezpieczeństwa. Ale nie zaszkodzi też wykonać nadprogramowego backupu wtedy, gdy wprowadzimy dużo zmian do ważnych plików.

Narzędzia

Pora na wybranie programów do sporządzania backupu. W artykule opiszę sposób posługiwania się aplikacjami Handy Backup i Backup MyPC. Pierwsza z nich przed miesiącem zwyciężyła w naszym teście programów do backupu (patrz: CHIP 1/2003, 110), druga zaś oferuje opcję wykonywania backupu różnicowego, czyli zapisywania kopii tylko tych plików, które uległy zmianie od czasu wykonania ostatniego backupu pełnego. Wymienione aplikacje ze względu na cenę są w zasięgu przeciętnego użytkownika komputera, a ponadto pozwalają nie tylko na wykonanie kopii bezpieczeństwa plików, ale także danych systemowych – na przykład Rejestru.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.